Wideo

POWIAT. Spotkanie noworoczne w Oświęcimskim Centrum Kultury

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut byli gospodarzami spotkania noworocznego, które 16 stycznia 2024 r. odbyło się w gościnnych progach Oświęcimskiego Centrum Kultury.

Do wspólnego świętowania i wzniesienia toastu za pomyślność mieszkańców naszego powiatu włodarze zaprosili m.in. samorządowców ziemi oświęcimskiej, przedsiębiorców, przedstawicieli lokalnych środowisk i organizacji pozarządowych, kulturalnych i sportowych, liderów małych ojczyzn, dyrektorów jednostek, w tym placówek oświatowych, władze oświęcimskiej uczelni. Szczególnym gościem był wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

– Spotkanie noworoczne, na które zaprosiliśmy państwa wspólnie ze starostą Andrzejem Skrzypińskim jest okazją do podsumowania minionych dwunastu miesięcy, a zarazem do snucia planów. Poprzedni rok był wyjątkowy. Były momenty radosne, były też smutne. Mimo wszystko myślę, że będziemy go wspominać optymistycznie, bo wydarzyło się wiele dobrych rzeczy. Chciałbym państwu podziękować za współpracę, za to, że jesteście siłą napędową w swoich lokalnych społecznościach – powiedział prezydent Janusz Chwierut.

Starosta Andrzej Skrzypiński na wstępie podziękował zebranym za tak liczne przybycie.

– To spotkanie jest wyjątkowe również dlatego, że kończy się kadencja samorządów. Już niedługo, 7 kwietnia pójdziemy głosować. Te 5 lat były pełne wyzwań dla samorządu powiatowego. Obfitowały w trudne wydarzenia. Najpierw nawiedziła nas pandemia koronawirusa, potem byliśmy świadkami napaści Rosji na Ukrainę. Smutnym wydarzeniem była śmierć mojego poprzednika, Marcina Niedzieli we wrześniu 2021 r. To wszystko rzutuje na ocenę tych ostatnich lat. (…) Szczególnie trudnym wyzwaniem było zapewnienie pomocy i schronienia uchodźcom z Ukrainy. Nasza wspólnota wspierana odruchem serc mieszkańców i działaniami instytucjonalnymi poradziła sobie z tym wyzwaniem – powiedział starosta.

Włodarz wspomniał o ścisłej współpracy Powiatu z lokalnymi samorządami na wielu płaszczyznach, w tym w zakresie ochrony zdrowia, oświaty czy wspólnych inwestycji.

– Chciałbym za to państwu bardzo podziękować – podkreślił starosta, życząc wszystkim zebranym w OCK gościom pomyślności w 2024 roku, realizacji planów osobistych i powodzenia w życiu osobistym.

Głos zabrał także wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
– To dla mnie wyjątkowa chwila, że znów mogę stanąć przed wami, ale tym razem w nowej roli. Jako burmistrz Gminy Kęty miałem zaszczyt i przyjemność być częścią tej samorządowej rodziny. W naszym powiecie współpraca, o której wspomniał pan starosta, od lat układa się znakomicie. Nie byłoby mnie tam, gdzie teraz jestem, bez wielu osób, które są na tej sali – powiedział wojewoda małopolski.

– Z tej samorządowej rodziny wyniosłem cenne doświadczenie, wiedzę, ale przede wszystkim umiejętność budowania, łączenia, a nie dzielenia. Budowania mostów, a nie stawiania murów. Tego wszystkiego tu, w powiecie oświęcimskim, miałem okazję się nauczyć – podkreślił włodarz naszego województwa.

Krzysztof Jan Klęczar wyraził nadzieję, że Małopolska Zachodnia przestanie być pomijanym w wielu aspektach subregionem.

– Mamy dużo spraw do rozwiązania. Wiele projektów wymaga wsparcia. Wiele świetnych inicjatyw z jakiegoś powodu nie potrafiło znaleźć możliwości przebicia. Głęboko wierzę, że teraz przyjedzie ten czas, że wspólnie otworzymy drzwi, które pozostawały zamknięte – powiedział wojewoda, składając na koniec najserdeczniejsze życzenia noworoczne dla mieszkańców naszego powiatu.

Spotkanie uświetniły występy Chóru Miasta Oświęcim, Grupy Team Millenium z Brzeszcz, Formacji Elita Lejdis oraz duetu Olaf Gąsiorek/Wiktor Gąsiorek (saksofon i pianino).

art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend