Informacje

POWIAT. Rozbudowa instalacji tlenowej w szpitalu

Walka z koronawirusem trwa. Wraz z eskalacją pandemii do walki tej dołączały kolejne małopolskie szpitale, które solidarnie podejmowały się zadania opieki nad zakażonymi pacjentami. Ogromną rolę odegrały szpitale powiatowe, które stopniowo – w miarę zwiększających się potrzeb – poszerzały również zakres swojego zaangażowania. Jednym z takich szpitali, który stanął na wysokości zadania, jest Zakład Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu.

Dziś placówkę odwiedził wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W spotkaniu z dyrektorem Edwardem Piechulkiem i pracownikami Szpitala uczestniczyli również posłowie Rafał Bochenek i Krzysztof Kozik oraz starosta oświęcimski Marcin Niedziela i wicestarosta Paweł Kobielusz. Obecny był również dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie Artur Baranowski. Podczas wizyty omówiono realizację inwestycji polegającej na rozbudowie instalacji tlenowej, na którą oświęcimski Szpital otrzymał dotację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W imię zasady: „wszystkie ręce na pokład”

– Niebawem minie rok od potwierdzenia pierwszego zakażenia koronawirusem w Małopolsce. Mamy za sobą ogrom doświadczeń. Epidemia zmieniła naszą rzeczywistość, ale pokazała też siłę szpitali powiatowych. W walce z koronawirusem musi bowiem obowiązywać zasada: wszystkie ręce na pokład – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita

– Dziękuję Szpitalowi w Oświęcimiu za wszystkie działania, które zostały tu podjęte, aby zabezpieczyć pacjentów z regionu. Wiem, że nie było łatwo. Wszyscy musieliśmy się mierzyć z nieznanym i nieprzewidywalnym. Dziękuję Państwu za elastyczność, z jaką wdrażane były kolejne warianty scenariusza działań. Dziękuję za profesjonalizm i troskę o dobro pacjentów. Szpital w Oświęcimiu pokazał nie tylko swoją doskonałą pracę zespołową, ale także świetną współpracę ze Szpitalem w Chrzanowie. Stworzyli Państwo modelowy przykład działania w zgranym tandemie, opartego na ścisłej współpracy w imię wspólnych celów, jakimi była i jest nadal efektywna opieka zarówno nad pacjentami covidowymi, jak i niecovidowymi – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na spotkaniu z kadrą oświęcimskiego Szpitala.

– Współpraca na linii rząd – samorząd układa się jak najlepiej. Na ziemi oświęcimskiej rządowe inwestycje są realizowane, czego dowodem jest budowa instalacji tlenowej w tym szpitalu – podkreślił poseł Rafał Bochenek.

– Pandemia się skończy, ale sprzęt przekazany placówkom ochrony zdrowia pozostanie. Inwestycje, które są realizowane w okresie pandemii, będą nam służyć przez kolejne lata – dodał poseł Krzysztof Kozik.

Z myślą o mieszkańcach powiatu oświęcimskiego

– Tlenoterapia wydaje się, jedynym skutecznym lekarstwem, które pozwala wyprowadzić pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 z choroby; zapewnia pełne wyleczenie. Przy starej instalacji musieliśmy uzupełniać zbiorniki z tlenem niemal codziennie. Zbiornik oraz instalacje pionowe, które doprowadzają tlen do sal pacjenta są najważniejszą rzeczą w naszym szpitalu. Pomoc przekazana dla naszego szpitala spotyka się z wdzięcznością naszych pacjentów – wskazał dyrektor Edward Piechulek.

Aktualnie – zgodnie z decyzją Wojewody Małopolskiego – Zespół Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu zobowiązany jest do zabezpieczenia 37 łóżek dla pacjentów zakażonych i podejrzanych o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (w tym 12 łóżek respiratorowych). Zgodnie z raportem z 17.02.2021 r. 16 łóżek (w tym 2 respiratorowe) były zajęte przez chorych.

– Wysoka ocena działalności szpitala jest wynikiem dobrej współpracy pomiędzy samorządem i dyrekcją szpitala. Na ręce dyrekcji składam podziękowanie dla całej kadry medycznej placówki – mówił starosta oświęcimski Marcin Niedziela.

Poszerzenie potencjału Szpitala: rozbudowa instalacji tlenowej

Szpital w Oświęcimiu jest jedną z 15 małopolskich placówek, które – w oparciu o decyzję wojewody małopolskiego Łukasza Kmity – otrzymały środki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na rozbudowę instalacji tlenowej. Kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o przeznaczeniu na ten cel 54 mln zł. Z tej kwoty do naszego województwa trafiło 4,7 mln zł.

Na inwestycję w zakresie rozbudowy instalacji tlenowej Szpital w Oświęcimiu w 2020 r. otrzymał 678 877 zł. Dofinansowanie dotychczas zostało przeznaczone na fundamenty pod nowy (drugi) zbiornik, transport i montaż dzierżawionego zbiornika, jego podłączenie i synchronizację z dotychczasowym zbiornikiem, a także montaż dużej parownicy i tablicy redukcyjnej oraz wykonanie dodatkowych 10 punktów/stanowisk z dostępem do tlenu podczas intensywnej terapii. W 2021 roku zostanie przygotowanych i podłączonych do instalacji tlenowej kolejnych 120 stanowisk.

Bieżące wsparcie dla Szpitala

ZOZ w Oświęcimiu (Szpital i Zespoły Ratownictwa Medycznego) wspierany były także w zakresie sprzętu i środków ochrony indywidualnej. W ramach dystrybucji zasobów pochodzących z Agencji Rezerw Materiałowych placówka otrzymała m.in. 17 respiratorów, 12 kardiomonitorów, 600 testów antygenowych, ponad 1700 sztuk gogli ochronnych, 56 tys. masek chirurgicznych, ponad 230 tys. rękawiczek czy ok. 26 tys. półmasek.

Źródło: MUW

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

  1. Wszystko fajnie tylko kto ten tlen umiejętnie poda pacjentom – kadry chyba brak ?

  2. Pan Morawiecki chce całkowitej likwidacji OFE i przekształceniu je w IKE. Jednocześnie pobierając przy tym opłatę w wysokości 15% zebranych środków. Wygląda na to, że są tacy sami, a może nawet gorsi.

  3. Tak jak psim obowiązkiem Tuska była kradzież kasy z funduszy emerytalnych.

  4. Fajnie się obraca cudzymi pieniędzmi. Może by tak cały ten PiS i jego zwolennicy wysupłali coś z prywatnej kiesy. PiS żadnej łaski nie robi budując instalację za podatników pieniądze. To jego psi obowiązek.

  5. towarzyszu szmaciak, wróciłeś że swoim szmaciakowaniem, jakże się cieszę …

  6. Tlen tlenem ale może by tak panie starosto zacząć ludziom płacić. Obecnie bałbym się korzystać z usług oświęcimskiego szpitala.

Send this to a friend