Informacje

FELIETON. Został tylko Biały Miś. Białego orlika już nie będzie

Nadchodzi zima i oświęcimski rynek zamiera. Okoliczne lokale pustoszeją. W zasadzie po godzinie 17 można już gasić światło. Od wielu lat staram się przekonać prezydenta miasta, że trzeba coś z tym zrobić, że trzeba podać tlen temu miejscu w okresie zimowym! Niestety moje działania w tym zakresie trafiają w próżnię. Próżnię intelektualną lub zwykłą próżność.

Bo prezydent przecież wie najlepiej. Sęk w tym, że w kwestii ożywienia rynku akurat sam nie ma pomysłu, a na pomysły innych odpowiada w sposób najdelikatniej mówiąc niezrozumiały. Usytuowanie sezonowego lodowiska na płycie Rynku Głównego, czyli właśnie tzw. białego orlika, mogłoby dać nam tak potrzebny impuls dla tego miejsca w czasie zimowym.

Dodatkowo zainstalowane wokół stoiska handlowe mogłyby sprawić, że rynek stałby się bardzo atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu dla całych rodzin. Tak właśnie wyglądają centralne miejsca w wielu miastach. Nie trzeba szukać daleko, z powodzeniem działa np. lodowisko na rynku w Pszczynie. Podobnie mogłoby być i u nas. Mogłoby, ale nie będzie. Biały orlik, który był kilkukrotnie rozkładany popadł w ruinę. A jak znam tego Prezydenta, to już nigdy nie zostanie rozłożony.

„Dobry gospodarz”, jak widać na tym przykładzie, nie potrafił zadbać o powierzony mu majątek nas wszystkich. Tak niestety wygląda coraz bardziej zdezelowana, zdecydowana większość miejsc sportowo-rekreacyjnych w Oświęcimiu. Tu nie ma gospodarza. Orliki są w skandalicznym stanie. Na Starych Stawach infrastruktura z czasów komuny. O Starym Mieście szkoda gadać. Na trybunach stadionu „Soły” rosną drzewa. Korty są w prywatnych rękach, a kryta trybuna na Legionów pamięta Bieruta…

Wracając do białego orlika, szczególnie ujął mnie punkt 3 odpowiedzi na moją interpelację w tej sprawie. Otóż jedną z przesłanek odmowy montażu orlika jest, i tu cytat: „Zanieczyszczenie powietrza w sezonie zimowym, które na terenie naszego miasta jest szczególnie duże, sprawia, że korzystanie z lodowiska jest częstokroć wręcz niewskazane. Wobec poziomu smogu, z jakim zwykle zimą mamy do czynienia promowanie takiej formy rekreacji i zachęcania do spędzania czasu na „świeżym” powietrzu stałoby w rażącej sprzeczności z alertami Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w których zaleca się niewychodzenie z domu, ograniczanie wietrzenia pomieszczeń, a kierowane do placówek oświatowych wytyczne mówią wprost by nie organizować dla uczniów zajęć poza szkołą, wycieczek itp.”.

Panie Prezydencie, uwaga, śliska sprawa! Czyli nie spacerujemy, nie biegamy, nie gramy w piłkę, nie jeździmy na łyżwach czy nartach. Do szkoły i do pracy idziemy na jednym głębokim wdechu. A generalnie siedzimy sobie w domach na czterech literach przed ekranami telewizorów, komputerów i smartfonów… Ew. na wspomnienie białego orlika możemy sobie jeszcze zanucić Białego Misia, który ma w oczach szare łzy…

Moi Drodzy, po prostu nie da się poważnie dyskutować z tym, co prezydent Oświęcimia nam przedstawia w odpowiedzi. Bo to czysty absurd.

