Informacje

PUBLICYSTYKA. Oświęcimskie Centrum Technologiczne. Teraz albo nigdy

były budynek Telekomunikacji Polskiej

W przestrzeni naszego miasta istnieje kilka nieruchomości, które powinny zostać zagospodarowane. Czy to w formie inwestycji miejskich, czy w formie np. partnerstwa publiczno-prywatnego. Przede wszystkim mam na myśli obiekty po byłej centrali telefonicznej przy ul. Kilińskiego, budynek po szkole SOSW przy ul. Kościelnej, czy obiekt po byłym ośrodku wypoczynkowym nad jeziorami Kruki. Tak na marginesie wszystkie te budynki są aktualnie na sprzedaż…

Ale do rzeczy. W Oświęcimiu mamy prężnie rozwijającą się uczelnię wyższą, mamy dużą fabrykę chemiczną, ostatnio dowiedzieliśmy się, że ma także powstać jądrowy reaktor SMR. Miasto położone jest na pograniczu województw, powstaje droga ekspresowa S1, a przede wszystkim mamy tradycje miasta przemysłowego. Czego chcieć więcej? Trzeba umiejętnie i z dużym rozmachem wykorzystać tę szansę rozwojową nie tylko Oświęcimia, ale i całej Ziemi Oświęcimskiej.

Myślę, że pora spojrzeć w naszym mieście mocno w przyszłość. Myślę, że to najwyższy czas, aby Oświęcim zaczął aspirować do bycia liderem technologiczno-inżynieryjnym. Trzeba rozpocząć działania, aby naszemu miastu nadać nowe funkcje. Uczelnia, firma chemiczna, reaktor jądrowy, droga S1, Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, a w pobliskim Jaworznie powstająca fabryka samochodów elektrycznych. To ten czas. Nie zmarnujemy tej szansy w Oświęcimiu!

Uważam, że powinniśmy też myśleć jak wykorzystać wspomniane niezagospodarowane nieruchomości. Sądzę, że w którejś z nich mogłoby powstać coś w stylu „Oświęcimskiego Centrum Technologicznego”, które stałoby się impulsem do rozwoju miasta.

To w takim miejscu mogłyby znaleźć się m.in. przestrzenie pod wynajem powierzchni biurowych i coworkingowych, miejsca pod wynajem studiów telewizyjnych i nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne, czy może nawet nowoczesny pub „High-Tech”…

„Oświęcimskie Centrum Technologiczne” powinno zostać stworzone z wielu podmiotów reprezentujących różne branże, instytucje i poglądy, które powinna łączyć kreatywność oraz dążenie do generowania nowych idei, projektów i rozwiązań.

Mam wrażenie, że oświęcimianie posiadają bogate organizacyjne i ludzkie zasoby. Powinniśmy wspólnie wykorzystać ten potencjał, aby popchnąć Oświęcim do prawdziwego rozwoju, również tego instytucjonalnego.

Stworzenie „Oświęcimskiego Centrum Technologicznego”, ale takiego z dużym polotem, mogłoby stać się kamieniem milowym w rozwoju miasta. Z pewnością takie nowoczesne i kreatywne miejsce powinno także przyczynić się do przyciągnięcia nowych inwestorów i stworzenia nowych miejsc pracy. Czego oczywiście wszystkim Oświęcimianom życzę!

Szanowni Państwo, jak zwykle zachęcam do wyrażenia swoich opinii. Mój adres e-mail: kubaprzewoznik@poczta.onet.pl. Pamiętajmy, że zawsze trzeba mieć odwagę marzyć, również w samorządzie.

dr Jakub Przewoźnik / Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

23 komentarze

 1. Prosze się najpierw dowiedzieć a nie zakłamywać rzeczywistość. Połamane latarnie w mieście należą do obowiązków prezydenta Chwieruta. To jest fakt potwierdzony w urzedzie miasta do którego dzwonilam parę miesięcy temu i tak mi powiedziano. Mieli się tym zająć na dniach. Oprócz owinięcia taśmą nic nie zrobili.

 2. Nie ma to jak sam z sobą pod różnymi nickami prowadzić polemikę ws miasta.

  Frustracji co nie których sprawia żeby pisać tylko dla zasady źle o Chwierucie nie mając pojęcia do kogo należy dana droga czy latarnia w mieście.

  To tak jakby prezydenta Dudę obarczyć za dziurę na drodze S1…

 3. Basiu – zgadzam się całkowicie. Od miesięcy w Oświęcimiu straszą wyrwane kostki chodnikowe, dziury w drogach, połamane drzewa, wraki samochodów, ruiny budynków i tak dalej. A Chwierut nic z tym nie robi. Łaj?

 4. Takie pytanko mam do radnego Przewoźnika: co się robi w oświęcimskiej agendzie zamiejscowej urzędu marszałkowskiego? Żadnej złośliwości, po prostu mnie to ciekawi. Ilekroć przejeżdżam obok nigdy nie widziałem tłumu interesantów przed drzwiami. Ani nawet jednego interesanta. Więc może agenda pracuje hybrydowo albo zdalnie? Prawdopodobnie.

 5. Panie Radny, niech Pan zobaczy, że prezydent Janusz Chwierut nie potrafi naprawić nawet latarni w centrum miasta. Od kilku miesięcy stoją i straszą kikuty zepsutych latarni, a kolejne są w takim stanie że zaraz też się przewrócą. Od kilkunastu miesiecy, przy głównej ulicy w mieście, przy przejściu dla pieszych w okolicy przedszkola i cmentarza komunalnego stoi uschniete drzewo od którego co jakiś czas odpadają połacie drewna i kory. Czekam aż w końcu przewróci się na jakiś samochód, albo co gorsza na dziecko wychodzące z przedszkola. A Pan liczy, że Janusz Chwierut 'dobry gospodarz’ podejmie się realizacji ambitniejszych planów?

