Kultura

OŚWIĘCIM. Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego

19 stycznia 2024 roku o godzinie 18:00 w galerii „Tyle światów” Oświęcimskiego Centrum Kultury zostanie otwartawystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego pt. „Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego”.

Wystawa prezentowana będzie od 19 stycznia do 29 lutego 2024 roku.

Zdzisław Beksiński – fotografik, malarz i grafik komputerowy. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 roku, a zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku w Warszawie.

W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie.

W 1955 roku powrócił do Sanoka, pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów.

Na początku lat 50. XX wieku rozpoczyna działalność artystyczną, na początku jako fotografik, wystawiając swoje prace na kilku wystawach, m.in. w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Nieco później daje się poznać jako rzeźbiarz, grafik i malarz, zyskując uznanie i sławę, wykraczające daleko poza Polskę.

Od 1994 roku jako jeden z pierwszych artystów w Polsce, tworzy fotomontaże komputerowe.

Fotografie składające się na wystawę pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Większość z nich to fotografie czarno-białe, z wczesnego okresu twórczości – z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku – które uzupełnione są fotomontażami z około dziesięciu ostatnich lat twórczości Zdzisława Beksińskiego.

Ekspozycja w Oświęcimskim Centrum Kultury została zorganizowana we współpracy z Agencją Zegart.

Oświęcimskie Centrum Kultury

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Cholerą, niestety w piątek o 18:00 jeszcze pracuję więc na wernisaż nie zdążę ale na wystawę bezwzględnie.

Send this to a friend