Kultura

Wręczono nagrodę „Gdyby zabrakło dziesięciu…” w 77. rocznicę utworzenia Muzeum Auschwitz

W 77. rocznicę utworzenia Muzeum Auschwitz wręczono Nagrodę Dyrektora Muzeum „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. Laureatami są wyróżniający się wolontariusze i instytucje wspierające wolontariat w Miejscu Pamięci.

Laureaci nagrody dla wolontariuszy Miejsca Pamięci: „Gdyby zabrakło dziesięciu…”
Laureaci nagrody dla wolontariuszy Miejsca Pamięci: „Gdyby zabrakło dziesięciu…”

Wręczono Nagrodę Dyrektora Muzeum „Gdyby zabrakło dziesięciu…” w 77. rocznicę utworzenia Muzeum Auschwitz

W 77. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz wręczono Nagrodę Dyrektora Muzeum „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. Laureatami tej nagrody są wyróżniający się wolontariusze, praktykanci, koordynatorzy wolontariatu oraz instytucje wspierające wolontariat w Miejscu Pamięci.

Uroczystość Wręczenia Nagród

Nagrody wręczyli dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk oraz szefowa Biura Wolontariatu w MCEAH Katarzyna Marcak. Dyrektor Kacorzyk wyraził wdzięczność za zaangażowanie, dobroć, energię i poświęcenie wolontariuszy i praktykantów, podkreślając ich wkład w działalność edukacyjną oraz zachowanie autentyczności terenu i obiektów.

Laureaci nagrody dla wolontariuszy Miejsca Pamięci: „Gdyby zabrakło dziesięciu…”

Laureaci Nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…” w 2024 roku

  1. Martyna Białek – Wolontariuszka od jesieni 2022 r., pomaga zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie podczas upamiętnień i ważnych wydarzeń edukacyjnych.
  2. Silvia Benchini – Wolontariuszka w Zbiorach, brała udział w konserwacji butów dziecięcych oraz digitalizacji dokumentacji archiwalnej.
  3. Joanna Dorywalska – Wolontariuszka I LO im. L. Kruczkowskiego w Tychach, pomaga zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie.
  4. Agnieszka Fuczik – Wolontariuszka od października 2022 r., współpracująca z Biurem ds. Byłych Więźniów i podczas upamiętnień.
  5. Adrian Heritage – Opiekun grup studentów z TH Köln, realizujących praktykę w Pracowniach Konserwatorskich Muzeum.
  6. Aaron Jolley – Praktykant w Biurze ds. Byłych Więźniów, brał udział w sporządzaniu kart indeksowych z ankiet powojennych.
  7. Eileen Lyon – Wolontariuszka od listopada 2022 r., współpracująca z Biurem ds. Byłych Więźniów.
  8. Dorota Tutka – Koordynatorka praktyk studenckich w Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu od 2007 r.
  9. Karina Zander – Praktykantka w Biurze ds. Byłych Więźniów, zajmująca się digitalizacją materiałów Biura.
  10. Suzana Nahum Zilberberg – Praktykantka w Projektach Edukacyjnych MCEAH w 2023 r., tłumaczyła warsztaty na język hebrajski i wspierała zespół w działaniach merytorycznych.

Znaczenie Wolontariatu

Katarzyna Marcak podkreśliła, że wolontariat na rzecz Miejsca Pamięci jest szczególną formą upamiętnienia ofiar niemieckiego obozu Auschwitz. W ciągu roku pomoc i wsparcie od ponad 500 wolontariuszy z całego świata pozwalają realizować program wolontariatu zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie.

Laureaci otrzymali kopię bucików, jakie w obozie otrzymała Batszewa Dagan, symbolizującą ich zaangażowanie i poświęcenie w dbaniu o spuściznę Ocalałych z obozu.

Podsumowanie

Wręczenie Nagrody Dyrektora Muzeum „Gdyby zabrakło dziesięciu…” to wyraz uznania dla wolontariuszy, którzy swoją pracą przyczyniają się do zachowania pamięci o ofiarach Auschwitz oraz wspierają działalność edukacyjną i konserwatorską Muzeum.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend