Biznes, Informacje

POWIAT. Możliwa rewitalizacja „nieczynnej” Kopalni Węgla Kamiennego Brzeszcze?

Odejście od węgla kamiennego może być szczególnie bolesne ekonomicznie, a co za tym idzie także społecznie, dla górniczych gmin Małopolski Zachodniej, w których wciąż trwa wydobycie. Zarząd Województwa Małopolskiego wybrał 4 projekty o wartości 767 mln zł, nad którymi pracować będą unijni eksperci Platformy Regionów Węglowych w Transformacji (Platform for Coal Regions in Transition) START. Środki unije mają pomóc wspomnianym gminom, w tym Gminie Brzeszcze, w oparciu swojego potencjału na innych branżach.

To kolejne wsparcie polityki Europejskiego Zielonego Ładu poprzez zintegrowane działania na rzecz ochrony środowiska oraz stworzenia trwałych miejsc pracy.

W ubiegłym roku Małopolska została wybrana, jako jeden z siedmiu regionów w Unii Europejskiej, do realizacji projektu START. W ramach tego projektu eksperci unijnej Platformy Regionów Węglowych w Transformacji pomagają w wypracowaniu projektów pilotażowych łagodzących skutki społeczno-gospodarcze transformacji energetycznej.

Jak podkreśla wicemarszałek i pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Sprawiedliwej Transformacji Tomasz Urynowicz, projekty te dotyczą obszaru Małopolski Zachodniej i będą mogły pozyskać finansowanie ze środków Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji

Do końca lipca do Departamentu Środowiska UMWM (koordynator Projektu START) wpłynęło 60 propozycji projektów pilotażowych, o całkowitej wartości ponad 3 mld zł. Fiszki projektów przygotowywane zostały przez m.in. przez Tauron, Zakład Gazowniczy, Małopolską Agencje Rozwoju Regionalnego oraz gminy i powiaty Małopolski Zachodniej.

Zespół ekspertów Platformy Regionów Węglowych w Transformacji przeanalizował 20 fiszek projektów, a Zarząd Województwa Małopolskiego dokonał ostatecznie wyboru czterech propozycji, uwzględniając rekomendacje ekspertów, ale również znaczenie projektów dla transformacji w gminach górniczych.

Projekty rekomendowane do dalszych prac w ramach inicjatywy START:

 • #Graj w zielone! „Wspieranie Europejskiego Zielonego Ładu poprzez zintegrowane działania na rzecz ochrony środowiska, zapewnienia lokalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz stworzenia trwałych miejsc pracy na terenie gmin górniczych: Babic, Chrzanowa, Libiąża, Trzebini (Małopolska Zachodnia)”. Projekt opiera się na istniejących w gminach zasobach oraz pozwala na rozwój gospodarczy. Składa się z 8 komponentów: 1) stworzenie klastra energii, 2) podniesienie efektywności energetycznej obiektów użyteczności publicznej, 3) nadanie nowych funkcji społecznych terenom zdegradowanym, 4) podniesienie atrakcyjności terenów inwestycyjnych, 5) powstanie Klastra Innowacji Społeczno–Gospodarczych, 6) stworzenie Lokalnych Centrów Innowacji, 7) stworzenie we współpracy z uczelniami działającymi w zakresie małopolskich inteligentnych specjalizacji oraz 8) przygotowanie strategii elektromobilności. Wartość projektu została oszacowana na 190 mln zł.
 • Rewitalizacja nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego Brzeszcze Wschód z otoczeniem – wdrożenie modelu przejścia na neutralną dla klimatu gospodarkę o obiegu zamkniętym. Celem projektu jest ożywienie społeczno-gospodarcze nieczynnej Kopalni Brzeszcze Wschód wraz ze składowiskami odpadów wydobywczych i komunalnych, w tym wzmocnienie lokalnej przedsiębiorczości. Wartość projektu to 202 mln zł.
 • Rewitalizacja terenów wraz z komercjalizacją po likwidacji bloków węglowych w TAURON Wytwarzanie S.A. w Elektrowni Siersza. Wiązka Projektów obejmuje 3 komponenty: budowę Centrum szkoleniowego instalacji OZE do treningu ekip monterskich oraz jednostek Straży Pożarnej i Zespołu Zarządzania Kryzysowego; zagospodarowanie terenów wymagających rekultywacji wskutek długotrwałej działalności przemysłowej poprzez budowę farm fotowoltaicznych; kompleksowe przygotowanie pracowników Grupy TAURON do transformacji energetycznej. Wartość projektu została oszacowana na 355 mln zł.
 • Inwestycje w zasoby ludzkie i zrównoważony rozwój przedsiębiorczości na terenie Małopolski Zachodniej. Projekt dwóch wnioskodawców: Gminę Libiąż i Małopolską Agencji Rozwoju Regionalnego. Ma na celu podnoszenie kompetencji mieszkańców regionu, wsparcie transferu zaawansowanych technologii oraz rozwój małych i mikroprzedsiębiorstw. Łączna wartość projektu to 20 mln zł.

Źródło: UMWM

Poprzedni artykułNastępny artykuł

12 komentarzy

 1. Paaanie, nie jego jednego. Był taki malarz z Austrii, dawno już, więc zapomniałem nazwisko. Też go wybrali zdecydowaną większością głosów. Po jego rządach zostało nawet parę obiektów w Oświęcimiu.

  A już porzucając ten sardoniczny ton. Gdzieś w Oświęcimiu widnieje na ścianie cytat z Jacka Kuronia „Demokracja to taki ustrój, który gwarantuje nam, że nie będziemy rządzeni lepiej niż na to zasługujemy”. Dlatego pytanie czy Oświęcim jest taki a nie inny bo rządzą nim „chwierutopodobni” (nie żebym demonizował jego samego – może to i sympatyczny gość) czy też na odwrót: rządzą „chwierutopodobni” bo Oświęcim żadnej lepszej władzy nie jest w stanie wykreować – jest w gruncie rzeczy nierozstrzygalne.

  Natomiast coraz więcej Oświęcimian nie chce sobie nad tym łamać głowy i nie czekając na studia, które uwolnią ich pociechy od tego dylematu, po prostu zapisują je do szkół średnich od razu do Krakowa. To jest najlepsze podsumowanie tego dobrego gospodarzenia i perspektyw dla mieszkańców które ono wytwarza.

 2. ps. przydała by się kładka w miejsce „mostu duchów” (cóż za idiotyczna nazwa) . Wtedy park na kamieńcu zyskał by rację bytu.

 3. Coś chyba kolejność komentarzy” klękłą” .
  Ten obiekt zacznie działać kiedy zostaną uruchomione przyzwoite połączenia kolejowe bo po to został zbudowany. Obawiam się jednak że prędko to nie nastąpi, puki miastem rządzi wiadoma opcja polityczna, prezesowi Oświęcim solą w oku i jego ludki zrobią wszystko by go przejąć nie zważając na koszty społeczne. I tak na dzień dzisiejszy objawia się to blokadą kolejową. Dosłownie . Wszyscy o tym wiemy a uzywanie argumentu że P#R. stoi pusty i niepotrzebny to zwykłe bicie piany. Obiekt ruszy, kiedy kolej ruszy. Proste.

 4. Jednak nikt nie zaprzeczy że jest ekspertem w pozyskiwaniu unijnych funduszy, ma jakas wizję i ją realizuje. Nie wszystko musi się każdemu podobać, bo przecież to nie budowa darmowych burdeli.
  Zdecydowanie pozostawi po sobie dużo wiecej niż jego szanowni poprzednicy. tylko nie piszcie o mega długach i o miescie zamykanym na kłódkę bo to nudne sie już zrobiło.

 5. Tak tak Chwierut to zbawca Oświecimia i dobrodziej jak Gierek buduje upiększa unowocześnia a nam potem zostaną długi do spłacenia. Ale będzie nadal dla niektórych dobrym gospodarzem tak jak do dzisiaj jest dla niektórych Gierek.

 6. Jeszcze jest troche kasiory z unii do wyjęcia i skręcenia lodów na rzekomej rewitalizacji(glownie na rzutnikach w paint’cie) a potem mozna gasic swiatlo w Brzeszczach a noca poruszac sie tylko biegiem. Rzady pis w praktyce. W ogole mi Was nie zal naiwniacy Brzeszcz. Chcielista pis to mata.

 7. SZANOWNI MIESZKAŃCY-Gminy Brzeszcze Przecież P.Broszka obiecała Wam że kopalnia nie zostanie zlikwidowana? i co teraz macie pietra,macie ją na wyciągnięcie ręki to zapytajcie,macie też P.Filipa jej przydupasa co obłowił się będąc dyrektorem.Nie martwcie się -przed wami świetlana przyszłość -będziecie sprzedawali bilety do kopalni muzeum

 8. Mieszkańcy Oświęcimia Prezydenta Chwieruta wybrali zdecydowaną większością głosów, nie po raz pierwszy i mam nadzieję że nie ostatni, bo jest dobrym gospodarzem i dba o miasto Oświęcim – tak dla przypomnienia. Proszę nie pouczać mieszkańców Brzeszcz – oni najlepiej wiedzą co dla nich będzie dobre.

 9. Brzeszczanie, niczego się nie obawiajcie tylko wybierzcie sobie na wójta kogoś takiego jak nasz pan prezydent Chwierut. On wam na rondach nasadzi tyle kwiatków, że ho, ho. A kto wie, może i jakiś most duchów wybuduje ? A jak powszechnie wiadomo mając taki most duchów i kwiatki na rondzie łatwiej znaleźć pracę.

  Tak więc nie lękajcie się.

Send this to a friend