Informacje

BOBREK. Ksiądz poświęcił koszyczki wielkanocne z auta

Co roku w parafii w Bobrku koło Oświęcimia, oprócz święcenia pokarmów przy kościele, można także uczestniczyć w święceniach przy kapliczkach w dwóch częściach wsi: Bobrku Górnym i Dolnym. W tym roku, ze względu na pandemię, trzeba było zrezygnować z tego zwyczaju. Jednak święcenie i tak zostało przeprowadzone. Proboszcz, ks. Józef Sowa, przejechał samochodem przez wieś. Wzdłuż ulic parafianie zostawili koszyczki z pokarmami, które ksiądz poświęcił z samochodu.

[masterslider id=”39″]

zdjęcia Jan Lorek

Poprzedni artykułNastępny artykuł

19 komentarzy

 1. Szanowni Państwo w Wielką Sobotę,z racji klęski jaka nas nawiedziła , wielu z nas ,głów rodzin ,i nie ważne czy mężczyzn lub kobiet, odmówiło modlitwy nad pokarmami w koszyczkach wśród swoich rodzin,tym razem goręcej i żarliwiej niż zwykle. Wielu z nas zrobiło to z powodu okoliczności a zgodnie z kościelnymi (patrz:religijnymi) zaleceniami w takich razach. Na taką skalę odbyło się to chyba pierwszy raz w naszej historii, i myślę że od teraz nic już nie będzie tak samo jak było.
  ps. fajna fura.Na „alumach”…

 2. Glob- to jeśli masz pewność co zrobił dany ksiądz to czemu tego nie zmienisz na swojej parafi? Przecież kościół to nie tylko księża. Gadać to każdy potrafi, a żeby coś zmienić to nie ma nikogo.A co jeśli ksiądz którego wszystkie media uznały za winnego okazuje się niewinny? Każdy ksiądz który dopuścił się takiego czynu i jest to udowodnione! powinien być wyrzucony i osądzony jak zwykły obywatel. Ty nie oceniasz A wydajesz osąd A to jest różnica. Miłego dnia!

 3. @Eugeniusz

  Jeżdżę w okularach (kolor „szyb” zmieniam w zależności od pogody) ale toz obawy przed wiatrem i robalami… 😛

  Przepisy znam i staram sie postępować tak by ich nie łamać. Nie będę oceniał czy wprowadzone „nakazy” są prawnie uzasadnione.

  Jeśli chodzi o maseczki (te medyczne) to uważam, że w pierwszej kolejności powinny trafić do służby zdrowia. My możemy użyć chustki, bandany itp. Nie chodzi o to by chronic siebie tylko o to by chronic innych. Uważasz, że to nic nie daje? Chcesz sprawdzić czy dziala?
  1. Załóż coś na usta i nos i kichnij prosto w lustro. Potem powtórz to samo bez osłony…
  2. Załóż coś na usta i zdmuchnij zapalniczkę – dopóki gasisz płomień to znaczy, że zakładasz to źle…

  W kwestii mandatów dla osób uprawiających sport to znaczna większość tych przypadków dotyczy korzystania z miejsc chwilowo „niedozwolonych”. Korzystanie z tych miejsc zostało ograniczone (inna sprawa czy jest to zgodne z prawem). Wszystko co trzeba zrobić to chwilowo odpuścić sobie korzystanie z takich miejsc i tyle…
  Biegasz? Jeździsz? Rob to z głową.

  Ciekawostka: od przejazdu kolejowego przy Nicromecie (ul. Ostatni Etap) do przejazdu kolejowego koło pętli autobusowej na Dworach jest około 11.5 km. A teraz najlepsze: cały ten odcinek da sie przejechać lub przebiec W CAŁOŚCI ścieżką rowerową nie korzystając z terenów zabronionych…

  Patrole Policji (również te mieszane z żolnierzami WOT) w ostatnim czasie są naprawdę widoczne i bardzo dobrze. Nie widzę w tym nic złego. Skoro nie robisz nic nielegalnego to nie musisz sie obawiać mandatu. Proste…

 4. @ masterkosa
  W Oświęcimiu jest spokój, masz rację, nie łapią. Myślę, że oświęcimski komendant ma jaja i jedynie każe im chodzić, ale nie rozdawać mandatów. Wiadomo przecież, że wszystkie wydane ostatnio przepisy, na podstawie których mandaty są wymierzane pozostają nielegalne, z uwagi na brak ogłoszenia któregoś ze stanów nadzwyczajnych przewidzianych w Konstytucji. Można odmówić przyjęcia mandatu, jak i można odmówić udzielenia odpowiedzi na pytanie: „gdzie Pan idzie/jedzie”. Bez stanu nadzwyczajnego policja nie ma prawa o to pytać. Ewentualnie można oświadczyć: „idę do kościoła pomodlić się w samotności za Ojca Dyrektora i pomyślność jego Dzieł”. Statystyczny policjant w przypadku takiej odpowiedzi dla pewności odstąpi od interwencji. Z tych samych względów pozostaje nielegalny obowiązek noszenia maseczek. Zresztą z medycznego punktu widzenia nic to nie daje (nawet WHO nie widzi konieczności), lecz wywołuje jedynie psychologiczny efekt poczucia bezpieczeństwa. Krótko mówiąc, placebo jak malowanie. Jeżeli już, to należałoby zalecać noszenie okularów, bo wirus ten „sieje się”, jak to mówią medycy, najczęściej przez oczy. Tyś zatem masterkosa bezpieczny, bo zapewne na rowerze jeździsz w okularach. Pozdrawiam Szanownych Przedmówców (tych od kamieni też, tylko proszę nie rzucajcie już).