 6. Co się robiło w agendzie umwm za czasów Sowy, Bartosza i Hertiga? Wiedział ktoś że istnieje takie coś jak agenda?

 7. Takie pytanko mam do radnego Przewoźnika: co się robi w oświęcimskiej agendzie zamiejscowej urzędu marszałkowskiego? Czym się dokładnie zajmuje? Pytam, bo nie wiem. Czy tym samym co wicewojewoda ds. żadnych?

 8. @Pani Sylwio vel Flip Flap

  Widać w wydziale oświaty a także promocji miasta też za ciężko nie pracujecie skoro macie czas na tworzenie farmy trolli na facebooku i portalach oświęcimskich.

 9. Do @Flip Fl@p…. proszę się Pawełku i Jakoo pod prawdziwych Flip Flapa nie podszywać… widzimy jak ciężko pracujecie w oddziale Urzędu Marszałkowskiego w naszym kochanym mieście, skoro macie czas na pisanie komentarzy i buszowanie w necie… do roboty, w końcu to my utrzymujemy Agendę jako podatnicy… tak nawiasem jakoś Was i Wolda nie widzieliśmy na zdjęciach z otwarcia Centrum diagnostyki… pewnie Wam pewna pani zabroniła żeby na niej uwaga się skupiała…..😂😂😂

 10. Wybór Chwieruta na kolejną kadencję będzie klęską Oświęcimian i ostatecznym przypieczętowaniem pogrążenia miasta. Przypominam, że byłaby to jego ostatnia kadencja, więc nie będzie musiał się już bać o wynik w kolejnych wyborach. Dlatego zrobi z Oświęcimiem co mu się będzie podobało. Jeżeli teraz uważacie, że Chwierut marnuje pieniądze na bezsensowne inwestycje to dopiero zobaczycie jak można wyrzucić w błoto kolejne setki milionów złotych. Oby Oświecimianie poszli po rozum do głowy i podziękowali Chwierutowi za jego 13 lat „dobrego gospodarzowania”.

 11. Nieszczęściem tego miasta jest to, że 30 lat temu zostało opanowane przez różne miernoty nie widzące dalej niż do 10-tego. Ile energii zmarnowano na udupianie ludzi, którzy mają jakiś pomysł?

 12. A co tam. Mam pomysł….
  Żeby Oświęcim jako pierwsze miasto w Polsce, ba myślę na świecie miało dostęp dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych turystów do darmowego jedzenia, picia, ba nawet energii i wody…by żyło się ludziom lepiej.
  Przecież im się to należy.

 13. Czekamy na informację ile dofinansowania załatwi Pan radny Przewoźnik, 460 tys., tyle, co do budowy żłobka otrzymał Oświęcim? Czy jeszcze mniej…? I podkreślę, że te 460 tysi to nie zasługa Pana radnego. Do @pomysły… współczuję, proszę zmienić media bo żyje Pan w kokonie informacyjnym propagandy lepszej jak podczas II wojny światowej…niestety.

 14. Popieram pomysły radnego Jakuba. Ludzie, wyjdźmy w Oświęcimiu na wyższy level!! Mierzmy wysoko, stawiajmy ambitne pomysły! Chyba że wystarczy nam Łękowo-Grojecko-Polankowa ładnie wyłożona kostka brukowa z castoramy i kwiatki na klombach.

  A gdzie do pracy? Gdzie rozwój miasta?

  Ja jednak jestem za radnym!

 15. Powtórzę, kierunek słuszny. Tyle, że chyba nie doceniamy skali naszego zacofania…

 16. Najbardziej to mi się podoba: „w pobliskim Jaworznie powstająca fabryka samochodów elektrycznych”.

 17. To są propozycje. Dyskusja o mieście. To prezydent ma urząd i cała grupę urzędników aby wdrażać pomysły. Odróżniajcie radnego od prezydenta.

  Brawo Panie radny! Pomysły trzeba mieć, a nie tylko miłorzęby.

  Gdzie pozostali radni? Ja znam tyko Przewoźnika, Adamaszka i Łozinskiego. Gdzie pozostałych 18 dietobiorcow. Jakieś pomysły mają?

 18. Uwielbiam te dyskusję w naszym mieście. jeszcze się nie zdarzyło, żeby po zgłoszeniu jakiegoś pomysłu nie znalazł się jakiś fan biznes planów, kosztorysu i listy klientów.

 19. A ten znowu wyskakuje z nowym pomysłem.Panie Jakubie najpierw trzeba załatwić kasę na taką dużą inwestycję , a poten wdrożyć do realizacji.Słyszałem ,że Przemysław Czarnek ma jeszcze trochę kasy z Willa plus ,albo ten co ma w szafie 2 goryle. Pokaż Pan , że coś Pan potrafi zrobić dla mieszkańców Oświęcimia.

 20. To szkiełko wszystko potrafi,zawsze jrst w dobrym humorze….

 21. Bardzo dobrze. Piękna idea. Tylko zacznijmy od zejścia na ziemię. Póki co rzeczywistość jest taka, że informatyki w oświęcimskich szkołach średnich uczą ludzie, którzy nie umieją programować. Siostrzeniec mi opowiadał, że aż żal mu patrzeć jak nauczycielka kompromituje się co lekcję.

 22. może oświęcimskie centrum badań nad działalnością partii pis w Państwie Polskim w poprzednich 8 latach

 23. Telekomunikację to na siedzibę Urzędu Miasta Oświęcim można by zaadaptować

Send this to a friend