Informacje, Wideo

POWIAT. Umowa na realizację obwodnicy Oświęcimia podpisana

Minister Andrzej Adamczyk
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała 10 lipca 2020 r. umowę na projekt i budowę obwodnicy Oświęcimia w ciągu drogi krajowej nr 44. Wykonawcą zadania o wartości 467,7 mln zł jest firma BUDIMEX SA. Inwestycja będzie realizowana w systemie Projektuj i buduj w latach 2020-2024.
– Mieszkańcy Oświęcimia, podobnie jak mieszkańcy wielu polskich miast, zasługują na obwodnicę. Nowy odcinek DK44 pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta, dzięki czemu zmniejszą się korki, hałas i poprawi poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ramach zadania powstanie dwujezdniowa droga krajowa klasy GP o długości 9 km, która przebiegać będzie po nowym śladzie, od S1 do istniejącej DK44. Powstaną również trzy mosty: na Wiśle, Sole i Młynówce oraz wiadukt kolejowy.

Zadaniem wykonawcy będzie uzyskanie wymaganych prawem opinii, uzgodnień,  zezwoleń i decyzji niezbędnych do zaprojektowania i zrealizowania inwestycji, opracowanie dokumentacji powykonawczej oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie drogi. Na realizację kontraktu przewidziano 36 miesięcy, do czasu budowy nie będą wliczane okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca).

Fragment nowej drogi  będzie zlokalizowany w sąsiedztwie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.   W związku z tym został opracowany Raport z oceny oddziaływania na dobro światowego dziedzictwa – Auschwitz – Birkenau niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) dla inwestycji pn. „Budowa drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej”. W raporcie szczegółowo opisano genezę specjalnego traktowania tego obszaru, przeprowadzono analizy uwarunkowań lokalizacji i rozwiązań elementów drogi oraz sformułowano zalecenia, które należy ująć na kolejnych etapach przygotowania i realizacji inwestycji. Raport będzie również przedmiotem analizy ekspertów UNESCO, ponieważ obszar ten od 1979 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa. Wykonawca opracowując projekt budowlany musi analizować zawarte w nim rozwiązania pod kątem zgodności z zapisami zawartymi w tym raporcie.

Obwodnica Oświęcimia to część zadania obejmującego budowę drogi ekspresowej S1 na odcinku Mysłowice – Bielsko-Biała.  W maju 2020 r. została podpisana umowa na budowę odcinka tej trasy od Oświęcimia do Dankowic. Więcej na ten temat na stronie MI.

GDDKiA

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

15 komentarzy

 1. Modli się na klęczkach przy figurze,a jest diabłem w ludzkiej skurze.

 2. Szanowny panie Ziobro. Uprzejmie donoszę o złamaniu ciszy wyborczej i agitowaniu za jednym z kandydatów. Jakaś grzywna 10000 złotych?

 3. Wszystkie mądrale popaprane ,co wynikło z 8 lat rządów popaprańców :same afery przekręty ,jak kolesie rozkradli siano to na nic już nie było a sam trzaskowski popiera tych co spalili panią Jolantę B.

 4. Z tego adamczyka, to taki minister, jak ze mnie papież. Tyle, że ja nie udaję papieża. Groteska panie adamczyk. Pozdrów pan swego szefa mateuszka kłamczuszka.

 5. Na koniec przed cisza wyborcza zacytuje Waszego guru z Żoliborza kiedy sam startowal na prezydenta w 2010 roku.
  Jak widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.Czarno na białym. A zatem dla zdrowotności demokracji tylko Trzaskowski!.Ufajcie Waszemu prezesowi.No chyba ze gada głupoty.Jak myślicie:)?
  Nie doprowadzajmy do monopolu jednej partii – apelował w sobotę kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński. Jeśli jakaś władza – mówił – ma wszystkie stanowiska w państwie, prezydenta i poparcie „potężnych mediów”, to z naszą demokracją „może być naprawdę bardzo niedobrze”.
  Kaczyński mówił podczas wiecu w Łodzi, że rozmawiał wcześniej z panią Marią, która nie była zwolennikiem PiS, w I turze wyborów prezydenckich nie poparła go, ale w II turze zagłosuje na niego, bo boi się „monopolu partii bogatej”. „I słusznie, demokracja monopolu nie znosi” – powiedział kandydat PiS na prezydenta.
  „Jeśli jakaś władza ma wszystkie stanowiska w państwie, najróżniejszego rodzaju – a po strasznej katastrofie nastąpiła przecież szybka obsada różnych stanowisk, także pozarządowych – jeżeli do tego ma prezydenta, jeśli do tego ma jeszcze poparcie potężnych mediów, które nie zauważają jej błędów, które w jednych oczach widzą źdźbło a w innych belki nie widzą – żeby się odwołać do Ewangelii – to wtedy z naszą demokracją może być naprawdę bardzo niedobrze” – mówił Kaczyński.
  „Nie doprowadzajmy do takiej sytuacji” – apelował.

 6. Nigdy nie chodziłem nieproszony na różne imprezy, spotkania, rauty etc . Tak mnie wychowano.

 7. Znowu pisowscy cudotwórcy. Co dobre to PiS, a złe to PO. Tak się składa, że nie tylko POPiS przyłożył rękę do powstania obwodnicy. No ale niech wam będzie. Na Sądzie Ostatecznym wyjdzie kto tak naprawdę przyczynił się do powstania obwodnicy. Zapomniałem, że pisowcy tylko chodzą do kościoła na pokaz, ale z wiarą jest u nich kiepsko.

 8. Witam. Obwodnica Oświęcimia byłaby gotowa, kilka lat temu,jakby Beata razem ZZ kopalni nie BLOKOWALI budowy drogi S1

 9. Widziałem to w Internecie, ale wstyd szkoda że mamy takich posłów i samorządowców. Wyszła słoma z butów

 10. Jakiś wyznawca PO jak zwykle po stronie nieprawdy, zakłamywania rzeczywistości… biedak… myśli, że wyborcy Dudy są idiotami i nie ogarniają rzeczywistości… czyżby oceniał wg siebie? buahahahaha

  Na filmiku wyraźnie widać i słychać Niedzielę, która zakłóca spotkanie – przemawia do drugiego mikrofonu dokładnie w momencie, gdy mówi minister… myślą, że bezczelnością zyskają wyborców… biedacy….

  Nitras, Niedziela to posłowie opłacani z naszych podatków…#POgońRafała

 11. Czy prawdą jest, że podczas konferencji ministra A. Adamczyka dot. budowy obwodnicy Oświęcimia posłanka Dorota Niedziela i prezydent Chwierut z PO zakłócali spotkanie i blokowali mikrofon dla wykonawcy?

Send this to a friend