Informacje

REGION. Podsumowanie 2019 roku w Kraków Airport

8 410 817 pasażerów, 150 połączeń rozkładowych, 40 nowych połączeń, 24 przewoźników, 114 portów lotniczych, 32 kraje – to wynik krakowskiego lotniska w 2019 roku.

 „8-milionowy pasażer podróżujący do Krakowa Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, ogłoszenie bazy Wizz Air, 40 nowych kierunków – to efekt wytężonej pracy całego zespołu krakowskiego lotniska. Koncentracja na bezpieczeństwie, podnoszeniu standardu usług i budowaniu atrakcyjnej siatki połączeń oraz realizacja planów inwestycyjnych zawartych w Planie Generalnym to istota rozwoju lotniska i jego funkcjonowania w systemie gospodarczym Małopolski i Krakowa.” – powiedział Radosław Włoszek prezes Zarządu Kraków Airport.

„Kraków Airport znalazło się wśród pięciu europejskich portów lotniczych, które w 2019 r. zostały akredytowane w obszarze customer experience przez Airport Council International. Tym bardziej cieszy nas, iż we wrześniu będziemy wsopółorganizować ACI Customer Experience Global Summit, a Kraków stanie się miejscem globalnej dyskusji o branży lotniczej.” – dodał Radosław Włoszek prezes Zarządu Kraków Airport.

PODSUMOWANIE 2019 ROKU

 Statystyki 2019

Łącznie w 2019 roku obsłużono 8 410 817 pasażerów, czyli o 24% więcej niż w 2018 roku, tj. o 1 641 448 więcej pasażerów niż w roku poprzednim. Podobnie jak w latach ubiegłych najpopularniejsze kierunki z/do Krakowa to: Londyn, Frankfurt i Warszawa. Jeżeli chodzi o popularność poszczególnych państw, pasażerowie najczęściej korzystali z lotów do: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Włoch i Norwegii. Najbardziej pożądanymi miejscami na wakacje okazały się takie gorące kierunki jak: Portugalia, Turcja, Hiszpania, Cypr i Malta. Najbardziej popularne miasta to: Gran Canaria, Majorka, Teneryfa, Alicante.

Połączenia regularne w Kraków Airport w 2019

  • 24 przewoźników
  • 114 portów lotniczych
  • 150 połączeń rozkładowych
  • 32 kraje
  • 40 nowych połączeń

Otwarcie bazy Wizz Air

W  2019 r. Kraków Airport stał się 25. bazą Wizz Air, który umieścił w Krakowie 3 samoloty Airbus A320 i zaoferował #PROSTOzKRAKOWA 18 tras do 15 krajów. Pasażerowie mogli polecieć do takich miejsc jak: Londyn, Kijów, Nicea, Turku, Doncaster, Bari, Billund, Katania, Charków, Rzym, Oslo, Larnaka, Turyn, Kutaisi, Tel Awiw, Reykjavik, Birmingham, Eindhoven.

ACI Airport Customer Experience dla Kraków Airport

Kraków Airport jest jednym z pierwszych lotnisk w Europie i pierwszym w Polsce, który otrzymał akredytację ACI Airport Customer Experience. Akredytacja przyznawana jest lotniskom, które w swojej działalności stale dążą do podnoszenia standardów obsługi podróżujących, dla których najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort pasażerów. Kraków Airport stale podejmuje działania w kierunku podnoszenia jakości usług, pozytywnych doświadczeń pasażerów, wsłuchuje się w ich potrzeby
i monitoruje wszelkie uwagi podróżujących #PROSTOzKRAKOWA. W 2019 roku wprowadzono niestandardowe działania, które cieszą się dużą popularnością wśród pasażerów. Pasażerom odlatującym z krakowskiego lotniska oferowane są krótkie sesje ćwiczeń krążeniowo-oddechowych, przygotowujących ich do lotu samolotem. Nowym współpracownikiem Kraków Airport stał się Zen, pies rasy border collie,który wraz ze swoją właścicielką i behawiorystką Kasią pomaga w redukcji stresu tym wszystkim, którzy mają obawę przed lataniem. Duet można spotkać w strefie odlotów.

Inwestycje

Małopolska to atrakcyjny europejski kierunek turystyczny, inwestycyjny, biznesowy, a Kraków Airport
to kluczowy element sieci transportowej kraju. Wzrost zapotrzebowania na usługi transportu lotniczego wymaga od uczestników rynku innowacyjności, rozbudowy oferty połączeń, zapewnienia odpowiedniej i bezpiecznej infrastruktury dla przewoźników oraz pasażerów. W roku 2019 przeprowadzono: remont (budowa i przebudowa) istniejącej płyty postojowej samolotów, budowę systemu odprowadzania wód opadowych z terenu lotniska wraz z przyłączem wodociągowym i kanalizacyjnym (inwestycja zrealizowana razem z MPWiK S.A.) oraz fragmentu płaszczyzny postojowej samolotów z możliwością odladzania wraz z infrastrukturą towarzyszącą,

Zaangażowanie społeczne

Kraków Airport zrealizował w 2019 r. nowy „Program poprawy komfortu akustycznego dla mieszkańców Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla lotniska Kraków-Balice”, w ramach którego mieszkańcy OOU mogli skorzystać ze wsparcia przy wymianie stolarki o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Zgodnie
z założeniami programu po zgłoszeniu i ocenie formalnej wniosku, lotnisko na własny koszt przeprowadzało pomiar akustyczny budynku. Zakwalifikowane do programu nieruchomości otrzymały dofinansowanie na wymianę stolarki zewnętrznej (okan i drzwi). W trakcie naboru, przeprowadzonego na przełomie marca i kwietnia 2019 r., wpłynęło aż 208 wniosków, które następnie zostały poddane ocenie formalnej. Pozytywną ocenę formalną otrzymało 112 wniosków.

