Informacje

POWIAT. Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcimiu ma już 10 lat

– W imieniu społeczności naszego powiatu dziękujemy za troskę, czułość, fachową pomoc, a bardzo często za samą obecność w ostatnich chwilach życia naszych bliskich, sąsiadów, ale też nieznajomych. Istnienie oświęcimskiego hospicjum, jako jedynej tego typu placówki na naszym terenie dodaje nam wiary w istnienie bezinteresownego dobra na świecie – podkreślili włodarze Powiatu Oświęcimskiego podczas dzisiejszej wizyty w placówce, która obchodzi jubileusz 10. rocznicy działalności. Na ręce Heleny Wisły, prezes Fundacji „Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcimiu” starosta Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz i członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska wręczyli list gratulacyjny i czek na 5 tysięcy złotych.

1 lutego 2012 roku hospicjum przyjęło na oddział stacjonarny pierwszego pacjenta. To nie tylko okazały i funkcjonalny budynek, lecz przede wszystkim ludzie i opieka, której głównymi filarami są opieka medyczna, psychologiczna, duszpasterska i wolontariat.

Na przestrzeni 10 lat to wyjątkowo ważne i potrzebne miejsce objęło troskliwą i fachową opieką blisko 2000 pacjentów.

– To blisko 2000 ludzkich historii, uśmiechów, łez, bólu i radości – podkreśla Helena Wisła.

Placówka działa i udziela świadczeń opieki zdrowotnej – opieka paliatywna i hospicyjna na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dzięki ofiarności setek ludzi dobrej woli hospicjum ma się dobrze i utrzymuje wysoki standard świadczonych usług.

Kadra hospicjum to blisko 50 specjalistów i 25 wolontariuszy, którzy całodobowo pełnią opiekę nad pacjentami cierpiącymi na nieuleczalne choroby.

– Przez ostatnie 10 lat stawialiśmy przede wszystkim na jakość, dlatego dzisiaj dysponujemy najlepszym i najnowocześniejszym sprzętem medycznym, wyszkolonym, profesjonalnym zespołem, pracowników i wolontariuszy, prowadzimy i uczestniczymy sympozjach, konferencjach i szkoleniach z zakresu, żywienia i opieki paliatywnej, współpracujemy z hospicjami z kraju i zagranicy, wszystko po to by lepiej zrozumieć potrzeby chorych i Ich rodzin – dodaje pani prezes.

Powiat Oświęcimski nie zapomina o bieżących potrzebach hospicjum. W maju 2020 r. Zarząd Powiatu w Oświęcimiu przekazał 5 tys. zł na zakup środków ochrony osobistej dla placówki. Warto też wspomnieć, że pod koniec zeszłego roku Fundacja „Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcim” została uhonorowana „Kryształami Soli”, nagrodą marszałka Województwa Małopolskiego. O ten prestiżowy laur dla Fundacji wnioskował Zarząd Powiatu w Oświęcimiu.

źródło: powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

  1. Panie K. – zmień pan ten garniak bo głupio wygląda, dobrze radzę.

  2. kobiel vel janek vel telewizor wygląda w tym gajerku jak arlekin

  3. jestem ciekaw, ile Oświęcimianie rocznie zrzucają się na hospicjum?

Send this to a friend