Informacje

BRZEZINKA. 5 listopada odbędzie się Droga Krzyżowa w byłym obozie Auschwitz-Birkenau

W niedzielę, 5 listopada, o godz. 14.00 przy Bramie Śmierci byłego niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz II-Birkenau w Brzezince rozpocznie się Droga Krzyżowa w intencji ofiar obozów zagłady, gułagów i wszystkich systemów totalitarnych.

W tym roku szczególnym patronem modlitwy będzie św. Teresa Benedykta od Krzyża. Rozważania poprowadzą siostry zakonne z różnych zgromadzeń zakonnych z diecezji bielsko-żywieckiej.

Uczestnicy nabożeństwa w miejscach kaźni obozowej rozważać będą stacje Męki Pańskiej. Wierni przejdą prawie trzykilometrową trasę wzdłuż rampy, nieopodal baraków, obok ruin krematoriów II i III oraz sauny, gdzie odbywało się przyjmowanie więźniów do obozu. Modlić się będą przy krematorium IV i V, przejdą dalej do budynku dawnej komendantury obozu. Nabożeństwo zakończy Msza św. w kościele parafialnym w Brzezince.

Po zakończonej modlitwie autobus odwiezie pielgrzymów na Dworzec PKP i PKS w Oświęcimiu.

Tradycja odprawiania nabożeństw Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu sięga czasów sprzed wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Inicjatorem były Kluby Inteligencji Katolickiej z Oświęcimia i Krakowa. Najwięcej osób przybyło tu w 2006 roku, niedługo po wizycie Benedykta XVI na terenie byłego niemieckiego obozu.

Droga Krzyżowa w Miejscu Pamięci odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Źródło: diecezja.bielsko.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

  1. Dlaczego nie widzą? Hm, zastanówmy się. Może dlatego, że przez Oświęcim w ogóle nie przejeżdżają żadne autobusy PKS?

    Aż dziw, że nie padła dotąd propozycja budowy Centralnego Dworca Kolejowego w Grojcu pod Oświęcimiem. Doskonale. Świetnie. Wspaniale. Tylko że co? Że w Grojcu nie ma linii kolejowej? Ale to nie jest doprawdy powód, aby nie powstał tam taki dworzec.

    Idea oświęcimskiego Narodowego i Patriotycznego Dworca Autobusowego na Krukach była jedynym tak naprawdę pomysłem pis podczas kampanii przedwyborczej. Jak widać nasi drodzy pisowcy nadal chcą młócić ten temat. Powodzenia.

  2. Gdzie jest dworzec PKS/autobusowy w Oświęcimiu? Cos pisowcy i Klima o tym gadali, ale dworca przecież nie ma, bo obecne wladze miasta takiej potrzeby nie widzą.

Send this to a friend