Informacje

Drożdże piwowarskie – co trzeba o nich wiedzieć, gdy warzymy piwo?

Drożdże to element, który jest absolutnie niezbędny podczas warzenia piwa. Co warto o nich wiedzieć i czym różnią się od siebie poszczególne szczepy drożdży?

Drożdże – to jednokomórkowe grzyby, które rozmnażają się albo przez pączkowanie, albo przez zarodniki. W piwie są niezbędne podczas procesu fermentacji, bez których nie będzie mógł on zachodzić. To podczas fermentacji wytwarzany jest również dwutlenek węgla.

Różne szczepy drożdży wykorzystywane są do różnych piw. To m.in. one będą odpowiadały za niektóre smaki czy zapachy, z czym mamy do czynienia np. W wielu belgijskich piwach. Tzw. estry, które są dla niektórych z nich bardzo charakterystyczne, wynikają z tego, że do warzenia danego piwa zostały użyte takie, a nie inne drożdże.

Wykorzystywanie drożdży

Aby w browarze drożdże wykorzystywać naprawdę efektywnie, trzeba o nie odpowiednio zadbać. W końcu potrzebują one bardzo konkretnych warunków do tego, by funkcjonować. Najczęściej, po fermentacji, drożdże są ochładzane do około 5-6 stopni Celsjusza, pozbawia się je również dwutlenku węgla. Jednocześnie, drożdżownik w browarze będzie odpowiadał za prawidłowe wykorzystywanie drożdży, ale również ich przygotowanie do pracy i fermentacji.

Drożdże dolnej i górnej fermentacji

Drożdże piwne dzielmy na dolnej i górnej fermentacji, przez co mówimy również o piwach dolnej i górnej fermentacji – do poszczególnych z nich używa się konkretnego typu drożdży.

W dużym uproszczeniu, drożdże dolnej fermentacji wykorzystywane są np. do pilsów czy lagerów, a fermentacja w ich przypadku zachodzi w niższych temperaturach, zazwyczaj do 13 stopni Celsjusza. Inaczej jest w przypadku drożdży górnej fermentacji, gdzie fermentacji może zachodzić w temperaturze wynoszące do około 25 stopni Celsjusza.

Poszczególne drożdże odpowiadają za smak i zapach danego piwa, dlatego, gdy chcemy dane piwo uwarzyć samodzielnie, warto sprawdzić, jaki typ drożdży jest wykorzystywanych. W tym przypadku nie warto eksperymentować.

Czym są dzikie drożdże?

Dzikie drożdże, tzw. brety, to jeszcze jakiś czas temu zjawisko niepożądane w piwie. Ich działania nie dało się do końca okiełznać, a produkty ich pracy, w tym nuty np. stajni czy końskiej derki, nie były czymś, czego poszukiwali piwowarzy i sami fani piwa. Obecnie jednak piwa z bretami są stosunkowo popularne, i wiele browarów z nimi eksperymentuje, o ile ma do tego odpowiednie warunki. Wiele osób również przekonuje się do piw dzikich, które charakteryzują się bardzo specyficznym zapachem.

Czym różnią się od siebie drożdże?

Poszczególne drożdże będą pracować w różnych temperaturach, będą odpowiadać za konkretne smaki i zapachy w piwie, będą głębiej lub płycej fermentować, będą mniej lub bardziej odporne na zmiany temperatury, będą również po prostu charakterystyczne dla konkretnych gatunków piwa. Same drożdże są więc absolutnie kluczowym składnikiem w przypadku warzenia danego rodzaju piwa.

Kupując drożdże piwowarskie, warto stawiać na sprawdzonych producentów oraz sklepy specjalistyczne, które gwarantują dostarczanie swoim klientom tylko najwyższej jakości asortyment. Jednym z nich jest sklep Alembik, partner niniejszego materiału.

Oferuje on bardzo bogaty asortyment drożdży, ale również innych składników piwowarskich, w tym sprzętu piwowarskiego – z pełną ofertą można zapoznać się na jego stronie internetowej.

art. powstał we współpracy z klientem
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend