Informacje

POWIAT. Szpital Powiatowy w Oświęcimiu otrzyma nową karetkę

To pojazdy szczególne. Ważą ok. 3 ton. Mają specjalistyczne wyposażenie. Często poruszają się w warunkach jazdy ekstremalnej. Dlatego też znaczny przebieg uzyskują niejednokrotnie w krótkim czasie. Tylko w czerwcu 2023 roku w Małopolsce karetki – bo o nich mowa – przetransportowały do SOR-ów lub Izb Przyjęć prawie 13 tys. pacjentów, a wyjeżdżały prawie 21 tys. razy.


5 nowych karetek

– Dlatego tak ważne jest zapobieganie szybkiemu zużywaniu karetek. Dbamy o to i potwierdzamy tę troskę po raz kolejny. Ministerstwo Zdrowia wyasygnowało środki w wysokości 32,4 mln na dofinansowanie zakupu nowych ambulansów w całej Polsce. Z tej puli 3 mln zł trafi do Małopolski, co pozwoli na dofinansowanie zakupu 5 karetek z wyposażeniem. Dwie z nich wzmocnią Zespoły Ratownictwa Medycznego funkcjonujące przy Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym, pozostałe pozwolą wymienić tabor szpitali w Gorlicach, Oświęcimiu i Nowym Targu
 – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Te dobre informacje wojewoda Kmita przedstawił dziś na briefingu prasowym, który odbył się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

System Państwowego Ratownictwa Medycznego

W ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Małopolsce pracuje 136 zespołów, które każdej doby dyżurują w Małopolsce. 21 z nich to zespoły specjalistyczne, a 115 to podstawowe. Są one rozlokowane w 96 miejscach stacjonowania.

W tym roku w Małopolsce na system Państwowego Ratownictwa Medycznego zabezpieczono niemal 300 mln zł.

Stawka za dobokaretkę – czyli 24-godzinny dyżur – wynosi 6 503,20 zł w przypadku karetki typu „S” z lekarzem oraz 8 852,80 zł w przypadku karetki typu „P” składającej się z obsługi w postaci ratowników medycznych.

Co istotne – wojewoda koordynuje, monitoruje i nadzoruje działanie ratownictwa medycznego. W ramach planowania i organizowania systemu PRM wojewoda wskazuje miejsca stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego, opierając się na analizie czasów dojazdu i optymalnym wykorzystaniu możliwości systemu.

– W listopadzie uruchomiliśmy dodatkowy zespół ratownictwa medycznego z Bukownie. W najbliższych miesiącach chcemy także uruchomić podstację na terenie gminy Czernichów, aby maksymalnie skrócić czas dojazdu do osób poszkodowanych w zachodniej części powiatu krakowskiego – przekazuje wojewoda Kmita.

W roku 2022, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na tysiąc ludności w Małopolsce zespoły ratownictwa medycznego udzieliły pomocy medycznej 72 osobom.

Źródło: Urząd Wojewódzki

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend