Informacje, Kultura

BRZEZINKA. 79 rocznica zagłady Żydów olkuskich

W sobotę 13 czerwca, w 79 rocznicę pierwszego z dwóch transportów Żydów olkuskich do KL Auschwitz II-Birkenau, delegacja reprezentująca mieszkańców Olkusza przyjechała do Oświęcimia, aby uczcić pamięć olkuskich Żydów bestialsko zamordowanych przez Niemców w pierwszej komorze gazowej na terenie Birkenau, w tzw. „czerwonym domku”. Delegacji z Olkusza przewodniczył prof. dr hab. Michał Ostrowski, astronom, pracownik UJ w Krakowie. Kwiaty złożyli także przedstawiciele oświęcimskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau.

Siedemdziesiąt pięć lat temu, w dniach 13 i 15 czerwca 1942 r., deportowano ostatecznie Żydów z getta olkuskiego w dwóch transportach kolejowych, które pojechały w kierunku Oświęcimia. Wywieziono wówczas około trzech tysięcy Żydów (mężczyźni, kobiety i dzieci), wśród których byli również liczni Żydzi z Chorzowa, przesiedleni do Olkusza przez niemieckich nazistów w dniu 15 czerwca 1940 r. Wprawdzie nie ma żadnej dokumentacji hitlerowskiej związanej z ich zagładą, lecz z pewnością zamordowano ich w komorze gazowej KL Auschwitz II-Birkenau.

Ich prochy znajdują się obok nieistniejącego „czerwonego domku”, zniszczonego później przez Niemców. Na tym miejscu umieszczone są obecnie tablice pamiątkowe, pod którymi zostały złożone kwiaty.

Adam Cyra

Oświęcim, 14 czerwca 2021 r.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Send this to a friend