Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Zimbabwe i Malawi są OK!

19 lutego 2020 roku o godzinie 18:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się dwudzieste drugie – z cyklu podróżniczych „Spotkań przy globusie” – spotkanie z Robertem Gondkiem – pt. „Zimbabwe i Malawi są OK!”.

W październiku 2013 roku Robert Gondek odwiedził Malawi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że celem podróży były góry Mafinga i zdobycie najwyższej góry Zambii. Jak się okazało, nie lada wyzwaniem było samo jej znalezienie. Sprawa skomplikowała się jeszcze bardziej, gdy na miesiąc przed podróżą zmieniono bieg granicy pomiędzy Zambią a Malawi i jeszcze przez wiele miesięcy trudno było uzyskać informacje o jej przebiegu i umiejscowieniu góry. Kilkanaście dni pobytu w Malawi to również czas spędzony nad jeziorem Nyasa/Malawi w niewielkich rybackich wioseczkach i Parku Narodowym Lake Malawi oraz zdobycie najwyższego szczytu tego kraju.

Kilka lat po powrocie z Malawi Robert Gondek znów wybrał się w ten rejon Afryki. Odwiedził Zimbabwe. Tym razem rozpoczął od zdobycia najwyższej góry Mozambiku. Wszedł również na najwyższy punkt w Zimbabwe, a później zobaczył to, z czego słynie ten kraj – zwierzęta i wodospady. W Parku Narodowym Mana Pools tropił likaony i lwy, obserwował słonie przechadzające się kilka metrów dalej, a nocami od lwów dzieliła go zaledwie cienka namiotowa moskitiera. W pobliżu wodospadów Wiktorii latał helikopterem, uprawiał rafting na rzece Zambezi na jednej z najtrudniejszych tras świata i latał na linie zawieszony ponad 100 metrów nad rzeką.

Robert Gondek – podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki – odwiedził 20 afrykańskich państw. Za konsekwentną realizację projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” – mającego na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju – otrzymał wyróżnienia w kategorii Wyczyn Roku 2016 podczas Kolosów w Gdyni, czyli największego i najbardziej prestiżowego festiwalu podróżniczego w Polsce. Jest autorem licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Swoje teksty publikował w magazynach „Podróże”, „Poznaj Świat”, „NPM, czy All Inclusive”. W w październiku 2017 roku wydał książkę/album fotograficzny poświęcony Afryce pt. „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”. Organizuje wyprawy na afrykański kontynent. Uczy się języka Suahili.

Po spotkaniu będzie można kupić książkę/album fotograficzny poświęcony Afryce autorstwa Roberta Gondka pt. „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, zdjęcia autorstwa Roberta Gondka i t-shirty z motywami afrykańskimi (flagi, zwierzęta) dla dzieci i dorosłych.

wstęp wolny

OCK Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend