Kultura

Zapraszamy do współtworzenia zbiorowego portretu mieszkańców

To przedsięwzięcie jest doskonałą okazją, by stać się częścią wspaniałej historii ziemi oświęcimskiej. Możesz bowiem przesłać zdjęcie i stworzyć wraz z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zbiorowy portret osób, którym bliska jest idea pomocowości.

Misją muzeum jest prowadzenie działań upamiętniających mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem zdrowia i życia nieśli oni więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Głównym celem Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest stworzenie nowoczesnego centrum gromadzenia i opracowywania materiałów dokumentujących ludzkie losy w kontekście historycznym. Swoją  siedzibę będzie miało w budynku tzw. Lagerhausu przy ulicy Kolbego w Oświęcimiu. Otwarcie planowane jest na I połowę 2022 roku.

Obecnie trwają prace przy wystawie stałej. Jednym z ważnych elementów tej ekspozycji ma być zbiorowy portret mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którym idea pomocowości jest szczególnie bliska. Chcemy w ten sposób pokazać, że pamięć o bohaterkach i bohaterach, którzy z narażeniem zdrowia oraz życia nieśli pomoc więźniom KL Auschwitz, jest wciąż żywa.

– Na etapie tworzenia scenariusza zrodził się pomysł zaproszenia wszystkich chętnych mieszkańców ziemi oświęcimskiej do wspólnego zdjęcia. Jednak ze względu na pandemię i obostrzenia z niej wynikające, nie było to możliwe. Dlatego też proponujemy inne wspólne i, co niezwykle istotne, bezpieczne działanie – powiedziała Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Co należy zrobić? To bardzo proste. Jeśli bliska Ci jest idea pomocy drugiemu człowiekowi i mieszkasz w powiecie oświęcimskim, prześlij do nas swoje zdjęcie (może być selfie) za pomocą formularza na stronie internetowej Muzeum Pamięci:

www.muzeumpamieci.pl/naszportret

Ważne, żeby w tle znalazł się element charakterystyczny dla ziemi oświęcimskiej.

Nadsyłane przez Was zdjęcia będziemy sukcesywnie zamieszczać na naszej stronie internetowej, a docelowo staną się jednym z ważnych elementów powstającej wystawy stałej.

Formularz oraz dodatkowe informacje związane z projektem znajdziecie pod adresem:

www.muzeumpamieci.pl/naszportret

art. powstał we współpracy z partnerem

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend