Informacje

OŚWIĘCIM. Zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną

Nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną oraz policyjny dozór, takie środki zapobiegawcze decyzją prokuratora, zastosowano wobec 53 -letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoimi pełnoletnimi dziećmi.

Do zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę (11/12.02.2022) gdy policjanci interweniowali w jednym z  domów na terenie Oświęcimia w związku z awanturą domową. Z relacji zgłaszających wynikało, że nietrzeźwy ojciec wszczął awanturę podczas której groził swoim pełnoletnim dzieciom.

Mundurowi natychmiast  udali się pod wskazany adres gdzie zastali 27 – latkę jej 22 – letniego brata oraz ich 53 – letniego ojca.  Mężczyzna został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,4 promila alkoholu.

Następnie sprawą zajęli się kryminalni. W ciągu kilkunastu godzin zebrali dowody świadczące, o tym że 53 – latek od kilku lat znęcał się fizycznie i psychicznie nad dziećmi najczęściej będąc pod wpływem alkoholu.  Na tej podstawie podejrzanemu został  postawiony zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad rodziną. Ponadto mając na względzie przerwanie przemocy domowej policjanci wystąpili do Prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

W sobotę (12.02.2022) podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty znęcania fizycznego i psychicznego nad rodziną. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z rodziną.

Następnie podejrzany w asyście policjantów  udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste po czym opuścił dom. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Policjanci apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej.  Pomocą służy wiele instytucji należy tylko zacząć działać pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”.

Swój apel o przerwanie przemocy policjanci kierują,  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.

Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach kryzysowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej  w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo: – telefon stacjonarny 33 476 01 03; – telefon komórkowy 510 74 573; – adres E-mail: wsparcie@akcja.pl

Masz problem z opanowaniem agresji – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.

W każdej chwili sprawca przemocy może zmienić swoje życie, zanim trafi do zakładu karnego. Jeśli potrzebuje  do tego porady specjalisty może zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu,  w którym prowadzone są programy dla osób mających problem z opanowaniem  agresywnego zachowania wobec innych.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

Send this to a friend