Informacje

POWIAT. Samorządowcy utworzyli „Forum Małopolski Zachodniej”

Stowarzyszenie Powiatów, Miast i Gmin „Forum Małopolski Zachodniej” utworzyli w Oświęcimiu samorządowcy. To prezydent, burmistrzowie, wójtowie oraz starostowie z trzech powiatów: oświęcimskiego, chrzanowskiego i wadowickiego. Pod koniec ubiegłego roku podpisali list intencyjny w sprawie powołania Forum Małopolski Zachodniej – Stowarzyszenia Powiatów, Miast i Gmin. Ich zdaniem ta formuła ma im pomóc w integracji regionu i skuteczniejszym pozyskiwaniu środków zewnętrznych w nowej perspektywie. Stowarzyszenie musi mieć swoją reprezentację i być zarejestrowane w sądzie. Dlatego samorządowcy podczas spotkania w Oświęcimskim Centrum Kultury zatwierdzili statut stowarzyszenia, ustalili wysokość składek członkowskich oraz wybrali władze.

Prezesem został prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Funkcję wiceprezesów będą pełnić: burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek, burmistrz Chełmka Andrzej Saternus oraz burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Skarbnikiem został burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, a sekretarzem wójt Brzeźnicy Bogusław Antos. W skład 10 – osobowego zarządu weszli również: Andrzej Uryga, starosta powiatu chrzanowskiego, Tomasz Kosowski, wójt gminy Przeciszów, Radosław Warzecha, wójt gminy Babice i Marcin Niedziela, starosta powiatu oświęcimskiego. W najbliższych dniach wniosek o rejestrację trafi do Krajowego Rejestru Sądowego.

Jak zgodnie deklarują założyciele stowarzyszenie ma służyć integracji powiatów, miast i gmin, wspierać ideę samorządu terytorialnego, być platformą wymianę wzajemnych doświadczeń. Ważne będzie też inicjowanie i wspieranie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju ekonomicznego, społecznego miast i gmin Małopolski Zachodniej, współpraca z instytucjami państwowymi, samorządowymi, organizacjami społecznymi, gospodarczymi oraz wsparcie eksperckie. Członkowie stowarzyszenia stawiają też na gospodarczy, kulturowy i turystyczny rozwój miast i gmin Małopolski Zachodniej, wspólną promocję, a także partnerstwo z Województwem Małopolskim oraz innymi instytucjami w celu współpracy na rzecz rozwoju tego subregionu.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

13 komentarzy

 1. No to możemy sobie stefanie pogratulować. Wreszcie poczuliśmy powiew wielkiego świata ;). Szkoda tylko, że korki są jedynym u nas jego przejawem. 🙂

 2. Nie zgodzę się.Zeszlej niedzieli korek ciągnął się od Zatora aż do skawiny.i tak jest co weekend.

 3. @Olek

  W ostatnich latach nastała jakaś osobliwa moda, że zadupia typu Oświęcim czy Zator epatują otoczenie utyskiwaniami na „korki”. A już kompletną groteską są utyskiwania na demoniczną rolę jaką w tej kwestii rzekomo odgrywają L-ki 😉

  Po pierwsze: porównując te korki z warszawskimi czy krakowskimi stwierdzam, że te zatorskie czy oświęcimskie są znacznie mniejsze. Co więcej, nie szłyszałem by ktoś z tej racji chciał się przenosić z Warszawy/Krakowa do Oświęcimia/Zatora.

  Po drugie: Nie da się zrobić omletu nie rozbijając jajka. Jeśli komuś te odpryski cywilizacji, które do nas dotarły przeszkadzają i oczekuje życia „naprawdę w zgodzie z naturą” to cóż, są w Polsce ogromne tereny popegieerowskie, które czekają na swoich traperów…

 4. Poniższy ppost doskonale obrazuje wiedzę o ekonomii.Pozostaje mieć nadzieję że panowie samorządowcy nie podpisali by się pod czymś takim…

 5. Czytając poprzedników mogło by się wydawać, że z samych podatków od tych firm Zator powinien być bogaty jak Dubaj. Ale te firmy są tam tylko dla tego że podatków tam nie płacą i Zator poza korkami nic z tego nie ma.

 6. Ma rację stefanB., w Zatorze chyba nie mają czasu na takie przedstawienia bo zajmują się tym, do czego zostali powołani.

 7. Jakoś w tym całym towarzystwie brakuje mi kogokolwiek z Zatora. To chyba o czyms swiadczy. Być może o tym ze biznes doskonale daje sobie radę sam, byle by mu zbytnio nie przeszkadzać. Potwierdzenia nie trzeba daleko szukać, wokół wspomnianego Zatora lokują sie dziesiatki firm i to zupełnie nie zwiazane z energylandia.
  Kolejna kwestia to składki. Bo przecież jest i skarbnik. Składki z jakich funduszy bedą wpłacane ? Czy nie z naszych podatków?
  Oczywiście jestem za pozytywnymi działaniami na rzecz wspólnego dobra, boć Wielka Polska samorzadami stoi.
  Zatem będziemy bacznie obserwować działania owego sprzysieżenia.

  Tymczasem pozdrawiam z Oświęcimia ,miasta rozbuchanej „patodeweloperki”…

 8. I co hotin? Wypiął się twój idol Jaro wraz z ekipą na chłopski i górniczy elektorat? Ano wypiął się….. Wypną się i na ciebie i tobie podobnych… to tylko kwestia czasu ….

Send this to a friend