Wideo

POWIAT. Środki na modernizację dróg w powiecie nie mają barw politycznych

Dzięki wsparciu z budżetów Powiatu Oświęcimskiego i Gminy Chełmek oraz środkom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przebudowany zostanie odcinek drogi powiatowej 1900K ul. Gorzowska w Gorzowie (w km od 1 +611,41 do km 2+740,06).

Dziś w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu została podpisana umowa o przekazaniu środków rządowych w wys. 2,1 mln zł na tę długo oczekiwaną przez mieszkańców Gorzowa (Gm. Chełmek) inwestycję. Podpisy pod dokumentem złożyli wojewoda małopolski Łukasza Kmita, starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i wicestarosta Paweł Kobielusz.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział także posłowie Dorota Niedziela i Rafał Bochenek, przedstawiciele Rady Powiatu w Oświęcimiu na czele z przewodniczącym Kazimierzem Homą, radni powiatowi Adam Bilski i Jarosław Jurzak, radny miejski Waldemar Łoziński.

Obecny był także burmistrz Zatora Mariusz Makuch, bowiem tutejszy samorząd otrzymał z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 323 tys. zł wsparcia na przebudowę drogi gminnej 510424K (w km od 0+015 do km 0+149) ul. Św. Andrzeja w Graboszycach. Chodzi o budowę chodnika wraz z odwodnieniem i poszerzeniem jezdni. Włodarz Zatora dziękując za przyznane środki powiedział, że wciąż potrzeba jest więcej samorządności w samorządach.

– To odpowiedź na oczekiwania postulaty naszych mieszkańców – podkreślił burmistrz Zatora.

– Dziś stawiamy przysłowiową kropkę nad „i” jeśli chodzi o rządowe wsparcie, i po to, by Powiat mógł formalnie przystąpić do inwestycji. To pokazuje, że wspólnie możemy realizować ważne dla mieszkańców zadania. (…) Cieszę się, że Powiat Oświęcimski jest dobrym partnerem w zakresie realizacji inwestycji z rządowym dofinansowaniem – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dodając że chodniki czy drogi nie są „ani prawicowe, ani lewicowe”, lecz są oczekiwane przez wszystkich mieszkańców.

– Trochę mnie Pan zmartwił mówiąc, że stawiamy kropkę nad „i”. Mam nadzieję, że nie jest to ostatnie „i”. Potrzeby finansowe samorządów, zwłaszcza powiatowych, po zmianach, które tyczą samorządów w dziedzinie dochodów bieżących, są ogromne – zwrócił się do wojewody starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

– Nasze małe ojczyzny są dla nas najważniejszymi miejscami. Rząd jest po to, by te potrzeby pomóc realizować. Każdy obywatel musi czuć, że jest beneficjentem wszystkich pieniędzy rządowych. Rząd nie ma swoich pieniędzy, to są środki budżetowe. Mam nadzieję, że budżet będzie na tyle duży, by potrzeby były realizowane – powiedziała posłanka PO Dorota Niedziela.

– Cieszę się, że mogłam wziąć udział w dzisiejszej uroczystości. Jako żona byłego starosty oświęcimskiego mogę powiedzieć, że mój mąż byłby zadowolony. Mam nadzieję, że przyszłe realizacje będą finansowane przez budżet państwa w równym stopniu – dodała posłanka.

Wyraziła nadzieję, że kolejne zadania współfinansowane z budżetu państwa będą realizowane według realnych potrzeb poszczególnych samorządów, a nie z klucza partyjnego.

– To bardzo istotne, że środki rządowe kierowane są do każdego samorządu. (…) Współpraca między rządem i samorządem jest na bardzo dobrym poziomie – stwierdził poseł PiS Rafał Bochenek, przypominając że w ostatnim czasie rządowe środki w wysokości przeszło 3 mln zł trafiły na budowę kompleksu sportowego przy powiatowym „Chemiku, do samorządu, który, jak stwierdził, jest rządzony przez Platformę Obywatelską. Te ostatnie słowa zirytowały wicestarostę Pawła Kobielusza.

– Panie pośle Bochenek, Polska nie jest czarno-biała. Nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek był członkiem Platformy Obywatelskiej. Minął się Pan z prawdą, zresztą nie pierwszy raz – powiedział wicestarosta, reprezentujący w Zarządzie Powiatu w Oświęcimiu Koalicję Obywatelsko-Samorządową KOS 2018.

Przypomnijmy, że władzę w Powiecie Oświęcimskim sprawuje koalicja, w skład której, obok PO (KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska) , wchodzi także wspomniana Koalicja Obywatelsko-Samorządowa KOS 2018 i Porozumienie Samorządowe Powiatu.

Fot. RL, mat. UW / art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend