Informacje

POWIAT. Wielu samorządowców nie podziela optymizmu szefa rządu

Teresa Jankowska i Jerzy Mieszczak, członkowie Zarządu Powiatu w Oświęcimiu uczestniczyli dziś w spotkaniu online zorganizowanym przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Przedstawiono zarys przygotowanego przez rząd tzw. Polskiego Ładu.

O założeniach programu mówił obecny na spotkaniu z małopolskimi samorządowcami premier Mateusz Morawiecki. Stwierdził, że Polski Ład przyczyni się do rozwoju gospodarczego kraju po pandemii, a samorządy na nowych założeniach nie stracą.

Wielu samorządowców nie podziela optymizmu szefa rządu. Obawiają się, że wskutek podniesienia kwoty wolnej od podatku PIT do 30 tys. zł, budżety gmin i powiatów zostaną pozbawione znaczących wpływów. Premier wspomniał bardzo ogólnikowo o ewentualnych rekompensatach dla samorządów z tytułu utraty części dochodów.

Od początku lipca Bank Gospodarstwa Krajowego zbiera wnioski od samorządów w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W ramach tego programu, samorządy mogą liczyć na dofinansowanie wybranych inwestycji – w wysokości nawet do 95 proc. kosztów.

Każda jednostka samorządu terytorialnego bądź ich związek może złożyć maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie – jeden bez kwotowego ograniczenia, jeden, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz taki, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Zarząd Powiatu w Oświęcimiu w najbliższym czasie złoży stosowne wnioski do BGK o dofinansowanie wybranych powiatowych inwestycji.

Źródło: powiat oświęcimski / foto: MUW.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

33 komentarze

 1. Mnie tam wszystko jedno bo i tak nie płacę podatku. Ale przez lata były narzekania żeby podnieść kwotę wolną od podatku bo na zachodzie to mają wyższe. No to mają podnosić, czy nie podnosić?

 2. @wredny W tych wpisach nie chodzi o to, żeby je ktoś zrozumiał, tylko o to, żeby inne wpisy były niewidoczne w tłumie.

 3. Zacznij ruszać głową. Wykrzesaj z siebie nieco więcej. Przeczytaj swoje wpisy. Pogłówkuj. Światło wiedzy samo na Ciebie spłynie. No chyba, że nie. Wtedy zostają wiadomości TVP…

 4. Z myśleniem logicznym i pozytywnym problemów nie mam ale ten przypadek jest trudny do zrozumienia. Jednakże zakładam, że ty wiesz, dlatego oświeć mnie a nie powielaj masterkosy.

 5. Do wredny

  Pomyśl czasem sam to nie będziesz musiał pytać innych…

 6. Czy ktoś wie o co chodzi temu panu masterkosa ???????? Nawet nie w odpowiedziach do mnie ale w ogóle w swych wątkach i odpowiedziach do innych. Bo jak dla mnie to nie rozumie znaczenia słów których używa.

 7. @Bareja

  Dostał bana. Zawsze komentował w swoim „stylu” (antysemityzm, obelgi, epitety, groźby itp.) – nic szczególnego. Typowy internauta.
  W ostatnim czasie poszedł jednak „na całość”. Prawdopodobnie redakcja nie chciała tego dłużej akceptować albo ktoś o yo poprosił.

  Ja tam trochę za nim tęsknię.

 8. @wredny

  Trafiony, zatopiony.
  Nie wiem czy to wważne ale właśnie (pewnie niechcący) przyznałeś mi rację…
  Nie potrafiłeś wspiąć się kapkę wyzej w temacie móżdżenia?
  Przecież wykorzystałeś w swoim komentarzu moją frazę. Chlapnąłeś jeszcze papką rodem z tvpis. Ot, co… I ty chcesz przekonać kogokolwiek, że myślisz samodzielnie?
  Oj chłopaku… Toś „pokokozoł”…

 9. Prawdziwie suwerenna jest tylko Korea Północna. Zero kontaktów z zagranicą i stos rakiet z głowicami jądrowymi.

 10. Panie masterkosa z samodzielnym myśleniem to nie ja mam problem ale pan a to dlatego, że powtarza pan brednie wszędzie gdzie to możliwe, głoszone przez opozycję, nie tylko w tym temacie ale w ogóle. Dzięki tym co myślą mamy na razie Polskę suwerenną, powoli dozbrajaną w nowoczesny sprzęt i potrafiącą oddać jak ktoś zaczepi. Wiem, że to właśnie boli takich jak pan. Ale niech pan zacznie samodzielnie myśleć, bo jak sam napisał, to nie boli. A co do Antarktydy to nie ja znalazłem tam te pokłady węgla ale pan. Więc nie obracaj kota ogonem do góry tylko zacznij samodzielnie myśleć.

