Informacje

POWIAT. Władze proszą o dodatkowe karetki i wydłużenie czasu pracy

Marcin Niedziela, starosta

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, kierując się dobrem i bezpieczeństwem mieszkańców, władze Powiatu Oświęcimskiego wystosowały do wojewody pismo. Domagają się w nim zgody na wydłużenie czasu pracy Zespołu Ratownictwa Medycznego w Brzeszczach do całej doby oraz wpisania do planu Państwowego Ratownictwa Medycznego dwóch karetek w rejonie operacyjnym obsługującym nasz powiat.

Na mocy ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM), organem administracji rządowej właściwym w zakresie wykonywania zadań systemu PRM na terenie województwa jest wojewoda. To do niego należy planowanie, organizowanie, koordynowanie systemu i nadzór nad nim.

W powiecie oświęcimskim czas dojazdu do zgłoszenia uległ zdecydowanemu wydłużeniu ze względu na wdrożone procedury, jak również wskazanie przez wojewodę Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu na szpital wiodący w zakresie leczenia COVID-19 i przekształcenia trzech oddziałów szpitalnych na oddziały zajmujące się leczeniem COVID-19, co zwiększa ilość udzielanych świadczeń oraz znacząco wydłuża czas dojazdu do zgłoszeń przez ZRM” – czytamy w piśmie do wojewody małopolskiego, sygnowanym przez starostę Marcina Niedzielę i wicestarostę Pawła Kobielusza.

„W trosce o zdrowie i życie mieszkańców powiatu oświęcimskiego, Szpital Powiatowy w Oświęcimiu przygotuje ambulanse oraz kadrę medyczną do realizacji zadania ZRM w zwiększonym zakresie, aby nie dochodziło do sytuacji, kiedy w oczekiwaniu na karetkę pacjentka umiera na chodniku, czy ze względu na zbyt długie oczekiwanie na karetkę konieczne jest wezwanie lotniczego zespołu ratownictwa medycznego, jak to miało miejsce kilka dni temu” – nadmieniają w piśmie do wojewody włodarze naszego powiatu, wskazując że dotychczasowy plan działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego nie jest dostosowany do obecnej sytuacji epidemicznej i nie zapewnia stabilności opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego.

Pełna pełna treść pisma do wojewody poniżej.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

18 komentarzy

 1. Was w tych komentarzach chyba pogieło,przestańcie piepszyć gdy umieraja ludzie bez pomocy ,a wypłaszczają się chyba niektórym fałdy na mózgu.

 2. Prawdziwy Polak Patriota Jak widać, dodatkowe siły i sprzęt potrzebne są dla kukiełek.

 3. Jak wiadomo tylko sknerusy są prawdziwymi patriotami. Natomiast wszyscy Polacy nie będący sknerusami są zdrajcami. Proste, prawda?

 4. Masz rację, mieszkańców powiatu spoza Oswięcimia trzeba pozbawić prawa głosu. Powiatem może rządzić wyłącznie rodowity oświęcimianin.
  Poza tym trzeba też wysłać pisowców do psychiatryka. Takiego z elektrowstrżąsami.

 5. I kto pisze takie pismo osoba która niema nic wspólnego z Oświęcimiem. Przecież to mieszkaniec Ket i ma tylko dobrze płatną rządową posadkę w Oświęcimiu.O komuniście Jarozela i Kiszczaka nie wspomnę.

 6. Ja myślę że Pisowców powinno się wozić do kościołów, dawali na nie pieniądze to niech ich kler modlitwą wyleczy.

 7. A skąd te karetki ? Kupić ? I co z nimi zrobić po epidemii ? Czy deklu jeden z drugim jak potrzebujesz przewieźć meble to też kupujesz ciężarówkę ?

  Wszędzie poj…by. Tylko czemu to pojeby pchają się na stołki ?

 8. W Kętach jest jeden rynek, jeśli mnie Czesławie pamięć nie myli. Jakie pieski Chwieruta, chyba ci się z Morawieckim pomyliło – „koronawirus jest w odwrocie”. Coraz gorzej z tobą.

 9. Po co karetka zapytaj rodziny tych dwu kobiet, do których ratownicy nie dotarli na czas..

 10. Chwierut, odwołaj swoich piesków od pół roku nadających, że wirusa nie ma.. Po co wam karetka w takim układzie? Do ochrony starosty na rynki w Kętach?

 11. Pis nie jest od rozwiązywania problemów tylko od ich generowania + całodobowe łupienie tego kraju 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. O czym my mówimy:)

 12. Tyle protestów ulicznych a krzywa się wypłaszcza

  Coś wasi eksperci mają problemy z liczeniem
  chyba że prognozują rzucając kostką…

Send this to a friend