Waldemar Łoziński

Źródło: www.facebook.com/KurierOswiecimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

56 komentarzy

 1. @gość

  Papierniczy dorżnięty dobrą zmianą PiS na rynek nie wróci już nigdy. Brawo PiS

 2. W której części Rynku ten Orlik miałby powstać? No jakiej wielkości miałby on być? Pytam, bo z jednej strony jest fontanna a z drugiej są „akwaria”

 3. Argument obserwatorze jest taki, że PiS kłamie, okłamuje ludzi w sprawie Smoleńska od lat i dobrze mu z tym. A ponieważ PiS kłamał w kwestii tak zasadniczej, ponieważ uwierzyła w te jego kłamstwa 1/3 wyborców, to jest poważna sprawa. Bo okazuje się, że Polską rządzi banda patologicznych, bezwstydnych kłamców. Nic cię to nie obchodzi?
  I to nie jest problem kłamstw tylko z Nowogrodzkiej, ale z poziomu lokalnego też. Ponieważ w Oświęcimiu także mamy pisowców, trollującychi kłamiących tutaj bez żadnych zahamowań.

 4. Powoli zblizasz sie do hootina tylko z drugiej strony barykady…zadnego argumentu tylko glupoty…

 5. panie Łoziński panu już dziękujemy
  Mam nadzieję,że to pana ostatnia kadencja radnego

 6. Hm, pisior wydymany co robi? Wydymany pisior udaje, że wcale nie jest pisiorem. Z czego to wynika? Pisior liczy po prostu, że lud ciemny w to uwierzy.

 7. @Mistamagista
  cyt.” jakbyś miał okazję posiedzieć na kolanku prezesa…” masz „ciekawe” marzenia, co na to twój lekarz?

  A przy okazji, martwi mnie twój brak zrozumienia dla rzeczywistości, mój chłopcze, nie każdy, kto nie przepada za jedną ze stron sporu politycznego, musi być wielbicielem drugiej. Twój lekarz nie mówił ci o tym?

 8. Dziś wypłynęła ekspertyza międzynarodowego zespołu ekspertów dot. katastrofy w Smoleńsku. Jednoznacznie wykluczyli oni, aby mogło dojść do wybuchu/zamachu. PiS jednak utrzymuje tę ekspertyzę w tajemnicy od połowy września. W reżimowych pisowskich mediach o niej oczywiście nic, ani hu – hu. To jak się czuje pisior wydymany przez swój własny rząd? Po 140 uroczystych miesięcznicach, hę?

 9. @Gwiazdor

  Nie ściemniaj stary… jakbyś miał okazję posiedzieć na kolanku prezesa Jarosława albo jakbyś miał mu kocią kuwetkę ogarnąć na czysto to byś sobie za to dał gwoździ w dupę nabić.

  Sorry kolego – czuć cię PiSem na odległość.

 10. @małpa
  chcesz świnię zobaczyć? W lustro popatrz. Widzę, że od jakiegoś czasu, tak bardzo zawodzi cie twój mierny umysł, że już wszystkich wyzywasz od pisorów. Znowu nie kumasz małpiszonie, że jak ktoś nie popiera twoich poglądów musi być pisorem. Twoja głupota znowu szkodzi PJCH.

 11. Jaki ładny donosik pisiorku, tylko – czy wiesz, że my w Polsce nie lubimy donosicieli? Bo to zwykłe świnie są.

 12. @ małpa
  jesteś nie tylko głupi, jesteś również prymitywnie głupi. cyt. „Dawniej do GK pisywał stryjeczny kuzyn wujka ciotecznego szwagra bratanicy siostrzeńca wnuka pradziadka Chwieruta. Nie wiedzieliście? To teraz już wiecie”.
  Wszyscy, dobrze poinformowani wiedzą co łącz rzecznika prasowego UM i PJCH i jednego z dziennikarzy GK.
  Wszyscy też wiedzą, przynajmniej ci spostrzegawczy, że onże dziennikarz wyjątkowo łagodnie pisze o pracodawcy swojej żony.

 13. Hm, a może radny Anonim zajmie się stanem brzucha swoich pisowskich kolegów? Młodzi są, a w pasie już takie duże okrągłe fałdki tłuszczyku mają i buzie nalane. Więc zamiast siedzieć przy kompie i pisać pierdoły, na jakiś spacer przynajmniej byście się wybrali?

