Informacje

CHEŁMEK. Podpalacz traw w rękach policji

Policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku z rąk strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu przejęli 41 – letniego mieszkańca gminy Chełmek, który mógł mieć związek z dwoma podpaleniami łąki na terenie Gorzowa. Strażacy ujęli sprawcę podczas prowadzonej akcji gaśniczej.

W sobotę (19.02.2022) pomiędzy godzinami 12 a 15.30 Straż Pożarna została zaalarmowana o dwóch pożarach łąki do których doszło na terenie Gorzowa w gminie Chełmek. Z uwagi na palący się rozległy teren na miejsce natychmiast udało się kilka zastępów strażaków oraz policjanci, którzy zabezpieczali trasy dojazdu strażackich wozów.

Prowadząc akcję gaśniczą, którą znacznie utrudniał silny wiatr  strażacy zwrócili uwagę na mężczyznę, który znajdował się w rejonie kolejnej łąki przy zapalonym stosie suchej trawy. Podejrzewając, że to ten mężczyzna ma związek z podpaleniami dokonali jego ujęcia, a następnie przekazali policjantom z Komisariatu Policji w Chełmku. Zatrzymany trafił do oświęcimskiej komendy Policji.  W chwili zatrzymania miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu.

W wyniku pożaru spaleniu uległo około 50 hektarów nieużytków w związku z tym policjanci Zespołu ds. Wykroczeń Komisariatu Policji w Chełmku wszczęli  postępowanie. Materiały wraz z wnioskiem o ukaranie sprawcy zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu.

Przypominamy, że niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych.  Zgodnie z Ustawą z 16 kwietnia 2004 r. O ochronie przyrody „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Sprawca tego wykroczenia podlega karze aresztu albo grzywny. Ponadto, zgodnie z kodeksem karnym osoba,  która stworzy niebezpieczeństwo zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje wysokie straty materialne, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Służby apelują o niezwłoczną reakcję osób, które dostrzegą tego rodzaju zagrożenie i powiadamianie służb pod numer alarmowy 112.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Ten podpalacz to wiejski głupek z Gorzowa z mózgiem zlasowanym od picia kiepskiego alkoholu

Send this to a friend