Informacje, Kultura

POWIAT. Pamiątki po Marii Bobrzeckiej

O elementy wyposażenia brzeszczańskiej apteki „Pod Aniołem Stróżem” Marii Bobrzeckiej wzbogaciło się Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Do powiatowej placówki w ostatnim czasie trafiły też inne cenne obiekty.

Przed II wojną światową Maria Bobrzecka była właścicielką apteki „Pod Aniołem Stróżem”. Podczas niemieckiej okupacji aktywnie działała w konspiracji. Więźniom KL Auschwitz dostarczała leki, opatrunki i żywność. Pomocą potrzebującym służyła także po wojnie. Zmarła w 1957 roku w Krakowie.

W maju 2013 r. Gimnazjum nr 2 w Brzeszczach otrzymało imię Marii Bobrzeckiej i sztandar. Wówczas profesor Leszek Konieczny, krewny Marii Bobrzeckiej, przekazał szkole m.in. mikroskop, wagi aptekarskie i odczynniki chemiczne używane przez patronkę szkoły.

Po reformie oświaty, gimnazjum weszło w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Brzeszczach.

To właśnie ta placówka, reprezentowana przez dyrektor Iwonę Matusik, przekazała pamiątki po Marii Bobrzeckiej oraz sztandar gimnazjum do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Ze strony Muzeum Pamięci umowę darowizny podpisała dyrektor Dorota Mleczko.

– Apteka „Pod Aniołem Stróżem” w Brzeszczach dostarczała między innymi witaminę C (Cebion), glukozę, mitigal – lek przeciw świerzbowi, leki nasercowe, wapno, septazin – środek przeciwko infekcjom i zakażeniom, propidon – lek używany m.in. do leczenia wrzodów, zastrzyki przeciwdurowe i przeciwtyfusowe, koraminę – czyli lek działający pobudzająco zwłaszcza na układ oddechowy, digipuratum – czyli lek nasercowy – wspominała dr Agnieszka Rzepiela, p.o. dyrektora Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie podczas spotkania z historią pt. „Pamięć wszystko obejmie – losy brzeszczan podczas II wojny światowej”.

Opowieść o Marii Bobrzeckiej pt. „Anioł Stróż z apteki w Brzeszczach” można obejrzeć na kanale Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w serwisie Youtube:

https://youtu.be/2NkyMHlAgro

Zbiory Muzeum Pamięci wzbogaciły się w ostatnim czasie o kilkanaście innych obiektów farmaceutycznych. Wśród nich znalazło się opakowanie szczepionki z 1943 roku. Szczepionka przeciwko meningokokom ma datę ważności 3.12.1943 r. W niewielkim, bardzo dobrze zachowanym opakowaniu kartonowym znajdują się trzy ampułki.

Lek trafił do Muzeum za pośrednictwem Mariana Kocemby, gospodarza Izby Regionalnej Doliny Karpia w Osieku. Z informacji przekazanych placówce lek miał zostać wykradziony z miejscowego szpitala w czasie wojny z myślą o więźniach KL Auschwitz.

Z kolei Tadeusz Dryja z Kęt przekazał Muzeum Pamięci szklane pojemniki i moździerz aptekarski – elementy wyposażenia apteki z I połowy XX wieku.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest zainteresowane wszelkimi dokumentami, zdjęciami, pamiętnikami, przedmiotami codziennego użytku itp. Niezwykle ważne są także relacje świadków historii.

Osoby, które chciałyby przekazać zabytkowe rzeczy lub podzielić się wspomnieniami dotyczącymi czasu II wojny światowej, prosimy o kontakt:
– telefoniczny – 33 447 40 84
– e-mailowy – biuro@muzeumpamieci.pl
Osobisty – Oświęcim, ul. Wyspiańskiego 10 (budynek Urzędu Pracy) II p. pok. 215.

Na zdjęciu u góry: pudełko ze szczepionką z 1943 roku.

(Źródło i fot.: Muzeum Pamięci)

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend