Informacje

PUBLICYSTYKA. Gospodarza brak. Miejskie lokale użytkowe miesiącami stoją puste

Miasto Oświęcim dysponuje lokalami użytkowymi, które są przeznaczone na wynajem. Sprawą pustych, czasami od miesięcy a może i dłużej, lokali użytkowych interesowali się m.in. radni Jan Adamaszek i Waldemar Łoziński. Za to gospodarz miasta, prezydent Janusz Chwierut, nie wykazuje w tym względzie minimum aktywności. Dajmy dobry przykład. „Kurier Oświęcimski” bierze sprawy w swoje ręce.
Według stanu na początek listopada 2023 r. mamy w Oświęcimiu 10 miejskich lokali użytkowych przeznaczonych pod wynajem, a ich łączna powierzchnia wynosi ponad 1000 metrów kwadratowych. Lokale stoją puste. Niektóre są już puste przez wiele miesięcy. A co robią z tym obecne władze miasta? Prawie nic lub niewiele. Publikują na stronie internetowej Zarządu Budynków Mieszkalnych w zakładce lokale użytkowe listę, którą można pobrać w formacie pdf. Super, naprawdę XXI wiek. Choć powoli. Przeglądarka wyświetla bowiem informację, że strona ZBM jest „niezabezpieczona”. Taki drobny szczegół, ale istotny (na marginesie cena tzw. protokołu SLL to koszt ok. 200 zł na rok). Dodatkowo ZBM umieszcza informacje na danym wolnym lokalu, że jest on „do wynajęcia”. Koniec? Czy tak ma wyglądać nowoczesny marketing?
Drodzy Państwa, jak wiemy, miasto Oświęcim dysponuje licznymi nośnikami reklamy. Jest np. „Głos Ziemi Oświęcimskiej”, prezydenckie „Wieści z Ratusza”, strona www Urzędu Miasta, miejskie bilbordy i profile w mediach społecznościowych. Widzieliście tam Państwo informacje o naszych miejskich lokalach do wynajęcia? Widziałem tam różne rzeczy, ale tego co trzeba akurat nie.
Idźmy dalej. Czy widzieliście gdzieś może Państwo nowoczesne grafiki prezentujące nasze miejskie lokale użytkowe? A może należałoby reklamować wolne oświęcimskie lokale użytkowe także poza granicami Oświęcimia? Niestety gospodarz miasta problemu najwyraźniej problemu nie widzi lub zobaczyć go nie chce. Być może te bujne kwiaty na rondach zasłoniły panu prezydentowi faktyczne problemy naszego miasta.
Drodzy Państwo, wolne miejskie lokale użytkowe powinny już dawno przynosić dochód miastu i mieszkańcom. Tymczasem stoją puste i niszczeją. Nie można na to spokojnie patrzeć.
Skoro obecne władze miasta i pan prezydent nie potrafi skutecznie reklamować lokali „do wynajęcia”, dysponując przecież licznymi urzędowymi kanałami, to ja postanowiłem społecznie opublikować w tym miejscu ich listę. Może akurat ktoś z Państwa, lub któryś z Przedsiębiorców, zainteresuje się tematem. Zachęcamy.
Oto lista wolnych miejskich lokali użytkowych w Oświęcimiu przeznaczonych do wynajęcia:
*ul. Bema 12 (powierzchnia lokalu: 24,50),
*ul. Bema 21 (powierzchnia lokalu: 85,29 i powierzchnia piwnicy: 32,33),
*ul. Dąbrowskiego 15 (powierzchnia lokalu: 32,00),
*ul. Kopernika 2 (powierzchnia lokalu: 65,16),
*ul. Skłodowskiej-Curie (powierzchnia piwnicy: 42,34),
*ul. Olszewskiego 34 (powierzchnia lokalu: 161,67 i powierzchnia piwnicy: 32,31),
*Rynek Główny 4 (powierzchnia lokalu: 150,14),
*ul. Sienkiewicza 3 (powierzchnia lokalu: 79,78),
*ul. Staszica 1-11 (powierzchnia lokalu: 144,90),
*ul. Śniadeckiego 23-39 (powierzchnia lokalu: 90,90 i powierzchnia piwnicy: 35,04),
*ul. Olszewskiego 18 (powierzchnia lokalu: 166,41 i powierzchnia piwnicy: 34,61).
Jakub Przewoźnik / Kurier Oświęcimski
Poprzedni artykułNastępny artykuł

27 komentarzy

  1. as , byłeś kiedyś w castoramie? Dział elektryczny jest wielkości 4 razy sklep elektryczny z Olszewskiego. Do tego szereg hurtowni w najbliższej okolicy z asortymentem elektrycznym. Hurtowni , as….

  2. @ psy szczekają…

    Akurat w przypadku Cepelii sprawa jest nieco bardziej złożona.
    Poczytaj i sam wyciągnij wnioski.
    Obydwa cytaty pochodzą z artykułu pt. „Cepelia to już historia…” zamieszczonego ponad trzy lata temu na stronie „Narodowego Instytutu kultury i dziedzictwa wsi”- polecam całość artykułu.