 14. Nie tylko żona męża, panie pisowski radny. Prawda jest znacznie bardziej straszna. Dawniej do GK pisywał stryjeczny kuzyn wujka ciotecznego szwagra bratanicy siostrzeńca wnuka pradziadka Chwieruta. Nie wiedzieliście? To teraz już wiecie.

 15. Jak artykuły pisał mąż pani rzecznik pod dyktando żony to była spoko gazetka, co nie?

 16. No to zróbmy coś, co pisiory lubią najbardziej, czyli – reasumpcję.
  Najpierw okazało się, że pisior nie wie, że w Oświęcimiu są ślizgawki na lodowisku.
  Potem, dowiedziawszy się, że ślizgawki jednak są, pisior hejtuje, że – jak to – powinny być też nie tylko w weekendy w dni powszednie. Po czym pisior kłamie, że „chodzi na nie z dzieckiem”. Poważnie: czy kto widział kiedyś pisiora uprawiającego jakiś sport? Pisiory przecież z pogardą odnoszą się do ludzi biegających rekreacyjnie, jeżdżących na rowerach. Pisiory wylały morze hejtu na ideę przyszkolnych orlików. Dla pisiora „cyklista” to jeden z najgorszych epitetów. Pisiory rechotały z Tuska, z tego rechotu aż się popluły, że chce mu się od czasu do czasu pograć z kolegami w piłkę. No tak: czy widział ktoś kiedyś Kaczyńskiego uprawiającego jakiś sport? Względnie innych brzuchatych pisuarów? Nie? Właśnie.
  Ślizgawki w Oświęcimiu są organizowane proszę szanownych pisiorów od dawien dawna. W weekendy, w ferie i w czasie przerwy świątecznej. W dwudziestokrotnie większym Krakowie można pojeździć na łyżwach tylko w trzech miejscach: na Cracovii, w Parku Jordana i obok Galerii Krakowskiej.
  Ale może oświęcimskie pisiory są jakieś inne? Może oświęcimskie pisiory odczuwają nieodpartą potrzebę jeżdżenia na łyżwach? Kto ich tam wie. Więc proponuję wam przyjść jutro i pojutrze tłumnie i masowo na Unię, zrobić zdjęcia i napisać jakąś kolejną antychwierutową interpelację. A pisoobajtkowa Gazeta Krakowska chętnie sprawę nagłośni.

 17. Nie masz zadnego pojecia w tym temacie. Pojedz sobie zobaczyc ile ludzi, w tym dzieci smiga na lyzwach…2 slizgawki w tygodniu sa ze wzgledu grafiku napietego jak przyslowiowe „bar.anie ja.jca” a nie z powodu malego zainteresowania…amatorzy hokeja wynajmuja hale nocami…a Ty pleciesz glupoty, ze 1 lodo wystarczy…rolby do takiego lodowiska nie uzywa sie. Lod jest gorszej jakosci ale do rekreacji wystarczy…i nie tylko Pszczyna na rynku ma bialego orlika…

 18. Lodowisko na rynku moze byc dobrym pomyslem ze wzgledu na dobra lokalizacje, pomimo ze blizej mialem na Zasolu…slizgawki na hali 2 razy w tygodniu o wyznaczonych godzinach nie wystarczaja…jezeli mamy juz caly sprzet dlaczego nie sprobowac? (jest jeszcze kwestia glosnego agregatu do mrozenia lodu, czy mieszkancy nie beda sie awanturowac, na Zasolu jest juz „infrastruktura” w postaci ekranow ochronnych)…

 19. Znaczna większość Psie. Wolą siedzieć przed kompem i oglądać filmiki na tik toku. Takie czasy.

 20. Płynie czas, płynie czas jak ta rzeka
  I nie wrócą, nie wrócą tamte dni
  W moim sercu, w moim sercu jest dziś rana
  Którą zatrzeć możesz tylko Ty