 

W ubiegłym roku odbyła się 2. edycja programu grantowego „Blisko lotniska”, polegająca na finansowym wsparciu projektów infrastrukturalnych, realizowanych na terenie ośmiu sołectw położonych najbliżej krakowskiego portu lotniczego. W programie, który został przygotowany z myślą o mieszkańcach Aleksandrowic, Balic, Rząski, Szczyglic, Cholerzyna, Chrosnej, Mnikowa i Morawicy, dofinansowanych zostało 10 projektów. W 2019 r. odbyła się także 11. edycja programu grantowego „Wspieramy Sąsiadów”. Program polega na finansowym wsparciu lokalnych inicjatyw, skierowanych do mieszkańców gmin Liszki i Zabierzów. W 2019 roku zostało dofinansowanych 11 dofinansowanych projektów spośród 51 zgłoszonych inicjatyw.

Centrum Edukacji Lotniczej – nowe ekspozycje i nagrody

Funkcjonujące od dwóch lat Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport to unikatowy na skalę krajową ośrodek edukacyjny przybliżający zasady funkcjonowania lotniska, organizujący zajęcia specjalistyczne, warsztaty, kursy e-learningowe dla różnych grup wiekowych. Dzieci od najmłodszych lat mogą zapoznać się ze specyfiką podróżowania samolotem – wszystko to w formie nauki i zabawy. W 2019 r. w warsztatach CEL wzięło udział 11 386 uczestników w 439 grupach. Od pażdzernika można było oglądać nowe,wyjątkowe ekspozycje, takie jak: Interaktywna mapa CITES, sala samolotowa będąca wierną repliką prawdziwego samolotu czy VR Marchaller Room – nowa odsłona instalacji, prezentująca w wirtualnej rzeczywistości realia pracy koordynatorów ruchu lotniczego naziemnego, potocznie zwanych marszałkami. Rok 2019 to dla CEL pasmo sukcesów. Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport otrzymało specjalny certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na „Najlepszy Produkt Turystyczny”,
a także przyjęte zostało w poczet członków Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka Spin.

 

KRAKÓW AIRPORT W 2020 ROKU

Nowi przewoźnicy, nowe połaczenia  #PROSTOzKRAKOWA

American Airlines uruchomi od 7 maja 2020 r. połączenie do Chicago pięć razy w tygodniu. Samoloty Air France latać będą od 29 marca 2020 r. codziennie #PROSTOzKRAKOWA do Paryża. Nowymi krajami
w siatce połączeń Kraków Airport będzie Albania /połączenia czarterowe/ oraz Czarnogóra /połączenia regularne/. Ponadto Wizz Air uruchomi połączenia do Londynu, Zaporoża, Barcelony, Mediolanu, Trondheim, Haugesund, Stavanger, Bergen, Bolonii, Tromso, Verony. Linie lotnicze Ryanair latać będą
do Podgoricy. W 2020 r. przewidzianych jest 15 nowych połączeń #PROSTOzKRAKOWA.

Od 3 maja 2020 roku PLL LOT uruchomi nowe bezpośrednie połączenie z Krakowa na nowojorskie lotnisko JFK. Jednocześnie narodowy przewoźnik zwiększy liczbę lotów z Krakowa do Chicago – z 3 do 5 połączeń tygodniowo.

3. edycja ACI Customer Experience Global Summit w Krakowie

Na konferencji ACI Customer Experience Global Summit, odbywającej się we wrześniu 2019 r.
na indonezyjskiej wyspie Bali, ACI World (Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych) uroczyście ogłosiła, że przyszłoroczne wydarzenie, czyli 3. edycja ACI Customer Experience Global Summit, które zaplanowano w dniach 7-10 września 2020 r., odbędzie się w Krakowie. Kraków Airport wystąpi w roli gospodarza tej prestiżowej konferencji.

Co roku na konferencji zrzeszającej światowe porty lotnicze, spotykają się delegaci, by wspólnie dyskutować o najlepszych rozwiązaniach zapewniających pasażerom jak najlepszy komfort
i wysokiej jakości usługi na lotniskach. W 2019 roku Angkasa Pura 1 na Bali w Indonezji była pierwszym organizatorem z regionu Azji i Pacyfiku, w przyszłym roku Kraków będzie pierwszym europejskim gospodarzem tego wydarzenia.

Inwestycje

Decyzje o kolejnych inwestycjach na krakowskim lotnisku zawsze bazują na gruntownych, cyklicznie aktualizowanych analizach i prognozach ruchu lotniczego. Priorytetem i zarazem najtrudniejszym aktualnie prowadzonym projektem infrastrukturalnym jest nowa droga startowa. Ponadto realizowane będą opracowania dla: wariantowej koncepcji wielobranżowej oraz projektu budowlanego dla nowego terminalu cargo oraz koncepcji wstępnej oraz koncepcji wielobranżowej dla rozbudowy terminala pasażerskiego. Ogłoszone zostaną tez przetargi na budowę biurowca, rozbudowę płaszczyzny postojowej samolotów w części zachodniej oraz przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego.

Bramki ABC w Kraków Airport

Kraków Airport zostanie wyposażony w biometryczne bramki ABC /10 sztuk/ wykorzystywane
do automatycznej odprawy osób, wylatujących lub przylatująch do strefy Schengen, posiadających biometryczny paszport. Ma to usprawnić obsługę podróżnych i ułatwić pracę służbom na lotnisku. Zakup urządzeń na krakowskim lotnisku zostanie sfinansowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji na wniosek Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika.

Kraków Airport

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Niedługo hossa się skończy bo regulacje ekologiczne spowodują, że latanie będzie dostępne dla elit finansowych.

Send this to a friend