Informacje, Kultura, Wideo

OŚWIĘCIM. „XI Nie bądź obojętny” – rozmowa z Marianem Turskim

„XI Nie bądź obojętny” to tytuł książki uświetniającej 95. urodziny Mariana Turskiego, historyka i znakomitego publicysty, działacza na rzecz pamięci o zagładzie Żydów, byłego więźnia Auschwitz, ocalałego z łódzkiego getta i marszów śmierci. Ten osobisty tom to zbiór jego najważniejszych przemówień wygłoszonych między innymi z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz, likwidacji łódzkiego getta, otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich czy Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na forum UNESCO. Obok nich – osobiste rozważania dotyczące własnych losów, refleksje związane ze sposobem upamiętniania historii Zagłady, przemyślenia dotyczące współczesności i zagrożeń, jakie niesie.

„XI Nie bądź obojętny” to książka o największym przesłaniu, jakie ma dla nas przeszłość, żarliwe wezwanie do czytelników, by zawsze postępować przyzwoicie: pamiętać o historii, która się powtarza, i nigdy nie być obojętnym. „Gdybym miał wybrać spośród tych wszystkich doświadczeń, nauk i wszystkich słów, które je opisują, jedno lub dwa – wybrałbym następujące: empatia, współczucie. Te dwie rzeczy są najważniejsze w życiu”.

„XI NIE BĄDŹ OBOJĘTNY”
Rozmowa z MARIANEM TURSKIM
Prowadzenie: Tomasz Kobylański

7 lipca 2021 (środa), g. 19.00.
Serdecznie zapraszamy!

Transmisja online będzie dostępna na profilu Cafe Bergson

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. Pan Marian Turski czynnie budował jako członek PZPR komunizm w Polsce. Podobnie zresztą postępowało wielu Żydów polskich.

  2. Marian Turski powiedział prawdę, w pięknym stylu podsumował to, co wiemy. Czy przez pryzmat tego, czym się zajmował po 1945 roku w jego słowach tkwi kłamstwo? Nie. Jeśli już ktoś kwestionuje jego słowa, to bardzo proszę o wyjaśnienie autorytetu innych związanych z różnymi instytucjami PRL osób, które są obecnie na eksponowanych stanowiskach i mają duży wpływ na funkcjonowanie państwa.

  3. Szkoda, że pan Marian Turski był obojętny wobec tego co działo się po 1945 r., kiedy w Polsce popełniano liczne zbrodnie w czasie terroru stalinowskiego. Ten dzisiaj tak szlachetny i pouczający innych, od 1945 r. działał w młodzieżowej organizacji Polskiej Partii Robotniczej, a następnie pracował w Wydziale Prasy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1958 r. objął kierownictwo działu historycznego tygodnika „Polityka”. No cóż, takie mamy dzisiaj autorytety.

Send this to a friend