Informacje

POWIAT. Powstał Klaster Energii Kotliny Oświęcimskiej

Wychodząc naprzeciw obecnym wyzwaniom na gruncie bezpieczeństwa energetycznego z inicjatywy Gminy Kęty w dniu dzisiejszym tj. 21 kwietnia 2023 roku podpisane zostało porozumienie na mocy którego powołano do życia Klaster Energii Kotliny Oświęcimskiej.

Porozumienie zostało zawarte pomiędzy:
1.    Gminą Kęty reprezentowaną przez Krzysztofa Jana Klęczara – Burmistrza Gminy Kęty,
2.    Powiatem Oświęcimskim reprezentowanym przez Andrzeja Skrzypińskiego – Starostę Oświęcimskiego oraz Pawła Kobielusza – Wicestarostę Oświęcimskiego,
3.    Miastem Oświęcim reprezentowanym przez Janusza Chwieruta  – Prezydenta Miasta Oświęcim,
4.    Gminą Oświęcim reprezentowaną przez Mirosława Smolarka – Wójta Gminy Oświęcim,
5.    Gminą Chełmek reprezentowaną przez Andrzeja Saternusa – Burmistrza Chełmka,
6.    Gminą Brzeszcze reprezentowaną przez Radosława Szota  – Burmistrza Brzeszcz,
7.    Agencją Rozwoju Regionalnego Spółką Akcyjną z siedzibą w Bielsku-Białej reprezentowaną przez Mariusza Kłusaka – Członka Zarządu.

Krok ten jest ważny z punktu widzenia wieloletniej strategii działania. Ogólnokrajowe oraz Wojewódzkie dokumenty strategiczne takie jak: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), Raport Polska 2030 Wyzwania rozwojowe, Strategia Rozwoju Województwa „Małopolska 2030” odnoszące się do szeroko rozumianej tzw. zielonej transformacji, stawiają nacisk na energetykę rozproszoną. To znacząca zmiana w dotychczasowym podejściu do produkcji i dystrybucji energii elektrycznej.

Klastry Energii będą uprzywilejowane w wielu aspektach, w szczególności w zakresie pozyskiwania środków finansowych z budżetu UE na OZE, sprzedaży energii elektrycznej wśród członków klastra, obniżonych kosztów dystrybucji, czy też budowy własnej sieci dystrybucji energii elektrycznej.

Kolejnym ważnym krokiem będzie stworzenie w najbliższym czasie dokumentów strategicznych dla funkcjonowania Klastra Energii Kotliny Oświęcimskiej. To m.in. strategia rozwoju, w której zdefiniowane będzie zapotrzebowanie na energię elektryczną i rozwiązania, by pozyskać jak najwięcej energii z odnawialnych źródeł w najbliższych 10 – 20 latach.

W przyszłości członkami klastra zostaną także podmioty prywatne oraz Spółki komunalne, które także są żywo zainteresowane rozwojem OZE na terenie powiatu Oświęcimskiego.

UG Kęty

Poprzedni artykułNastępny artykuł

15 komentarzy

 1. Bardziej strawna definicja: KLASTER ENERGII to porozumienie pomiędzy różnymi podmiotami, dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią. Celem klastra energii jest rozwój energetyki rozproszonej opartej nie tylko o odnawialne, ale również konwencjonalne źródła energii, służący poprawie bezpieczeństwa energetycznego, poprawie środowiska naturalnego i wzmocnieniu lokalnej gospodarki.
  Klaster energii może zostać zawiązany i funkcjonować na obszarze nie większym niż pięć gmin lub jeden powiat.

 2. O jakiej bajkopisarze transformacji energetycznej mówicie???!! Bo Sasin już zapowiedział że Polski nie stać na likwidacje kopalń nawet za 50 lat. Unia kilka dni temu przegłosowała wprowadzenie już za dwa lata całkowitego zakaz opalania gazem w CO, a ci co założyli pompy ciepła mają teraz rachunki za prąd wyższe o 400% To ja się pytam czym do huja Pana Polacy maja palić??!!! Bo nawet drzewa w lasach niewiele juz zostało bo wszystko jest haratane na import do Chin. Więc przestańcie robić z siebie błaznów i zajmować się tym na co nie macie absolutnie jakiegokolwiek wpływuUUUU!!!! i wymyślać do tworzonych sztucznie podmiotów nazwy tak pojebane że psychiatra powinien spojrzeć na ten przypadek.

 3. W sądach siedzi propisowska kasta. No jaja. Zwłaszcza lustitia. Dalej nie podaliście info na temat afery. Czekam.

 4. A Janusz Cieszyński odpowiedzialny za zakup za 200 milionów popsutych respiratorów Asie – siedzi? Nie, właśnie mianowano go na stanowisko ministra cyfryzacji. Zabawne, prawda?

 5. Asiku w sądach rządzi kasta , i rzaden sędzia, prokurator nie podniesie ręki na Pisowca bo prokurator Zero go przeniesie na prowincje lub zdegraduje do najnirzszego rangą sędziego .Chcesz przykład:pewien mąż pewnej Pani zajmuje łóżko już 2,5 roku na Oiomie, a prokurator umarła postępowanie.

 6. As – no przecież skutek będzie żaden, z choinki się urwałeś? Co najwyżej wpakują pod byle pretekstem karę dla Nowej Gazety Trzebnickiej, która szwindel ujawniła.

 7. As ten numer ujawniono w wyniku kontroli służb. Próbowano to zamieść pod dywan, ale nie wyszło. Dziennikarze wyniuchali.

 8. @ZIBI Konkretnie, imię i nazwisko, stanowisko, i zarzut do prokuratury. Napisz potem, jaki skutek. Sam jestem ciekaw.

 9. Przykład idzie z góry. Matołuszek kłamczuszek załatwił swojej siostrze w Trzebnicy fikcyjne stanowisko w urzędzie miejskim, i co miesiąc przelew na konto.Pomimo,że nikt tej pani w pracy nie widział no cóż wedle słynnego powiedzenia rodzina na swoim. Obłuda kolesiostwo,nepotyzm tej władzy jest widoczny jak na dłoni. CHIPOKRYCI.

 10. To chodzi o to, aby w nocy ktoś latarkami świecił na panele fotowoltaiczne, zwłaszcza zimą.

 11. „powołano do życia Klaster” Poczuli kasę ciekawe jakie będą mieli pensje klaster dziwna nazwa

 12. Chechło o mini elektrowni atomowej a jest zakłada się spółeczki co by już wypłacić sobie pensję na poczet powstającej Atomówki

Send this to a friend