Informacje

PUBLICYSTYKA. Śląski Metrobilet nie dla Oświęcimian?

Co dzień setki i tysiące mieszkańców powiatu oświęcimskiego podąża w kierunku sąsiedniego województwa śląskiego. Są to głównie pracownicy różnych firm oraz młodzież dojeżdżająca do szkół i uczelni. Wielu podróżnych kieruje się w kierunku Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Duża część z nich korzysta z oferty Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM) oraz Kolei Śląskich. 

Od lat komunikacja na śląsku, szczególnie na terenie dawnego województwa katowickiego, jest rozwinięta na wysokim poziomie. Korzystający z komunikacji zbiorowej mogą się poruszać dość swobodnie po terenie metropolii. Jest wiele miejsc do przesiadek, kolej jest często zintegrowana z transportem autobusowym i tramwajowym. Całość jest wsparta odpowiednią polityką taryfową i marketingową. Są na przykład porządne wyszukiwarki połączeń kolejowo-autobusowych, które pozwalają nawet zaplanować przejście na piechotę jakiegoś odcinka drogi.

Mieszkańcy powiatu oświęcimskiego też mogą korzystać z tej sieci. Podróżujący z Oświęcimia autobusami korzystają z usług PKM Tychy i linii 686. Mogą korzystać z szerokiej oferty różnych biletów, które umożliwiają jazdę po całej sieci ZTM. Urząd Miasta Oświęcim dopłaca do tej usługi 175 tysięcy złotych, urząd gminy wiejskiej być może także płaci za obsługę dwóch par przystanków w Babicach. Nie znalazłem jednak takiej informacji.

Miłośnicy kolei na tym kierunku mogą korzystać z usług Kolei Śląskich. Po kapitalnym remoncie linii kolejowej do Katowic czas przejazdu znacznie spadł, co przekłada się na rosnącą popularność trasy. Pasażerowie mogą również korzystać z różnych promocji przewoźnika. Jest jednak pewien zgrzyt. Oświęcim jest póki co ostatnią stacją na tej trasie i jedyną poza terenem aglomeracji śląskiej na tym odcinku. Ma to swoje konsekwencje w korzystaniu tzw. Metrobiletów. Są to takie bilety miesięczne oferowane przez ZTM, które umożliwiają korzystanie z Kolei Śląskich i Polregio na wybranych liniach oraz z całej komunikacji ZTM. Te bilety są między innymi dostępne od stacji Nowy Bieruń w kierunku Katowice i dalej. Oświęcimianie muszą wybrać. Mogą korzystać na trasie do Katowic z biletów miesięcznych na kolej (normalny kosztuje 241,31 zł) i dodatkowo ponosić koszt biletów na inne środki transportu na dalszych etapach podróży. Mogą też kupić Metrobilet na trasę do Katowic z Nowego Bierunia (na tym odcinku koszt zakupu wg cennika 220 zł i umożliwia się na przesiadkę na dowolny pojazd obsługiwany przez ZTM, można kupić też bilet sieciowy za 299 zł) i dodatkowo z Oświęcimia trzeba kupić bilet miesięczny do Nowego Bierunia za 104,50 złote. Problem w przyszłości może się pogłębić, bo jeśli wybudowana zostanie nowa linia kolejowa do Tychów, to być może pojawią się inne, atrakcyjne możliwości podróży. Przekonanie podróżnych do korzystania z podróży będzie łatwiejsze, jeśli będą mogli korzystać z atrakcyjnych ofert dostępnych także na miejscu. Dlatego skoro istnieje już współpraca między Oświęcimiem a Zarządem Transportu Metropolitalnego to warto wynegocjować możliwość pełnego korzystania z oferty transportu zbiorowego dostępnego na naszym terenie i obsługiwanego przez Ślązaków. Być może do rozmów należy zaprosić włodarzy innych gmin, starostę bądź władze województwa małopolskiego. Tak czy owak kilka tysięcy pracowników i studiujących z naszego powiatu na śląsku jest korzyścią także dla sąsiadów. Budują bogactwo śląska a ich praca pośrednio zasila budżet samorządu.

Maciej Klima

Zapraszam do dyskusji na facebook i twitter lub kontaktu mailowego.

www.oswiecimski-nieregularnik.blogspot.com

Poprzedni artykułNastępny artykuł

13 komentarzy

 1. Cieszę się że ktoś w tym mieście myśli konstruktywnie na temat transportu zbiorowego a nie ogranicza się jedynie do nagrywania narzekań na istniejący stan rzeczy.

 2. Pewnie że prostak , ale szczery. Nienawidzę oszustów. Tak w realu jak i w sieci…

 3. Nazwę mieszkańców miast piszemy z małe litery ,czyli oświęcimian. Poprawcie błąd w nagłówku.

 4. Względnie Maria może przenieść się do Trzebini. Tam na pewno znajdzie ukojenie w jednym z zapadlisk.

 5. Nie. Znamy się i forma której uzyłem zwracajac się do ciebie jest prawidłowa.

 6. @stefanB
  Myślisz, że zwracając się do mnie w formie męskiej zwiększasz siłę swoich argumentów ?

 7. @Maria. Chłopie ,jak ci nie pasuje to przenieś się na Śląsk. Na przykład do Bytomia…

 8. Tak rządzi PO w Oświęcimiu że do pracy trzeba jeździć na Śląsk albo do Krakowa. Oswiecim tu się dzieje!

 9. Pracuj na Śląsku, do szkół chodź na Śląsku, lecz się na Śląsku, korzystaj ze śląskiej komunikacji. Ale… mieszaj i płać podatki w Oświęcimiu i głosuj na Janusza Chwieruta.

 10. klima chwyć się lepiej łopaty albo miotły lepiej się przysłużysz ludzkości niż z tymi swoimi wykwitami myślowymi

Send this to a friend