Informacje, Kultura

POWIAT. 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Słowa z apelem o jedność narodową, zasypywanie politycznych i społecznych podziałów – szczególnie w tym trudnym czasie znaczonym pandemią koronawirusa, sporami na szczytach władzy i sytuacją na granicy polsko-białoruskiej – padły dziś w Oświęcimiu podczas uroczystych obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Delegacja władz Powiatu Oświęcimskiego na czele ze starostą Andrzejem Skrzypińskim i wicestarostą Pawłem Kobieluszem oraz członkiem Zarządu Powiatu Jerzym Mieszczakiem, przewodniczącym Rady Powiatu Kazimierzem Homą i wiceprzewodniczącym tego gremium Piotrem Śreniawskim złożyła kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości i na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Oświęcimiu.
– Myślę że dla nas wszystkich to ogromna radość, że po dwóch latach znów możemy w tym miejscu wspólnie świętować rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. (…) Dziękuję za biało-czerwone symbole, dziękuję dzieciom, młodzieży, rodzicom, za poniesienie biało-czerwonej flagi – powiedział prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut zwracając się do obecnych na uroczystości na placu Kościuszki.

Włodarz przypomniał wydarzenia oraz postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez nasz kraj suwerenności w 1918 r. Ziemia oświęcimska czekała na tę radosną chwilę aż 146 lat, gdyż została oderwana od Macierzy już w wyniku I zaboru w 1772 r.

[masterslider id=”66″]

– Nigdy jako naród nie poddaliśmy się, nie zrezygnowaliśmy z naszych dążeń do odzyskania niepodległości. Drogi do tej wolności były różne. Do Legionów Polskich wstąpiło 700 ochotników z ziemi oświęcimskiej – dodał prezydent stolicy naszego powiatu.

– Dziś świętujemy w trudnych czasach. Z jednej strony mamy niespotykane problemy z pandemią, z drugiej wewnętrzne problemy społeczne, o czym mówił dziś ksiądz rektor, które rujnują nasze państwo. To są podziały społeczeństwa. Musimy starać się działać na rzecz tego, by to zmienić. Wszyscy też wiemy o międzynarodowych problemach, tych które m.in. występują na polskiej granicy. Powinniśmy więc szukać wspólnych wartości i ducha tamtych czasów – zgody i nadziei. To jest nasza odpowiedzialność przed tymi pokoleniami Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę, oddawali własną krew, by o nią walczyć – podkreślił prezydent Oświęcimia.

Dodał, że obecnie nie musimy przelewać krwi w obronie kraju. Dziś patriotyzm nie polega na krzyczeniu najgłośniej „Polska”, czy noszeniu rodzimych emblematów, lecz na sumiennym wykonywaniu codziennych obowiązków poprzez pracę, naukę, działalność na rzecz innych.

W uroczystościach w stolicy naszego powiatu wzięły udział tłumy mieszkańców miasta i gości, w czym niewątpliwie pomogła piękna pogoda. Z myślą o mieszkańcach przygotowano sporo imprez towarzyszących. Na Rynku można było się zaszczepić przeciw Covid-19, posilić się wojskową grochówką i obejrzeć sprzęt wojskowy z prywatnego muzeum militariów w Rajsku, a po południu wybrać się pod zamkową górą, by zwiedzić tutejsze tunele. Miłośnicy sportu mogli rywalizować w biegach zorganizowanych tradycyjnie przez oświęcimską Zadyszkę.
Przedstawiciele samorządu powiatowego wzięli udział także w uroczystościach niepodległościowych w innym miejscowościach naszego powiatu. W Kętach Powiat reprezentowali radni Ewa Płonka i Józef Szafran, w Zatorze wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wojciech Kajdas, radni Sławomir Momot i Bogusław Bartula, a w Brzeszczach członkini Zarządu Powiatu Teresa Jankowska oraz radni Ewa Palusiak i Tomasz ŁukowiczZebrani w Parku Miejskim w Brzeszczach radośnie odśpiewali “Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się w akcję “Niepodległa do hymnu”.
Fot. RL (Oświęcim) / POWIAT OŚWIĘCIMSKI
Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. Co rozumiesz pod pojęciem faszyzm i jakie rzekomo
    jego przejawy są w Polsce ? – proszę o odpowiedź,
    a nie tylko używanie słów, których znaczenie się
    nie rozumie, ze względu na posiadaną nikłą wiedzę historyczną.

  2. Jak na takie święto to tłumów nie było. Zresztą co tu świętować, skoro faszyzm zastąpił komunizm?

  3. Może i tak, najlepiej nic nie robić, tylko wszystko totalnie krytykować.

  4. @szkoda

    Dodatkowo trzeba będzie dźwigać „krużganek oświaty”

  5. PO oddała kompletnie obszar polskiego patriotyzmu, tożsamości narodowej, zaangażowania na rzecz rodziny, wiary w ręce PiS.

Send this to a friend