 21. @Obywatel
  cyt. „Oświęcim w okresie rządów Chwieruta zmienił się bardzo na plus – widzą to mieszkańcy i to boli marną opozycję”
  żeś mnie rozbawił hehe 🙂 🙂

 22. Chciałbym się zapisać do pisu i później zostać radnym, a kiedyś kto wie, może nawet sekretarką sołtysowej…. Proszę powiedzie mi od czego zacząć? Bo nie mam wykształcenia, no i specjalnie lotny to też nie jestem, może od „publicystyki”?
  No i czy aby być uczciwym działaczem czy jest konieczność przepisywania majątku na rodzinę, bo już się w tym gubię…

 23. Oświęcim w okresie rządów Chwieruta zmienił się bardzo na plus – widzą to mieszkańcy i to boli marną opozycję

 24. Ktoś tu fajnie napisał. Zdjęcie z Pszczyny jest dobrym argumentem, aby lodowiska nie robić. A w której bramie zaparkuje rolba? Opłaca się ta inwestycja dla tych kilku ludzi? Chyba nie. A rynek za Chwieruta zmienił się na korzyść bo kiedyś można tu było spotkać jedynie meneli a dziś są normalni ludzie.

 25. O tak Romanie. Pamiętam ten rynek, pełen ciągle ludzi, różnych sklepów z różnych branż. Pamiętam, że mimo tęczy ciągle w ciepłe miesiące były stoliki na płycie, pełne ludzi. W dodatku młodych ludzi. A potem zaczęło się Chwierutanie, nieszczęsny remont. W ciągu dwóch lat ludzie zostali oduczeni chodzenia w to miejsce. Popadały interesy często w tym miejscu od kilkudziesięciu lat jak Styl, sklep wiejski dom towarowy i inne. I od tamtej pory niczego ożywczego nie wymyślono.
  Acha, niedawno w krakowskiej była galeria różnych obiektów zbudowanych bądź wyremontowanych w ostatnich latach. Na kilkanaście propozycji połowa to czasy Marszałka. Może i buca, ale jak widać potrafił coś wymyślić. Tyle nawymyślał, że jeszcze 11 lat po abdykacji robi się jego pomysły. A Janusz de sekend co najwyżej kibel albo remont chodnika potrafi.

 26. Widać Psie Szczekający takie jest zapotrzebowanie. Bez sensu jest otwierać lodowisko w dni powszednie wieczorami, płacić za oświetlenie, za rolbę, pensje obsłudze – dla pięciu – dziesięciu chętnych. Przypuszczam, że lodowisko będzie też czynne extra w czasie przerwy świątecznej i podczas ferii zimowych. Mało ci?

 27. Ja pamiętam rynek oświęcimski i Stare Miasto przed 2011 kiedy to rządził prezydent Janusz Marszalek i ludzie z Pis -u a ówczesny radny Lozinski nazywał Janusza Marszałka swoim „generałem”. Trzeba być ślepym i pełnym nienawiści żeby nie widzieć zmian w Oświęcimiu jakie zaszły w ostatniej dekadzie. Wstyd panie radny!!!

 28. Małpa dwie ślizgawki na tydzień ,to jest MOSIR , to są ślizgawki dla dzieci?

 29. Jakoś mi lodowisko do rynku nie pasuje, no, ale nie wszyscy mają wyczucie. Nie ten klimat… a w którym mieście oprócz Pszczyny jest lodowisko na rynku? Ktoś wymyślił głupotę a my mamy się wzorować.Czego to jeszcze nie wymyślą żeby zdyskredytować prezydenta, ale pomysły coraz słabsze…

 30. Z przykrością zauważam hotinie, że coraz gorzej z tobą. Leki odstawiłeś?

 31. PiS odpowiada-***** PO i ich funkcjonariusza partyjnyjnego udającego tylko godpodarza miasta!

 32. Ludzie ile to jeszcze trzeba zrobić by obronić się przed nową kadencją.
  Teraz temat lodowiska na Rynku. Super sprawa. Tyle że jeśli by Chwierut zrobił to wtedy by go dobili za niegospodarność i że te pieniądze mógł przeznaczyć na podwyżki w UM.
  PiS zdecydujcie się co wy chcecie bo ja już nie nadążam nad waszym myśleniem.