 11. @wredny

  Rozumiem, że fakt sprowadzania węgla z zagranicy i dopłacanie do kopalń cię niezbyt frapuje. Gratuluję optymizmu i zmysłu ekonomii. Jednocześnie zachęcam do samodzielnego myślenia. To mie boli… 😛

 12. Panie Prezydencie Oświęcimia , prosimy oddać Oswięcimianom zamek i dokończyć oraz naprawić płytę Rynku gł.

 13. Panie masterkosa. Zmieni się władza to i z Antarktydy będziemy węgiel sprowadzać. Tusku-Tusku już się o to postara.

 14. Jedynym kontynentem, z którego Polska (jeszcze) nie sprowadzała węgla jest Antarktyda
  Kto doświadczył rządów pis ten w cyrku się nie śmieje…

 15. W praktyce Bonzo są, głosując na komitet wyborczy przyjmujesz, że jego lider w razie zwycięstwa, zostanie starostą.

 16. Albo jeszcze inaczej – starostę wybrali niemcy, żydzi i cykliści. Przecież Prawdziwi Polscy Patrioci głosowali na Starca.

 17. Panie Lolo, rozumiem. Im by pasiło gdyby usłyszeli klasyka „na to pieniędzy nie ma”. Wtedy i kłopot z głowy bo nie trzeba się wykazywać i wysilać jak tą kasę zagospodarować. A tak to zawsze można w zastępstwie iść pograć w gałę.

 18. Pis to partia rodem z czeluści prl .Wierzyc sie nie chce ze po ponad 30 latach znowu wracamy do komuny i na wschod.
  Bede sie upieral ze to wina lat zaniedbań edukacji a raczej jej braku.Wyksztalcilismy sporą część pokolenia niezdoląj do samodzielnej ,trafnej oceny rzeczywistosci.Reszta jest bierna do potegi n.Mozna z nimi robic co sie chce bo do zyca starcza im wifi , pokemony i seriale z netflixa
  Zostaje jeszcze kupa(nie wszystkich na szczescie!) emerytow z nostalgia do socjalizmu i mamy to co mamy
  Mentalnie jesteśmy ciemnogrodem choc uwielbiamy o sobie myslec jako o narodzie wybranym. Lubimy rzady twardej reki , jak ktos nam mowi co mamy robic i myslec . To swiatopoglad biegunowo odlegly od kapitalizmu i demokracji.

 19. Zabieranie samorządom pieniędzy jest w gruncie rzeczy powrotem do czasów komunistycznych, gdy o wszystkim co się działo w Polsce chciał decydować I sekretarz w Warszawie, a jego wola transmitowana była na szczebel lokalny za pomocą armii posłusznych komunistycznych urzędników.
  Wybory lokalne miały dotąd sens: obywatele Oświęcimia z grubsza wiedzieli czego można się po poszczególnych kandydatach spodziewać. Niekoniecznie musieli wybierać spośród kandydatów pis-u, po, czy innych partyjnych, były też komitety wyborcze kandydatów niezależnych. Jeśli zdaniem mieszkańców np. starosta okazał się niekompetentnym beztalenciem, mogli wybrać innego, sprawiającego lepsze wrażenie. Jeśli i ten zawiedzie ich oczekiwania, znajdą się inni. Aż do skutku. Tak działa demokracja. Jeśli jednak zabierze się pieniądze samorządom, to chodzenie na wybory rzeczywiście będzie stratą czasu.

 20. Drogie tutejsze pisiory! Istotą reformy samorządowej była decentralizacja zarządzania państwem, to znaczy: sprawami wagi ogólnopolskiej (np. kupnem czołgów) miał się zajmować rząd w Warszawie, a sprawami lokalnymi (szkołami, drogami powiatowymi, gminnymi) – starostowie i burmistrzowie. Odpowiednio do tego podzielono wpływy z podatków: częścią pieniędzy dysponuje premier, a częścią samorządy. To ma sens: w przeciwnym razie po co w ogóle ludzie mieliby chodzić na wybory samorządowe, jeśli wybierany burmistrz nie miałby pieniędzy, aby kierować miastem/gminą?
  Tymczasem pis wywraca ten porządek do góry nogami: zdaniem Kaczyńskiego całe wpływy podatkowe maja trafiać do rządu w Warszawie, a samorządowcom kolejno dodaje się obowiązków i odbiera źródła dochodów, przez co ich realne możliwości działania redukowane są opłacania ogrzewania szkół i łatania dziur w drogach – bo na nic innego nie maja pieniędzy. Jest to zgodne z dyktatorskimi zapędami Kaczyńskiego; skupienia całej władzy w swoim ręku, po prostu też dusi go wściekłość, że niektórzy burmistrzowie mogą być z opozycji i nie może ich kontrolować. W dodatku wyborcy mają zauważyć, że gminy rządzone przez pis dostają od rządu wielkie ekstra środki, a te z burmistrzami z opozycji dostają figę. Co więc powinieneś wyborco zrobić, aby w twojej gminie chodniki były równe, a szkoły miały kasę na remonty? Proste – głosować na pis!

 21. Czyli generalnie, dla samorządowców maksymalne dojenie ludzi jest podstawą istnienia.

 22. Skoro Pinokio twierdzi, że samorządy na zmniejszeniu dla nich wpływów podatkowych nie stracą …

Send this to a friend