    Cyt.: „Z końcem października (2020) po trzydziestu latach działalności przestanie istnieć Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło. Powstała ona z rozpadu monopolu jakim była Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, która działała w naszym kraju przez ponad 70 lat.”

    Cyt.2: „Powolny upadek „Cepelii” rozpoczął się w latach 90. Otwarcie granic, pojawienie się tworzyw sztucznych, reprintów, mebli skandynawskich, miało wpływ na zmianę estetyki naszych rodaków, którzy zapragnęli otaczać się zupełnie innymi przedmiotami. Jednak jak podkreśla prof. dr hab. Piotr Korduba, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu poważniejszy upadek zaczął się w samej Cepelii. Zmiana struktury przedsiębiorstwa, powołanie fundacji, izby gospodarczej, przechodzenie sklepów w ajencję, sprawiło, że zabrakło aparatu nadzoru artystycznego i wzorniczego, który przez lata kontrolował jakość wytwarzanych tam przedmiotów. Cepelia nigdy nie była podmiotem przeznaczonym do funkcjonowania w warunkach wolnego rynku. Jej źródło tkwiło w zupełnie innej rzeczywistości.”

  3. @as

    sklep „elektryczny”, sklep „żelazny”, „mięsny”…
    Zapachnialo tęsknotą do minionego ustroju.

    Drogi asie mamy XXI wiek.
    Sklepy elektryczne w twoim rozumieniu tego pojecia są raczejj rzadkością. Nawet „Agnes” w rynku już nie istnieje…
    Takie czasy drogi asie.

    Wybór sprzętu jest tak duzy, że wszystko nie pomiesci sie w małym „sklepie elektrycznym”. Od lat kupuje się w internecie bo wtedy prawo bardziej chroni klienta.

  4. Asie – dotąd pisałeś jako tako przytomnie. Zakładam więc, żeś nie oszalał w międzyczasie, tylko padłeś ofiarą pisowskiej dezinformacji. Co cię zresztą wcale nie usprawiedliwia.

    „Polski ład” Asie jest autorskim pomysłem pis, czym Matołusz wielokrotnie się chwalił. Zakładał złupienie ludzi średnio i lepiej zarabiających oraz samorządów po to, aby rząd miał więcej pieniędzy na rozdawnictwo klasie próżniaczej. Do tego się, mimo zawiłości, sprowadza.

  5. No i jak panie Przewoźnik? Ilu przedsiębiorców się zgłosiło do wynajęcia lokali? Jaka była skuteczność pańskich działań?

  6. To może Pan Przewoźnik razem z Łozińskim wezmą i otworzą jakiś sklep zobaczymy jak długo przetrwają. Kiedy zbankrutują.

  7. Zwłaszcza sklep elektryczny galerii. No idiota. Normalni ludzie w galerii weekendu nie spędzają.

  8. 20 % podwyzki czynszu nie ma szans zagrozić żadnemu rentownemu biznesowi. Z tymi lokalami prawda wygląda tak ze sklepy przenoszą się do tych kilku galerii handlowych gdzie są klienci . Kiedyś nie bylo w Oświecimiu żadnego hipermarketu , galerii zawierającej w sobie x-butików ze wszystkim, sklepy w Miescie czy na Starym Osiedlu prosperowały. Teraz klient nawiedza galerię handlową i ma wszystko w jednym miejscu.Zadna to filozofia ani wiedza tajemna.

  9. polski ład to unijny projekt. MM go wprowadził będąc szantażowany ,. Przecież chcieliście Kasy na KPO? no to macie. darmową energie z wiatraków można w/g propagandy kupić na giełdzie. No to niech Chwierut kupi. Ceny lokali ustala miasto i nikt inny.

  10. „Kto zlikwiduje polski ład? Herr Tusk? Przecież to unijny projekt.” – Asie – piłeś?

  11. Stan w jakim są te lokale miejskie pamiętają jeszcze czasy komuny, decydując się na wynajem trzeba zainwestować bardzo duże pieniądze które są nie do odzyskania a czynsze też nie są atrakcyjne. Alternatywa czyli lokale komercyjne są nowoczesne i ceny wynajmu podobne więc ktoś kto prowadząc jeszcze działalność na tym lokalnym rynku miałby wybierać po obejrzeniu zasobów miejskich nie ma wątpliwości czemu lokale nadal stoją puste.

  12. Pomyśleć, że Cepelia padła, czy też właściciel poszedł na emeryturę. Ktoś pamięta, jak jaśnie państwo się oburzyło, że im Marszałek wypowiedział umowy? Bo miał Rossmana? I co? Teraz Janusz Chwierut nie wynajmie im po preferencyjnych warunkach z pominięciem przetargu lokali?

  13. Koszty prowadzenia działalności są tak duże, że podają. O ile do popu trzeba codziennie coś kupić to takie coś jak ciuchy, mebelki, wyroby z tworzyw sztucznych, wyposażenie kuchni itd. itp. już nie. Wszelki drobiazg wala się po supermarketach i parkach handlowych, a i tam co jakiś czas ktoś zwija interes bo nie idzie. W niespełna 40 tysięcznym mieście są 3 centra handlowe – luksus czy krzyk rozpaczy z braku innej możliwości zatrudnienia ???

  14. Jeszcze J CH podniósł podatki i opłaty . Obecnie radni PO i KOmiuna ponownie podnieśli podatki i opłaty około 20%. Dla mieszkańców miasta . I to jest przyczyną upadku i wyludniania miasta Oświęcim.

  15. Kto zlikwiduje polski ład? Herr Tusk? Przecież to unijny projekt. Głosowaliście na Tuska, to będzie kontynuacja. Prokuratura już sprzedana niemcom przez Bodnara.

  16. Chwierut, żeby ulżyć podniósł podatki o 20%. Ceny energii, zgodnie z prawem unijnym są cenami giełdowymi.

  17. Prowadzenie działalności w warunkach jaki stworzył PIS w ostatnich latach jest bardzo trudne. I jest to jeden z wielu powodów przegrania wyborów.

  18. No, no …

    Pan radny Jakub w końcu zrobił coś społecznie. Brawo! Panie Jakubie. Szkoda, że dopiero pod koniec kadencji dociera do Pana Jakuba, że będąc radnym pewne rzeczy można i da się robić społecznie…
    Dla kontrastu dodam, że np. radny Chrzan bardzo często działał społecznie podczas swojej kadencji ale on za każdym razem nie trąbil o tym wszem i wobec. Po prostu robił swoje…

    Biorąc pod uwagę obecne ceny wynajmu, warunki prowadzenia działalności gospodarczej itp. raczej nie liczyłbym, że w najbliższym czasie znajdą się chętni na te lokale.

    Panie Jakubie
    Zachęcam Pana do dalszej pracy na rzecz mieszkańców. Może nie zmieni to za wiele na końcu tej kadncji no ale kto wie, może znajdą się tacy którzy zechcą paba wybrać na kolejną.
    Ps. Mimo wszystko – Pozdrawiam

  19. Teraz jak zacznie rządzić kolaborant niemiecki Tusk to dopiero będzie bida! Okradnie naród Polski z wszystkiego. Ciebie komuchu ZIBI też…

  20. Tumanie Pinokio Bambik Morawiecki spec od kreatywnej księgowości. ( złodziejstwa)

  21. Brak chętnych na wynajem to wina prezydenta miasta czy raczej szerszy problem? To wina PiSu, który doił przedsiębiorców ile się dało. Polski ład itp. gnioty. Oświęcimianie wam za to podziękują przy urnach wiosną, tak jak Polacy podziękowali PiSowi 15.10. Występując pod szyldem PiS jesteście współodpowiedzialni za te rządy. Efekty Lisowskiej centralizacji widać.

  22. Panie ŁOZIŃSKI niech Pan powie mieszkańcom Oświęcimia ile biznesów prowadził Pan w swoim życiu:: 20 może 30 i co wszystkie zbankrutowały.Chyba zaszkodziło panu piwo które Pan nalewał.w swoich knajpach i na rynku w mieście.

  23. Całą odpowiedzialność za ten stan rzeczy odpowiada Pinokio który wprowadził ” Dobry Ład ” .Rocznie w Polsce bankrutuje 400 tyś firm .Opłaty , podatki , ZUS, składki zdrowotne, 700% za prąd, 700% za gaz doprowadziło do tego, że firmy padają ja muchy.Piekarnie które były na rynku od ponad 60 ,70 też zbankrutowały. Przeżyły komunę potem upadek komuny ,a wykończył ich komuniści z PISU. To wy wykończyliście drobny biznes . Panie ŁOZIŃSKI czemu zbankrutował pański biznes o przepraszam pańskiej żony Papierniczy świat. Przecież według orzeczenia majątkowego nie ma Pan dochodu jest Pan najbiednieszym bez- radnym w Oświęcimiu, i chyba w całym powiecie.

  24. Tylko zakupy spożywcze robięs tacjonarnie, wszystko inne kupuję przez internet z odbiorem w paczkomacie.

  25. Panie Przewoźnik proponuję aby Pan wynajął któryś z tych lokali. Zarobi Pan tyle, że będzie Pan jeździł mercedesem i spędzał urlop kilka razy w roku na Bahamach. A tak na poważnie to lokale stoją puste bo nie opłaca się teraz prowadzić działalności gospodarczej. Teraz otwierając sklep trzeba być ostatnim idiotą, sklepy podają. Nie z tego powodu jak zauważył „Gość”, że jest nieudolnie prowadzony ale nie ma szans z marketami. Reklama , że lokal jest do wynajęcie niewiele da. Rynek jest jaki jest i żadne czary mary nie pomogą.

  26. Reklama nie dotarła do sklepu Papierniczy Świat? To dlatego właściciel zamknął sklep. A może nieudolnie prowadził interes?

Send this to a friend