Informacje

POWIAT. Mural „We remember” powstał na ścianie budynku Młodzieżowego Domu Kultury

Z udziałem wicestarosty Pawła Kobielusza i członkini zarządu powiatu Teresy Jankowskiej 22 kwietnia 2024 r. uroczyście odsłonięto mural „We remember”. Powstał na ścianie budynku Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu.

Przybyłych na uroczystość gości, wśród nich m,in. samorządowców, dyrektorkę MDSM Joannę Klęczar-Deodat, młodzież z LO im. Konarskiego i przedstawicieli strony niemieckiej uczestniczącej w projekcie powitała dyrektorka MDK Alina Kwarciak.

Autorami muralu są m.in. uczniowie powiatowego „Konara”, a wykonawcą projektu lubelski artysta Łukasz Majerowski.

Mural symbolizuje pomoc niesioną przez mieszkańców Oświęcimia więźniom KL Auschwitz. Projekt dzieła został przygotowany przez młodzież z Oświęcimia i Bad Oldesloe podczas projektu #StolenMemory Arolsen Archives pod kierunkiem wspomnianego już Łukasza Majerowskiego.

– Reprezentuję Muzeum Niemieckiego Ruchu Oporu w Berlinie. Nasze Muzeum jest centralnym miejscem pamięci w Republice Federalnej Niemiec upamiętniającym kobiety i mężczyzn zaangażowanych w niemiecki ruch oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi. W Niemczech było bardzo niewielu ludzi, którzy w ogóle stawiali opór nazistowskiemu reżimowi. Większość Niemców zgadzała się z narodowym socjalizmem, dostosowywała się do niego lub odwracała wzrok, gdy popełniano zbrodnie – powiedziała obecna na wydarzeniu przedstawicielka berlińskiej placówki Sabine Sieg.

Inicjatorem muralu na budynku MDK jest Stiftung Gedenkstätte Deutscher Widerstand w Berlinie w ramach projektu „Remember Resistance 33-45”.

Partnerzy projektu: Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Stiftung Gedenkstätte Deutscher Widerstand w Berlinie, Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu. Projekt sfinansowany ze środków Die Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien. Współpraca: Powiat Oświęcimski i Miasto Oświęcim.

art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend