Informacje

POWIAT. Mężczyźni podejrzani o propagowanie nazizmu

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu w ciągu dwóch dni ustalili, a następnie zatrzymali trzech młodych mężczyzn  podejrzanych o propagowanie nazizmu oraz uszkodzeniem ogrodzenia Cmentarza Żydowskiego. Sprawcy na tym zabytkowym murze cmentarnym namalowali swastykę, czyli symbol niemieckiego nazizmu oraz znak „SS”, używany przez oddziały niemieckich żołnierzy podczas II wojny światowej.

W niedzielny poranek (10.01.2021),  policjanci patrolujący rejon Osiedla Chemików w Oświęcimiu, ujawnili na zabytkowym murze,  stanowiącym element ogrodzenia Cmentarza Żydowskiego, namalowane farbą w sprayu: swastykę, znak „SS” i prawdopodobnie pseudonim.

Wykryciem sprawców tego karygodnego czynu natychmiast zajęli się policjanci z wydziału kryminalnego miejscowej  komendy. W ciągu kilkunastu godzin  funkcjonariusze ustalili,  że ze sprawą mają związek trzej młodzi mężczyźni z Oświęcimia: dwaj 20 – latkowie oraz 19 – latek.

We wtorek (12.01.2021) wieczorem wszyscy zostali zatrzymani w swoich miejscach zamieszkania. Podczas przeszukania ich mieszkań policjanci zabezpieczyli dwie puszki farby w sprayu, które mogły być użyte do dokonania przedmiotowego przestępstwa. Mężczyźni trafili do pomieszczeń dla zatrzymanych w oświęcimskiej komendzie Policji.

W środę (13.01.2021) po południu zatrzymani mężczyźni  zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu. Prokurator przedstawił  20-latkom  zarzuty dotyczące publicznego propagowania nazizmu i zniszczenia zabytku a 19- latkowi  (który namalował na murze swój pseudonim) zarzut uszkodzenia zabytku.  Podejrzani przyznali się do zarzutów i złożyli wyjaśnienia. Wynika z nich, iż występku dopuścili się pod wpływem alkoholu  a nie z powodu chęci propagowania ideologii nazistowskiej.  Prokurator zastosował wobec nich dozór  policyjny i poręczenie majątkowe – do czasu finału sądowego tej sprawy. Podejrzanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

W Polsce publiczne propagowanie zarówno ustroju niemieckiego nazizmu, włoskiego faszyzmu, a także propagowanie innych totalitarnych ustrojów jest zakazane. Zakazane jest również publikowanie symboli nawiązujących do tych totalitarnych ustrojów. W przypadku  ujawnienia tego rodzaju przestępstwa sprawcy są ścigani przez wymiar sprawiedliwości i  czekają ich surowe konsekwencje popełnionego czynu.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

  1. Doceniam, pochwalam, biję brawo za operatywność wydziału kryminalnego i prewencji miejscowej Policji, nieustannie polecam tymże samym Policmajstrom żeby zechcieli równie gibko złapać „sprayowych mścicieli-malarzy fasadowych”, którzy prawdopodobnie skrzywdzeni przez znanych im ludzi, wypisują w rewanżu ich nazwiska wraz z wulgaryzmami na fasadach bloków, garaży, sklepów, wszędzie gdzie zmieszczą się ich bazgroły. Wyzwiska nie omijają „pracowników Fabryki”, kierując się ostrożnością i kulturą nie przytoczę tutaj tych nazwisk pań i panów, ale można ich zobaczyć na murze „wiecznie budowanej budowli” w miejscu dawnego Pewexu, obok przychodni przy ul. Czecha, na garażach wzdłuż Szpitalnej, na blokach przy Olszewskiego, Pilata etc. Panie i Panowie Policjanci unieście się honorem, złapcie tych chuliganów, szukając ich nawet jeden dzień dłużej niż tych gamoni, co na murze nekropolii propagowali treści obraźliwe. Czekamy na sukces.

  2. „propagować «upowszechniać jakieś poglądy, idee lub wiedzę» „. Ciekawe czy oni mają jakąś wiedzę i co tym zdziałali oprócz zniesmaczenia? Był to wybryk podchmielonych i nie warto o tym mówić poza jakąś karą i zmuszeniem do pokrycia kosztów, ewentualnie jeszcze prac porządkowych na cmentarzu lub wokół w pomarańczowych kamizelkach.

Send this to a friend