Kultura, Wideo

POWIAT. Upamiętnili lokalnych bohaterów

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z oficjalnego otwarcia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, samorządowej instytucji kultury, której organizatorem jest Powiat Oświęcimski, a współorganizatorem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po kilku latach przygotowań, 25 kwietnia 2022 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w docelowej siedzibie przy ul. Kolbego. Placówka w godny sposób oddaje hołd tym wszystkim „zwyczajnym” bohaterom, mieszkańcom tej ziemi, którzy z narażeniem zdrowia i życia ratowali od głodu, chłodu, cierpienia i chorób więźniów KL Auschwitz.

W tym ważnym wydarzeniu Powiat Oświęcimski, który jest organizatorem Muzeum reprezentowała liczna delegacja na czele ze starostą oświęcimskim Andrzejem Skrzypińskim i przewodniczącym rady powiatu Kazimierzem Homą. Obecni byli także wicestarosta Paweł Kobielusz i członkinie zarządu Teresa Jankowska i Grażyna Kopeć, wiceprzewodniczący rady Piotr Śreniawski i Wojciech Kajdas, radni i przedstawiciele powiatowych jednostek.

 Otwarcie wystawy stałej to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego muzeum. Nie ukrywam, że miałem już okazję obejrzeć tę imponującą ekspozycję w Muzeum Pamięci, która jest taka dzięki darczyńcom i świadkom historii, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami, a często też eksponatami. Ten historyczny obiekt w latach funkcjonowania niemieckiego obozu był ważnym elementem jego infrastruktury, znany jako Lagerhaus, magazyn SS – powiedział starosta Andrzej Skrzypiński.

Obecny sternik Powiatu Oświęcimskiego wspomniał o swoim poprzedniku, śp. Marcinie Niedzieli, który przez cały okres pełnienia tej funkcji doglądał postępów przy tworzeniu Muzeum Pamięci i z niecierpliwością oczekiwał otwarcia placówki. Niestety, nie doczekał tej historycznej chwili.

art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend