Biznes, Informacje

Praca w sektorze IT. Jak wygląda w rzeczywistości?

Wiele osób podczas poszukiwań wymarzonej pracy kieruje wzrok w stronę branży IT, czyli szeroko pojętych nowych technologii. W tym obszarze znajdują się jednak zarówno specjalistyczne zawody, wymagające konkretnej wiedzy, jak i takie, w których wystarczy znajomość obsługi komputera. Wachlarz możliwości jest ogromny, a rozpiętość zarobków waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie.

Praca w IT – czym się kierować?

Kwestie finansowe w branży IT są dość elastyczne. Oznacza to, że nie musicie aplikować na specjalistyczne stanowiska, takie jak Web Developer, żeby osiągać satysfakcjonujące zarobki. Przykładowo, prosperującym obecnie zawodem, który wymaga znajomości komputera oraz Excela, jest Project Manager. Tutaj zdecydowanie ważniejsze są umiejętności zarządzania projektami i oraz zespołem. Przeciętne zarobki w Polsce na tym stanowisku to nawet 10 000 złotych.

W poszukiwaniu pracy w IT kieruj się więc przede wszystkim własną wiedzą oraz doświadczeniem. Pamiętaj, że na początku zawsze łatwiej będzie Ci wystartować z poziomu juniora niż aplikować na stanowiska seniora.

Liczy się też, gdzie szukasz pracy. Praca stacjonarna w Polsce to zarobkowa przepaść pomiędzy dużymi miastami a niewielkimi miejscowościami. Najlepiej pod tym względem wygląda Warszawa, gdzie jest nie tylko najwięcej ofert pracy, ale są one też zdecydowanie lepiej płatne niż chociażby we Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie. Różnice są kolosalne, ale z drugiej strony nie da się nie zauważyć, że Warszawa do najtańszych miast nie należy. Przeprowadzka do tego miejsca to nie zawsze najlepszy pomysł.

Nie da się jednak ukryć, że zarobki w branży IT rosną nieustannie. Coraz częściej widuje się też możliwość pracy zdalnej, na którą decydują się już nie tylko programiści, ale również osoby na stanowiskach managerskich czy asystenci biurowi.

Jeśli szukasz pracy w IT, a doskonale posługujesz się językiem angielskim, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poszukać szczęścia za granicą i pracować z domowego zacisza za dwukrotnie lub trzykrotnie lepszą stawkę.

Jakie zawody są powiązane z IT?

W przypadku IT – jak już wspomnieliśmy – zawodów jest całe mnóstwo. Najlepiej opłacani z nich są programiści, tacy jak Web Developer, czyli tworzący strony internetowe. Muszą oni perfekcyjnie znać nie tylko język programowania, ale również systemy zarządzania treścią. Nie bez znaczenia jest tutaj także kreatywność i wyczucie estetyki. Web Developerzy mogą liczyć na stawki w wysokości kilkunastu tysięcy miesięcznie, a nawet więcej.

Innym świetnie opłacanym zawodem ze świata IT jest Architekt IT, czyli osoba, która projektuje i zarządza systemami informatycznymi. W tym przypadku nieodzowną wiedzą jest znajomość aplikacji, baz danych, programowania oraz umiejętności miękkie jak komunikatywność czy cierpliwość.

Osoby, które nie znają programowania czy baz danych, mogą pokusić się o stanowisko Project Managera, jeśli tylko potrafią bawić się Excelem i zarządzać zespołem oraz projektami. Taka osoba spina wszystkie elementy danego projektu w jedną, finalną całość. To ona nadzoruje pracę zespołu i odpowiada za końcowy efekt.

IT to także projektowanie gier, aplikacji i wielu, wielu innych – w tym także gier hazardowych. Swoją drogą, tego typu gry mogą być doskonałym pomysłem na podreperowanie domowego budżetu, pod warunkiem, że ma się na ten temat dość sprecyzowaną wiedzę. W tym celu warto wczytać się w recenzje kasyn online, by mieć świadomość, jak to działa i w co warto inwestować.

Oczywiście, w tym celu najlepiej zajrzeć do VegasSlotsOnline – tam znajdziecie zarówno wspomniane recenzje, jak i znacznie więcej przydatnych informacji. Strona pozwoli Wam się zapoznać z biblioteką darmowych gier na automaty, przewodnikiem po kasynach, a także z wieloma aktualnymi bonusami do wykorzystania.

Podsumowanie – IT to branża przyszłości

Wszechobecna automatyzacja życia codziennego, sprawia, że szeroko pojęte IT z programowaniem na czele, stają się tzw. zawodami przyszłości. Szacuje się, że w przeciągu kilkunastu najbliższych lat wiele zawodów, które znamy dzisiaj zniknie z rynku na stałe. Mowa m.in. o kasjerach, bo w sklepach coraz częściej można spotkać kasy samoobsługowe. Podobny los może spotkać kierowców, krupierów, bibliotekarzy i wiele innych zawodów.

Fakt ten sprawia, że inwestycja w zdolności, które przydają się w branży IT, staje się swoistą koniecznością. Pracodawcy nieustannie szukają nowych osób, które potrafią płynnie poruszać się w sieci, programować, zarządzać bazami danych, analizować statystyki itd. Co więcej, w przypadku IT specjalistyczna wiedza jest doceniania, ale nie w każdym zawodzie wymagana ponad inne zdolności. W niektórych przypadkach, jak w przypadku Specjalisty ds. sprzedaży, wystarczą zaledwie podstawy znajomości IT, w tym biegła obsługa komputera.

Przede wszystkim, przekop się przez portale z ofertami pracy, jak pracuj.pl czy OLX. Sprawdź dokładnie wymagania danego stanowiska, przygotuj CV i oszacuj, czy jesteś w stanie spełnić poszczególne kryteria. Pamiętaj też, że liczy się przede wszystkim pasja, do tego, co robisz, a w przypadku IT może to być zainteresowanie programowaniem, aplikacjami, projektowaniem stron internetowym, gier komputerowych czy szeroko pojęte analizy i statystyka.

art. partnerski

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend