Informacje

PUBLICYSTYKA. Dzieje się. Kamienie zastąpią kamieniami

Waldemar Łoziński, radny miasta Oświęcim

Oświęcim tu się dzieje, to idealne hasło pasujące w zasadzie do wszystkiego co ma miejsce w Naszym Mieście. Tym razem kilka słów o remoncie płyty Rynku Głównego. Jak wieść gminna niesie, zapowiada się kolejna próba naprawienia fatalnego stanu nawierzchni Rynku. Słynne już na całą Polskę wypadające kamienie tzw. otoczaki zostaną wymienione na… otoczaki.

To nie jest żart, niestety. Choćbym nie chciał, od razu na myśl przychodzi mi On, „dobry gospodarz”, „skuteczny prezydent”… Zapytałem więc dlaczego zamieniamy kamienie na kamienie?! W odpowiedzi usłyszałem, że wojewódzki konserwator zabytków nie wyraził zgody na użycie innych materiałów. Drążąc temat pytałem, czy pan prezydent lub jego przedstawiciel był u konserwatora w Krakowie, żeby osobiście omówić konieczność wymiany otoczaków na coś bardziej funkcjonalnego. Odpowiedź była dla mnie zaskakująca. Nikt w Krakowie nie był. Idąc dalej pytałem, czy może prezydent zaprosił konserwatora do Oświęcimia, aby na miejscu, czarno na białym pokazać mu skalę problemu. Niestety, usłyszałem iż zaproszenia do Oświęcimia nie było.

To co zrobiono w tej sprawie?

Urząd Miasta napisał, że chce wymienić kamienie na kostkę brukową, a konserwator nie wyraził zgody, uzasadniając to historią, że kiedyś były kamienie i dlatego kamienie powinny pozostać. Czyli ile tak naprawdę w tej sprawie zrobiono? Niestety jak widać niewiele, a raczej prawie nic. Nie ma żadnej determinacji do zmiany obecnego stanu rzeczy! Jedno pismo i po temacie.

Co należy zrobić?

Przede wszystkim nie wolno składać broni. Trzeba umówić się na spotkanie z konserwatorem i pojechać do Krakowa, to po pierwsze. Należy koniecznie zaprosić konserwatora do Oświęcimia, na wizję lokalną, to po drugie. Trzeba do sprawy zaangażować społeczeństwo Oświęcimia, Radę Osiedla Stare Miasto, stowarzyszenia i kluby po to, żeby siła przekazu była odpowiednia, to po trzecie. Po czwarte i to jest najważniejsze – Panie Prezydencie, trzeba wstać zza biurka i zacząć działać. W przeciwnym razie wyda Pan kolejne miliony podatników na absurdalną podmianę kamieni na kamienie.

Źródło: Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

29 komentarzy

 1. Przevież obywatel = lokals = emerytka. Czy to nie jest przypadkiem zwalczane przez pis trans? Nie ośmieszaj się trollu.

 2. Chwierut daje 6 tysięcy na ptaszki na ogrodzeniu cmentarza Żydowskiego. Dla mieszkańców nie ma kasy i emerytów. Za to plują na nas Icki. Niszczą ambasadę w Izraelu. Rzucają kamieniami w Polskich turystów. na drodze krzyżowej.

 3. Odkąd pamiętam namiestnika i prezydenta Chwieruta to zawsze remontuje rynek. Zawsze wybiera chyba znajomków wykonawców i jak zwykle w P O sieroctwo jak w Warszawie Trzaskowski. Dno.

 4. To ja napiszę tak. Gdy zdarzy się komuś rąbnąć coś z PMA-B, to odpowiednie organy gotowe ścigać takiego kogoś po całym świecie, bo to zabytek, bo to bezczeszczenie pamięci itd. Ja tu widzę, że Pan radny zabrał, nie mówię, że do domu, ale z zabytku (skoro objęte jest toto opieką konserwatorską) dwa kamyrdole. Uważaj więc Pan, Panie radny. To jest bezczeszczenie zabytku…

 5. Może panie Chwierucie już czas, aby ściągnąć te banery w czerni i zastąpić je czymś miłym dla oka. Wolałem już „zamieszkaj w Oświęcimiu”.

 6. Hotin cały czas udowadnia, że jest zwykłym chamem, któremu słoma z butów wystaje. Ciekaw jestem tylko ile kopiejek już zarobił?

 7. I pomyśleć, że na świecie są jeszcze drogi wybudowane w czasach starożytnych. Drogi kamienne.

 8. Do@ hottin -Te słowa to były POwskiego min. Sienkiewicza w rządzie Donalda Tuska ,wypowiedziane w restauracji Sowa&Przyjacielle gamoniu z KOD-u.

 9. Dyskusja na ten temat była już prawie dokładnie miesiąc temu, po artykule: „OŚWIĘCIM. Urząd planuje remont Rynku Głównego”. Wszystkie argumenty już padły. Ale Łoziński jeszcze raz to samo i jeszcze raz i jeszcze raz … Nuda.

 10. Mam nadzieję, że zdążą przed zimą żeby Chwierut mógł odpalić nowo zakupioną choinkę za pieniądze z wynagrodzeń pracowników MOPSu i UM. Jak to powiadają najstarsi pełowcy: Pieniędzy nie ma i nie będzie (dla pracowników). Chyba, że chodzi o pieniądze na nikomu niepotrzebne inwestycje. Wtedy się znajdą.

 11. Proponuję radnemu Łozińskiemu żeby zaprosił do Oświęcimia konserwatora wojewódzkiego z nadania pis Turkiewicza. A gdyby mu się nie chciało przyjechać, z pewnością radny Łoziński może nacisnąć po linii partyjnej generalnego konserwatora zabytków i wiceministra Selina. A gdyby i jemu się nie chciało, radny może uruchomić pisowskiego ministra kultury Glińskiego. Aż wreszcie – cóż to jest dla radnego Łozińskiego – może zainterweniować u samego pisowskiego p. premiera.
  To do roboty, radny.

 12. Kamienie te powinny być osadzone ściśle „na sztorc”, tak jak to ma miejsce w miejscach historycznych innych miast. widać tam, że wytrzymały próbę czasu. Zawinił więc wykonawca.

 13. Co w tym dziwnego, że otoczaki zastąpi się otoczakami. Chodzi tylko o to by one były większe i postawione na sztorc. Niestety pierwszy projektant nie wiedział jak się prawidłowo układa otoczaki, a technika jest stara jak świat. Poza tym to nie Chwierut jest za to odpowiedzialny. Zanim się wbije w kogoś zęby należałoby sprawdzić za czyjej kadencji to coś powstało.

Send this to a friend