Informacje

PRZECISZÓW. Znęcał się fizyczne i psychiczne nad matką oraz siostrą

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze zatrzymali, a następnie w areszcie śledczym  osadzili 46 – letniego mieszkańca gminy Przeciszów. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie fizyczne i psychiczne nad matką oraz siostrą.

W poniedziałek (17.04.2023)  tuż przed godziną 15  operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące agresywnego zachowania mieszkańca gminy Przeciszów wobec swojej rodziny. Pod wskazany adres udał się policyjny patrol. W rozmowie z pokrzywdzonymi: 64 – letnią  matką agresora oraz jego 40 – letnią siostrą mundurowi ustalili, że nietrzeźwy wszczął awanturę podczas której stosował przemoc wobec obu kobiet. Pokrzywdzone zostały objęte pomocą w ramach procedury Niebieska Karta, natomiast 46 – latek został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych w oświęcimskiej komendzie Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,8 promila alkoholu.

Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego z zatorskiego komisariatu Policji. W ciągu dwóch dni zebrali dowody świadczące o tym, że mężczyzna od siedmiu miesięcy dopuszczał się znęcania fizycznego i psychicznego nad matką oraz siostrą. Najczęściej był wtedy pod wpływem alkoholu.  Następnie funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

W środę (19.04.2023) zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty.  Prokurator mając na względzie ochronę pokrzywdzonych zwrócił się do oświęcimskiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego. Sąd przychylił się do prokuratorskiego wniosku wydając postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. Jeszcze tego samego dnia 46 – latek został osadzony w areszcie śledczym.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym tym przestępstwem służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.

Policjanci swój apel o przerwanie przemocy kierują również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Policja Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend