Informacje, Wideo

CHEŁMEK. Zobacz karambol na oblodzonej drodze

W ubiegłą sobotę  rano (7.12.2019)  policjanci, strażacy oraz ratownicy medyczni interweniowali w związku z 15 kolizjami drogowymi, do których w niespełna dwie godziny doszło na terenie powiatu oświęcimskiego. Jedną z przyczyn tak dużej liczby zdarzeń, w tak krótkim czasie było nagłe pogorszenie warunków drogowych. Opady śniegu z deszczem oraz gołoledź sprawiła, że nawierzchnia drogi stała się niezwykle śliska.

O dużym szczęściu mogą mówić uczestnicy kolizji do której doszło tuż po godzinie 9.00 na ulicy Piastowskiej w Chełmku. Mieszkaniec tej miejscowości  kierując chevroletem zatrzymał się w rejonie przejścia dla pieszych, aby wraz z pasażerką udzielić pomocy pieszej, która wywróciła się na chodniku. Po zatrzymaniu się kierujący włączył światła awaryjne i zamierzał wysiąść z pojazdu, aby ruszyć z pomocą leżącej na chodniku kobiecie. Jadący za nim samochód ciężarowy marki  Man nie zdołał jednak w porę bezpiecznie wyhamować w wyniku czego bokiem uderzył w tył chevroleta. Z kolei jadący za nimi kierowca autobusu próbując ominąć pojazdy, zjechał z jezdni uderzając w witrynę sklepową, a następnie w przystanek autobusowy. Za autokarem jechała ciężarówka marki Mercedes Benz, której kierowca również próbując uniknąć najechania na pojazdy zjechał z jezdni i uderzył w słup energetyczny.

W wyniku tego poważnie wyglądającego zdarzenia żaden z trzydziestu pasażerów autokaru, ani też żaden z kierowców i ich pasażerów nie odniósł obrażeń ciała. Natomiast do szpitala Pogotowie Ratunkowe przewiozło 71 – letnią mieszkankę Chełmka, która pośliznęła się na chodniku.

Kierowca ciężarówki Man i kierowca autokaru zostali ukarani mandatami karnymi. Rozpatrywana  jest jeszcze kwestia kierowcy ciężarówki marki Man który wjechał w słup.

Powyższe zdarzenie zarejestrowała kamera znajdująca się na budynku Komisariatu Policji w Chełmku. Nagranie publikujemy mając na celu uświadomienie kierowcom w jaki sposób pojazdy zachowują się na drodze, gdy wpadają w poślizg.

Policjanci przypominają, że w okresie zimowym podobne, radykalnie  trudne warunki drogowe mogą zdarzyć się w każdej chwili. Dlatego apelują  o ostrożność i uwagę za kierownicą , a także dostosowanie prędkości do obowiązujących przepisów i warunków na drodze. Bądźmy ostrożni i kierujmy się rozsądkiem jeszcze przed szkodą. 

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

10 komentarzy

 1. kierowca zrobił błąd n-i-e-w-y-b-a-c-z-a-l-n-y , a panu radzę oglądać R.A jako Czarną Żmiję ,

 2. @roztropny inaczej – sorry, ale w tym jak piszesz/mówisz przypominasz mi szeryfa z Nottingham w filmie Mela Brooksa o Robin Hoodzie – faceci w rajtuzach.

 3. nie można się zatrzymywać tak nagle i bez głowy , to absurd , odstęp był zachowany , ten człowiek by pozabijał , głosząc chwałę dobrego uczynku czy dobrych chęci , a tymi to …

 4. Można też powiedzieć że to właśnie ludzie ze wsi jeżdżą „na zderzaku”naśladując ojców i dziadów jak to „za pługiem chodzili”…Można by tak powiedzieć,ale nie generalizujmy, bo nie ważne kto z kąd pochodzi,a to co ma w głowie. „Mieszczuchy” w cale nie lepsi.

 5. Janek mogę zatrzymywać kiedy chcę i jak chcę. Nie mogę tego robić jedynie w miejscach niedozwolonych. Nie można tego robić gwałtownie o ile nie zmuszają do tego okoliczności. Twoim zas… obowiązkiem jest dostosować prędkość do warunków jazdy i trzymać odległość umożliwiającą zatrzymanie bez najeżdżania na inny pojazd lub przeszkodę. Niestety teraz nastała moda na jeżdżenie na tzw. zderzaku. Konsekwencje takiego zachowania widać na załączonym filmiku.

 6. Głupek pierwszy co się zatrzymuje nie patrząc co z nim jedzie. Ludzie na wsi tak mają…

 7. Do Komentarz:
  Jechales o tej porze czy sobie smacznie spaleś lub siedzialeś przed komputerkiem?
  Każdy kto jechał o tej porze wie, że warunki były wyjątkowo ekstremalne.

 8. Formalnie nie dostosowali prędkości do warunków jazdy.
  Faktycznie ponieważ droga wojewódzka numer 780 nie posypana.

Send this to a friend