 33. Za zimowego Orlika Chwieruta i jego POplecznika @@@@@@@@@@@@@@@@@ R-O-Z-L-C-Z-Y-Y ! TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG!

 34. Psie Szczekający – paluszki ci uciupało? Nie umiesz sobie wygooglować? Jutro o 19:00, pojutrze o 18:00. Dno dna te pisowskie trolle.

 35. Małpa napisz mi kiedy mogę iść z dzieckiem na ślizgawkę? Jaki to MOSiR? DNO DNA TEN CHWIERUT !

 36. A dla @@@@ nawet lotnisko w Berlinie mamy,zamiast w Krakowie! Za to Prezydenta mamy z doopy.

 37. Ale PO co nam zimowy orlik w Oświęcimiu,jak mamy taki w Osieku? Prawda fani Chwieruta?

 38. Nie sądzę, aby drugie lodowisko w Oświęcimiu było potrzebne w sytuacji gdy mamy ogromny taki obiekt pod dachem. Mamy też wypasione baseny pływackie. I wystarczy.

 39. Lodowisko na Rynku – dobry pomysł. Ale podstawa do wyp…..lić samochody z Rynku i oddać przestrzeń pieszym. Nawet na tych porównawczych zdjęciach widać tę różnicę pomiędzy Pszczyną a Oświęcimiem. Ogólnie rzecz biorąc od dawna podaję właśnie Pszczynę jako udany sposób zarządzania przestrzenią miejską, przynajmniej tą okołorynkową.
  Jest też drugie dno niniejszego artykułu – biznesy autora, co budzić musi niesmak i zbędne podejrzenia.

 40. @ sto procent racji,
  Odnośnie białego misia… doskonały pomysł…. proponuję żeby radny Łoziński się za takiego przebrał… będzie chodził po rynku jak ten po Krupówkach… dorobi do diety, którą sam sobie podniósł, bo lokal przepisał na żonę… w sumie to to przebranie lepiej pasowałoby radnemu Przewoźnikowi…:), a radny Łoziński robiłby mu zdjęcia… w końcu jest fotografem Bochenka…

 41. A za ile tego Orlika Chwierut kupił i te pieniądze podatnika sprzeniewierzył ? Może Prokuratura tutaj ma pole do działania,bo mieszkańcy już mają tego pana dosyć!!!!😤😤😤😤😤😤

 42. No to się pisiorskie trolle zdecydujcie: raz bohaterscy urzędnicy walczą o godność z nienawistnym Chwierutem, a chwile potem piszecie że urzędnicy to kumple i znajomi królika Chwieruta. Albo – albo. Myślicie że lud ciemny takie teksty i tak łyka, więc nie trzeba się wysilać? Możliwe.

 43. Odkąd rządzi Chwierut z miasta uciekają młodzi ,ambitni….zostali sami emeryci,nauczyciele m.in. w 9 szkołach podstawowych:) i trochę urzedników przyjetych po znajomości przez obecnego prezdyenta…….Tego miasta już nie da się ożywić, ono powoli i systematycznie umiera!!!

 44. To doskonały pomysł: ludzie jeździliby na łyżwach i jednocześnie kupowaliby piwo w budkach gastronomicznych, najlepiej należących do knajpy pewnego pewnego pisowskiego radnego. W ten sposób uwolniony zostałby ogromny potencjał i miasto by odżyło.
  Dalej, ciekawe co tam jeszcze genialny radny Łoziński wymyśli.

 45. Popieram, aby uatrakcyjnić rynek, choćby lokalami gastro, kawiarniami w zamkniętych i ogrzewanych wiatach, jak np.na rynku, takim lodowiskiem. Strach po południu niestety tam czasem iść, a szkoda, potencjał rynek ma ogromny.

Send this to a friend