Informacje, Wideo

POWIAT. Już 30 lat kwitnie przyjaźń polsko-niemiecka

Zapraszamy do obejrzenia filmu, który powstał z okazji przypadającej w tym roku 30. rocznicy podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między Polską i Republiką Federalną Niemiec. Film powstał na zlecenie Związku Miast Polskich. Wykorzystano w nim m.in. archiwalne materiały dokumentujące partnerstwo powiatów Dachau i Oświęcimskiego.

Prapremiera filmu odbyła się 17 czerwca br. podczas konferencji „30 lat współpracy polskich i niemieckich samorządów”, którą zorganizował Związek Miast Polskich we współpracy z Sekcją Niemiecką Rady Gmin i Regionów Europy.

Jego autorem jest Jacek Kubiak, nagrodzony polsko-niemiecką nagrodą dziennikarską.

Film powstał dzięki archiwaliom polskich i niemieckich samorządów. Aż 106 z nich odpowiedziało na zaproszenie Związku Miast Polskich i Sekcji Niemieckiej Rady Gmin i Regionów Europy w roku obchodów 30. rocznicy podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między Polską i Republiką Federalną Niemiec. Nadesłane nagrania wideo, zdjęcia i skany dokumentów ilustrują współpracę partnerską polskich i niemieckich gmin.

Powiat Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

18 komentarzy

 1. Czyli wg was jak np w zaciszu domwym maz leje zone i krzywdzi swoje dzieci generalnie lamie prawo to nie wolno tego zonie zglaszac na policje bo to kablowanie na zewnatrz a policja nie powinna reagowac bo to nie sa jej sprawy tak??? Gratuluje Dulszczyzmu lewel expert.
  Idzmy krok dalej. przyklad na czasie:Pilkarsko jstesmy w Fifa i uefa. Dlaczego w Polsce nie anulujemy np spalonych i nie wprowdzimy np mozliwosci zagran reką? To przeciez powinna byc nasza suwerenna decyzja jak gramy w Polsce.Fifa i uefa maja tylko dawac kase a zasady niech sobie wsadza w d.. co nie? 😉

  Na tym polega wspolnota .Jest ogol zasad i przepisow ja stanowiacych i jesli w chcesz w niej byc i korzysac z ej dobrodziejstw to musisz na nie przystac albo wypad.Pis chce miec ciastko i chce zjesc ciastko. Znaczy wiadomo o chodzi. Reszta to propaganda.

 2. miła – boli cię mówienie prawdy ??? Czyli że jesteś z tych co się tak właśnie wp….. w sprawy innych.

 3. I pomyśleć, że inny Anonim opisywał jeszcze dawniejsze wypadki niż wojna sprzed 80 lat traktując to jako coś naturalnego.

  Przyjmując optykę współczesnego Anonima można tylko zadumać się nad skłonnością Niemców do „rozpamiętywania i hodowli nienawiści”. Wszak i tak można zinterpretować otwarcie w br. w Berlinie Centrum Dokumentacji, Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie.

 4. @Anonim
  19 lipca 2021 o 20:30
  „Wojna była 80 lat temu”. …

  Patrz pan… osiemdziesiąt lat… a oni jeszcze nie zdążyli zwrócić tego co nakradli i nie zapłacili za to co zrujnowali..

 5. Wojna była 80 lat temu. W międzyczasie wyrosły już trzy pokolenia. 99% Polaków i Niemców nie urodziło się po 1945. Mamy do wyboru: albo do końca świata rozpamiętywać te zdarzenia i hodować nienawiść, albo nauczyć się żyć na nowo obok siebie.

 6. Wzajemna sympatia i przyjaźń trwa już od lat 30 ubiegłego wieku a jej zwieńczeniem był 1.09.1939 r. kiedy doszło do wzajemnych kontaktów.

 7. „Takie sankcje stanowią poważną ingerencję w wewnętrzne sprawy Niemiec i Europy oraz ich suwerenność. Stanowczo sprzeciwiamy się temu” – powiedział kiedyś wicekanclerz Niemiec Olaf Scholz reagując na kroki podjęte przez USA (za poprzedniego prezydenta) wobec firm budujących NS II. Stosując miłą „logikę” nie sposób nie postawić Niemiec w towarzystwie Białorusi i Rosji; w tym ostatnim zresztą Niemcy czują się, z reguły z katastrofalnymi skutkami dla innych (z czasem i dla Niemców) nad wyraz dobrze.

  Czy władze Powiatu przygotowały już z przyjaciółmi z Dachau tekst wspólnej deklaracji z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego? Wszak nie sposób nie kontynuować idei wspólnych wystąpień w ważnych sprawach (ważnych nie tylko dla Niemców, rzecz jasna).

  Rocznica 14.06. niestety umknęła wrażliwym samorządowcom.

 8. Tekst o wpi****** się zagranicy „w nasze wewnętrzne sprawy” jest standardem propagandzistów na usługach reżimów autorytarnych. Tak samo reaguje Łukaszenka na zarzuty o łamanie praworządności i aresztowanie opozycjonistów; tak samo reaguje na krytykę zagranicy Putin.

 9. W imię tej przyjaźni budują 2 rury nie zwracając uwagi na nic i nikogo, obsypują zaszczytami i medalami wrogów naszego państwa, na siłę chcą dać nam tzw. imigrantów a jak nie to karać, w imię tej przyjaźni wpi….. się w nasze wewnętrzne sprawy i podkopują legalnie wybrany rząd bo on im nie pasi. NIC TYLKO DO RANY ICH PRZYŁÓŻ !!!

 10. Wbrew pisowskiej tępocie na którą szkoda słów, Niemcy to obecnie nasz bardzo dobry sąsiad. Mam wrażenie że gdyby nie „chody” Tuska nie tylko u Merkel już dawno Unia by nam przy***ała konkretne sankcje z realnym polexitem włącznie za to co ten neokomunistyczny pis w tym kraju odp***dala w każdym aspekcie życia i porządku prawnego.
  Jeden tylko „polityk” w Europie zyskuje na wewnętrznych sporach w naszym kraju i graniu na osłabienie UE. Przypadek – nie sądzę.

 11. @Rodzic – ponieważ w rządowych mediach trwa od lat pisiaste plucie na Merkel i Niemców. Oczywiście nie zauważyłeś, nie? Obelżywych i napastliwych wypowiedzi pisowskich aparayczyków, aktywności w sieci stad płatnych pisowskich trolli. Jeśli twój sasiad stale cię obrzuca bluzgami, to ty mu przyniesiesz ciasto?

 12. Taaa. Tak kwitnie przyjaźń Polsko- Niemiecka że z tej przyjażni Merkel w rocznice odmówiła spotkania z Morawieckim. Widac jak kwitnie przyjaźń.Buaaaaaha

Send this to a friend