 5. Oczywiście, że ocena należy do nas. A co myślałeś? Czy jeśli widzę jak pijany rodzic kopie swoje małe dziecko, to przechodzę obok i mówię sobie „nie oceniaj”, „Bóg to osądzi?” Nie, daję tatusiowi w mordę, albo jeśli jestem staruszką, dzwonię po policję. Pewnie, że oceniamy zachowanie bliźnich. Dlaczego księża mieliby być wyjątkiem? Jeżeli obecność wiernych w kościele sprowadzałaby się tylko do liturgii, to może. Ale księża głoszą też kazania, w których pouczają parafian jak mają żyć. Co jest dobre, a co grzeszne. Pouczają z pozycji wyższości moralnej, ponieważ są księżmi. W mojej parafii, o czym pewnie słyszałeś, został niedawno usunięty ksiądz za nękanie dziewczynki sprośnymi sms-ami. Jak się sprawa wydała, zabrano go stamtąd (ciekawe gdzie jest teraz, pewnie w diecezji suwalskiej). I co, już po wszystkim? Jak ja mam ufać kościołowi, jeśli dopuszcza się tuszowania grzechów ciężkich swoich kapłanów?

 6. Już rzucasz kamieniem oceniając innych,wydajesz wyrok, a czy ocena należy do nas? Każdy ksiądz powinien być jak Jezus! Żeby odejść lub zwątpić wystarczy byle pretekst. Ja nie chodzę dla księdza do kościoła. Nie oceniam , wolę się pomodlić za takich księży.

 7. Nie zamierzam rzucać w kogokolwiek kamieniem, jasne. Ale po co istnieją księża? Po to, by świecić przykładem. Bo jeśli nie są w stanie opanować żądz doczesnych (grzechów obżarstwa, chciwości, też pedofilii – skoro już o tym wspomniałeś – w mojej parafii), to jakie mają moralne prawo, aby nas przy konfesjonale pouczać? Nie znam nikogo, kto porzuciłby wiarę pod wpływem szatana. Ale znam paru, którzy zwątpili w kościół przez nienasyconego rydzyka, sybarytę głodzia, pedofila peltza, itd.

 8. Do Globtrotuar – nie sądzę iż łatwiej z tego powodu dostanę się do nieba. Nie każdy ksiądz to pedofil i nie każdy bierze tylko dla siebie. Jest napisane bowiem- ” Kto jest bez grzechu niechaj pierwszy rzuci kamień” Nie martw się ksiądz bardziej zostanie rozliczony z tego co robi niż my. Bogu nic nie umknie. Jestem za tym aby księża byli bardzo skromni ale nie do mnie należy ocena bo kim ja jestem?! Marnym człowiekiem który nie widzi tak jak mój Bóg!

 9. Oczywiście Luziku, masz rację, twoje pieniądze. Pozostaje tylko pytanie: po co je w ten sposób wydajesz. Czy sądzisz, że jeśli zapłacisz, jakoś łatwiej dostaniesz się do Nieba? Czy zamiast na zbożne cele nie dajesz przypadkiem na wypasioną furę księdza proboszcza? W Niemczech, w Anglii, we Francji funkcjonują rady parafialne, które kontrolują sposób wydawania datków wiernych: czy to na nowe ławki w kościele, czy na pomoc potrzebującym. Na przykład na leczenie chorych parafian. Byłem kiedyś świadkiem, gdy na mszy wystąpiła pewna rodzina i gdy ojciec dziękował wszystkim za pieniądze na leczenie dziecka. Wszyscy się poryczeli. Ksiądz w tej parafii jeździł używaną corsą i jakoś korona mu z głowy nie spadła. Ale oczywiście – twoje pieniądze.

 10. Do Eugeniusz – Za co mandat? Ksiądz wykonuje swoją pracę. Do Admin – czy to Twoje pieniądze abyś nam mówił na co mamy je wydawać? Chcę to daję,nie chcę to nie daję i nikt mnie do tego nie zmusi. Ile nienawiści i zawiści w tym narodzie,brak słów…

 11. @Eugeniusz

  Nie ściga…
  Regularnie śmigam na rowerze (z pominięciem miejsc niedozwolonych) . W Oświęcimiu Policja wykazuje się zdrowym rozsądkiem i nie czepia się ludzi samotnie uprawiających sport.

 12. Jakiś mandacik dla księdza? A tam, policja nie ma czasu. Zawzięcie ściga biegaczy i rowerzystów.

 13. @To nie jest żart – od dawna jesteśmy państwem wyznaniowym. Takie działania mnie już nie dziwią, jednak nadal bulwersują. Niestety w konkursie nie wygrała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od lat pomaga ofiarom przestępstw. Poprostu skandal.

 14. Hahaha. I jak ludzie , udawaliście że deszcz pada ???Złoty.. a skromny :):)

 15. Zapomnieli dodac ze oprócz swiecenia pokarmów zbierał koperty. To jest kur.. Chore i beszczelne taki z niego dobry pasterz!

 16. Pandemia pandemią, ale właśnie teraz, 8 kwietnia, fundacja egzorcysty ks. Michała Olszewskiego wygrała konkurs na grant ministerstwa sprawiedliwości Ziobry w wysokości 50 milionów złotych, z funduszu na pomoc ofiarom przestępstw.
  Olszewski stał się znany, gdy wypędzał duchy z opętanych wegetarianizmem za pomocą salcesonu. Twierdził też, że dostaje sms-y od szatana (numeru 666).

Send this to a friend