Informacje

POWIAT. Medycy sami złożyli sprzęt przekazany przez wojewodę

Po decyzji wojewody małopolskiego o przekształceniu Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu w wiodącą w Małopolsce Zachodniej lecznicę w walce z koronawirusem, dyrekcja musiała przeznaczyć trzy oddziały wewnętrzne wyłącznie dla pacjentów covidowych. Tymczasem obiecany przez władze wojewódzkie wysokospecjalistyczny sprzęt w postaci respiratorów i kardiomonitorów dotarł do oświęcimskiej placówki w częściach.

– Problem polega na tym, że sprzęt dotarł w opakowaniach, w skrzynkach i jest do złożenia. Nie mając żadnych uprawnień i możliwości złożenia tak precyzyjnego sprzętu, jest on dla nas obecnie mało przydatny – nie krył irytacji pod koniec października dyrektor ZOZ Edward Piechulek w rozmowie z Faktami Oświęcim.

Autoryzowany serwis zaoferował pomoc w zmontowaniu respiratorów dopiero po 15 listopada.

Ostatecznie sprzęt udało się złożyć własnymi siłami. Wczoraj wicedyrektor szpitala Magdalena Foks powiedziała nam, że „respiratory z pierwszej partii w ilości 10 sztuk zostały złożone i pracują jako wentylacja nieinwazyjna lub wysokoprzepływowa terapia donosowa”.

– Pierwsze trzy pracują w Oddziale Anastezjologii i Intensywnej Terapii stworzonej na potrzeby COVID-19 – poinformowała pani wicedyrektor.

– W miniony piątek otrzymaliśmy 6 sztuk respiratorów Draeger Evita. Czekają na serwis, który przyjeżdża 10 listopada. Oczekujemy na sprzęt optiflow dedykowany dla wysokoprzepływowej tlenoterapii, który ma zostać dostarczony jeszcze w tym tygodniu – powiedziała nam wczoraj Magdalena Foks.

9 listopada placówka otrzymała informację, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach pomocy w akcji zwalczania epidemii koronawirusa przekaże Szpitalowi Powiatowemu 15 łóżek szpitalnych serii Evario.

Pomoc płynie także od miejscowych podmiotów. Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii G.V.M. Carint przekazało powiatowej lecznicy 425 testów do wykrywania COVID-19.

Fot. zbiory ZOZ

powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

  1. Polecam wit D ale tylko w formie leku bez recepty:vigantol.Mialem korone i splynęła jak po kaczce a mam juz swoje lata ,lekka nadwage ale jem duzo owocow(wit c) i od 2 lat uzupelniam wit D. Efekt: Korone wynieśli z ringu. Potwierdzona testem pcr zeby nie bylo.Zbroja zadzialala z tym ze nie ubieralem jej podczas waki tylko grubo przed.Mysle ze gdybysmy uzupelniali jej niedobory zapobiegawczo szpitale nie byly by tak przeladowane.Polecam szczerze i zycze wszystkim zdrowia.

  2. Nie zatrudnią przecież technika od sprzętu. Trzeba by mu zapłacić 2500 pln brutto.

  3. Prosimy o linki do instrukcji obsługi respiratorów. W szpitalach polowych z pewnością będzie samoobsługa.

  4. A jak byłem na studiach to chodziła taka anegdota o wynikach testów IQ przeprowadzanych na studentach. Najsłabiej wypadały prawo, polonistyka i medycyna 🙂 Może nie jest tak źle ? 😉

Send this to a friend