Kultura

CHEŁMEK. Spotkanie autorskie: ukiwaczem Tajemnicy Zamek Niedzica

Na sobotę 9 lipca zapraszamy do Chełmka w Powiecie Oświęcimskim. W Bibliotece Publicznej MOKSiR przy Alei Parkowej 16 będzie można posłuchać wykładu Macieja Bartkowa na temat Zamku w Niedzicy.

Maciej Bartków – regionalista, poszukiwacz i pasjonat tajemnic Bytomia i Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem czasu II wojny światowej i okresu powojennego. Autor m.in. książek: „Tajemnica Szybu Południowego”, „Werwolf na Górnym Śląsku”, „Strażnicy IV Rzeszy”, „Kryptonim Maksymilian”, „Tajny Zamek Niedzica”. W swoich pracach demitologizuje historię niemieckiego podziemia, mającego operować w latach czterdziestych XX wieku na Śląsku, przybliża kulisy największej zagadki II wojny światowej na Śląsku, jaką jest sekret związany z ukryciem przez SS-manów w czeluściach Szybu Południowego ówczesnej kopalni „Prusy” nieznanego po dziś dzień ładunku, czy tropi zaginione w czasie wojny śląskie dzieła sztuki. W swoich artykułach prasowych podejmuje głównie te tematy, o których dotychczasowa literatura milczała. Pośród nich odnaleźć możemy historię zaginionej kolekcji dzieł sztuki Muzeum Górnośląskiego, losy organizacji „Czarna Maska” z Chorzowa, czy historię o odnalezieniu w Auschwitz pamiętnika z łódzkiego Getta. Za największy sukces uważa odnalezienie w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej teczki personalnej Franciszka Sawickiego – bezpośredniego mordercy Danuty Siedzikówny „Inki”.

Pomysłodawca i koordynator prowadzonego w Bytomiu projektu „Tajemniczy Bytom”. W ramach projektu m.in.: udostępniono do zwiedzania schrony przeciwlotnicze pod placem Akademickim, odwiedzono podziemia bytomskiej pływalni krytej przy ul. Parkowej, zinwentaryzowano kilka wejść do biegnącego pomiędzy wzgórzem św. Małgorzaty a Szombierkami tunelu po dawnej kopalni „Szombierki” oraz spenetrowano podziemny schron dowodzenia z okresu PRL.

W przeszłości związany z lokalnym miesięcznikiem „Przegląd Piekarski”. Prywatnie mąż, ojciec i właściciel dwóch beagli oraz czternastu kotów, które bezpieczną przystań znalazły u niego na ogródku.

Spotkanie zaplanowano na godzinę 17. Wstęp na jest bezpłatny. W trakcie wydarzenia będzie można nabyć książki autora.

Portal Paradoks objął patronat nad wydarzeniem.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. „CHEŁMEK. Spotkanie autorskie: ukiwaczem Tajemnicy Zamek Niedzica” Co lub kto to jest ukiwacz?

Send this to a friend