Informacje

OŚWIĘCIM. Zobacz zdjęcia lotnicze z budowy obwodnicy Oświęcimia do drogi S1

Budowa nowej obwodnicy Oświęcimia o długości 9 km do drogi ekspresowej S1 idzie pełna parą. Zobacz niesamowite zdjęcia z drona całego przebiegu nowej trasy.

Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i budowa obwodnicy Oświęcimia, od km 0+669,70 do km 9+714,42 (dowiązanie się do istniejącej DK 44), o długości około 9,0 km, stanowiącą nowy ślad drogi krajowej nr 44. Powyższy odcinek realizowany jest w ramach budowy drogi ekspresowej S1. Obwodnica Oświęcimia przebiegać będzie po nowym śladzie. Przedmiotowy odcinek zlokalizowany jest na terenie województwa śląskiego i małopolskiego, w powiatach: bieruńsko – lędzińskim, oświęcimskim, na terenie gmin : Bojszowy, Oświęcim (gmina miejska oraz gmina wiejska).

W szczególności należy zaprojektować i wykonać następujące Roboty:

 • budowę drogi krajowej w ciągu DK44 klasy GP (Obwodnica Oświęcimia) po nowym śladzie, długości ok 9,0 km,
 • budowę skrzyżowań: 5 szt,
 • przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z obwodnicą,
 • budowę dróg innych niż obwodnica Oświęcimia w tym zmiana przebiegu istniejących dróg, w celu przywrócenia naruszonych połączeń drogowych lub zapewnienia dojazdu do nieruchomości,
 • budowę dodatkowych jezdni, zlokalizowanych w pasie drogowym obwodnicy,
 • budowę zatok do kontroli pojazdów dla służb Policji i Inspekcji Transportu Drogowego,
 • budowę lub przebudowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów,
 • obiekty inżynierskie w ciągu obwodnicy i w ciągu dróg krzyżujących się z drogą obwodnicą,
 • system odwodnienia terenu, w tym urządzenia odwadniające korpus drogowy: rowy drogowe, kanalizację deszczową, urządzenia podczyszczające, zbiorniki retencyjne, retencyjno-infiltracyjne,
 • urządzenia ochrony środowiska, w szczególności: zabezpieczenia akustyczne, przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno–naprowadzającym, zieleń, ekrany przeciwolśnieniowe,
 • infrastrukturę dla potrzeb obiektów przy obwodnicy zlokalizowanych w ciągu obwodnicy w tym: sieci energetyczne zasilające i oświetleniowe, sieci wodociągowe, sieci i urządzenia oczyszczające ścieki sanitarne, kanalizację deszczową wraz z urządzeniami podczyszczającymi
 • przebudowę kolidujących urządzeń i sieci istniejącej infrastruktury pod i nadziemnej: urządzeń teletechnicznych i energetycznych, sieci wodociągowych, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci gazowych, urządzeń melioracyjnych i hydrologicznych, urządzeń kolejowych i innych,
 • oświetlenie drogowe,
 • urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • System Zarządzania Ruchem.

W ramach tego Odcinka szczególnego podejścia wymaga fragment drogi zlokalizowany w sąsiedztwie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz- Birkenau. W związku z tym został opracowany „Raport z oceny oddziaływania na dobro światowego dziedzictwa – Auschwitz – Birkenau niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) dla inwestycji p.n. Budowa drogi ekspresowej S-1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej”, w którym szczegółowo opisano genezę specjalnego traktowania tego obszaru, przeprowadzono analizy uwarunkowań lokalizacji i rozwiązań elementów drogi oraz sformułowano zalecenia, które należy ująć na kolejnych etapach przygotowania i realizacji inwestycji.

Terminy kontraktowe dla Wykonawcy:

 • Podpisanie umowy – 10.07.2020 r.
 • Kamień Milowy nr 1 – 10.05.2021 r.
 • Kamień Milowy nr 2 – 10.12.2022 r.
 • Czas na Ukończenie – 10.04.2024 r.

Zgodnie z Umową Wykonawca prace projektowe oraz Roboty wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie zakończy w ciągu 36 miesięcy od Daty Rozpoczęcia.

Źródło: GDDKiA / stan na 6 stycznia 2023 r.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

12 komentarzy

 1. Most jest duchem a jego materializacja ma kosztować 50 mln za kładkę, która nie będzie się nadawać do typowego korzystania czyli chodzenia czy jeżdżenia rowerem.

 2. Starostawski – sam żeś Pan zaczął. Oczywiście takie ordynarne złodziejstwo szanownego Pana wcale nie martwi? Cóż to jest 40 milionów dla aparatczyków pisu w prawo, czy czterdzieści milionów w lewo, przecież te pieniądze im się po prostu należały, prawda? Przekładając takie praktyki na nasz lokalny grunt: jeżeli w Warszawie łatwo się udało, to kto nam zaręczy, że pis zdobywszy władzę u nas w mieście nie wywinie takiego numeru także w Oświęcimiu? I nie przekaże za bezcen miejskiej kamienicy lub dwóch pisowskiej fundacji pod nazwą np. „Wielka Polska od Morza do Morza” założonej dajmy na to przez Łozińskiego, Przewoźnika itepe, której celem będzie propagowanie patriotyzmu i szczytnych narodowych wartości?

 3. @przydrożny esteta

  Gdzie dokładnie znajduje się ten most duchów. Pracuję od niedawna w okolicy Oświęcimia i słyszę, że wszyscy gadają o tym moście.
  Podobno sporo kosztował i chciałbym sam się przekonać czy to kasa wyrzucona w błoto…

  Proszę kogoś aby wytłumaczył mi jak tam trafić.

 4. Panie małpa vel Marku, a czy może nam pan przypomnieć jak tzw. środowisko mdsm uwłaszczyło się na majątku fundacji eksmitując z instytucji miasto ponad 20 lat temu? Czy może nam pan coś opowiedzieć o specjalnie utworzonym referacie w bibliotece po to, by pani Bartuś mogła uprawiać osobisty lans pod szumną nazwą „Instytut” i ile to kosztuje? Czy może nam pan opowiedzieć dlaczego środowisko mdsm tak usilnie stara się wcisnąć miastu temat mostu duchów? Temat, który na przestrzeni lat kosztuje nas już chyba z milion złotych? Czy może nam pan opowiedzieć…

 5. @ aż żeś się chyba spocił przy pisaniu tego komentarza. Przypominam Panom, że artykuł dotyczy drogi.

 6. To świetnie, że ABW „ściga złodziei i oszustów”. Ciekawym tylko, czy ścigać będzie kierownictwo ministerstwa oświaty, które właśnie przekazało 40 milionów złotych na zakup willi i apartamentów dla fundacji poobsadzanych przez prominentnych polityków pis?
  „Nieruchomości trafią tylko do – jak tłumaczył Przemysław Czarnek 24 stycznia w rozmowie z Onetem – „znakomitych organizacji”. – Wszystko jest i będzie zgodnie z prawem – zapewniał minister edukacji i nauki. – A jednostki szkodliwe i lewackie żadnych pieniędzy z MEiN nie otrzymają”.
  Sztandarowy przykład to 412 metrowa willa ma Starym Mokotowie należąca w praktyce do skarbu państwa, którą ministerstwo za 5 milionów kupi (realna wartość to ponad 10 milionów) i przekaże za friko fundacji „Polska Wielki Projekt” której skład „rady programowej” wygląda następująco: wicepremier Piotr Gliński, europosłowie PiS Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu Tomasz Matynia, publicysta Bronisław Wildstein, doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz, były szef MSZ Jacek Czaputowicz i mąż prezes TK Andrzej Przyłębski.
  Starostawski pewnie powie, że „to wszystko zgodne z prawem”. Tak – prawem uchwalonym przez pis wiosną ubiegłego roku.

 7. ??? Pan to jesteś dowcipas. Trzeba było napisać, że biega o pana Obajtka. Ale jakieś tajemne moce podpowiedziały Panu, że tak będzie ynteligentniej. Dziwię się gazecie wyborczej, że traktuje współpracę z ABW jako coś nagannego. Tej samej redakcji, która z pełną świadomością zatrudniała kiedyś niejakiego maleszkę. Jeśli biega o mnie to ja byłbym dumny ze współpracy z ABW. W państwie demokratycznym współpraca z firmą, która ściga złodziei, oszustów i agentów obcych wywiadów jest chwalebna.

 8. Do Na pewno – chodzi Ci o charakterystyczny dla pisowskiej elegancji zwrot: ” ni h..ja”?
  Do hotina: trzecie zdjęcie, po lewej stronie. Zresztą, co to ma do rzeczy?
  Do osobnika podszywającego się pod @ – nieładnie.

 9. „Wszystkie komentarze, które uchodzić będą za wulgarne, obrażające pochodzenie, płeć, religię lub rasę będą usuwane przez Administratorów.”

Send this to a friend