Informacje

POWIAT. Seniorzy nie dają się oszustom

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach otrzymali zgłoszenia od mieszkańców gminy Kęty, dotyczące próby oszustwa metodą „na policjanta”. Na szczęście wszyscy seniorzy w porę zorientowali się, że jest to próba oszustwa i nie kontynuowali dalszej rozmowy.

Wczoraj (22.07.2020)  po południu oszuści  wykorzystujący  metodę „na policjanta” telefonicznie skontaktowali się z  dziewięcioma mieszkańcami gminy Kęty. Sprawcy podawali się za policjantów informując, że córka bądź syn zostali zatrzymani w związku z wypadkiem drogowym, a za ich wypuszczenie należy wpłacić pieniądze. Świadomi seniorzy, nie dali się jednak nabrać, bo wiedzieli, że policjanci nigdy nie działają w taki sposób.

Policjanci poszukują sprawców i apelują  o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami.

Policjanci prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców tego wyjątkowo karygodnego oszustwa, jednakże ponownie apelują aby nie sugerować, się pośpiechem, który narzucają sprawcy, a rozsądkiem,  i nigdy w takich sytuacjach nie przekazywać pieniędzy osobie obcej.

Jak należy postąpić:
W przypadku prośby o pilne przekazanie pieniędzy obcej osobie należy skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który znalazł się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.

Nie działać w pośpiechu, i  nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu.

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie kontaktować się z Policją pod numer konkretnej jednostki lub na numer alarmowy 112.

Jak widać na powyższym przykładzie jest coraz więcej osób świadomych, że oszuści wykorzystują wszelkie sposoby, aby wyłudzić pieniądze. Nadal jednak apelujemy o przekazanie seniorom ważnych wskazówek, które pozwolą uniknąć stania się ofiarą przestępstwa. Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend