Informacje

OŚWIĘCIM. W Starym Mieście na Bulwalarch nad Sołą powstanie nowy park

W Starym Mieście nad Sołą powstanie nowy park. Na blisko 10 hektarach nasadzone zostaną nowe drzewa i roślinność, powstanie plac zabaw dla dzieci młodszych i starszych oraz plac wodny. Miasto dostało dofinansowanie unijne na urządzenie tego miejsca z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w wysokości blisko 12 mln zł. Cały projekt opiewa na kwotę 19 mln zł. Inwestycja jest gotowa do realizacji. Po podpisaniu umowy z Małopolskim Urzędem Marszałkowskim ogłoszony zostanie przetarg, prace mają ruszyć jesienią. Zakończą się w maju 2026 roku.

– Nasz projekt otrzymał dofinansowanie i bardzo nas to cieszy. Chcemy, aby urokliwe, zielone bulwary, które są miejscem wypoczynku stały się jeszcze bardziej atrakcyjne, aby przyciągały znacznie więcej osób. Dlatego obok setek nowych nasadzeń proponujemy też plac wodny oraz plac zabaw. Ciekawym rozwiązaniem będzie spacer po drewnianych podestach wśród roślin, które będą zmieniać kolor wraz z porami roku – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Podkreśla też, że już wkrótce część bulwarów będzie wyglądała inaczej.

– Pod koniec roku zakończy się budowa podziemnego parkingu, którego dach będzie częścią tzw. zielonych tarasów, miejsca spotkań i wydarzeń. Obok powstaje ciekawa oferta gastronomiczna. Bulwary są miejscem spacerów mieszkańców i turystów, dlatego warto zwiększać atrakcyjność kolejnych rejonów w tej przestrzeni – zaznacza prezydent. Odnosi się też do pozyskanego dofinansowania.

– Przyznanie pieniędzy unijnych opiera się wyłącznie o jasno określone reguły i zasady. Nasz wniosek je spełniał, został wysoko oceniony. Dostaliśmy więc dofinansowanie. Nieco inaczej było przy podziale, przez poprzedni rząd, pieniędzy w ramach Polskiego Ładu. Ocena wniosków miała wyłącznie charakter uznaniowy i polityczny, a Oświęcim był często pomijany, albo dostawał ich najmniej spośród gmin powiatu oświęcimskiego – wyjaśnia. I dodaje – Dobrze, że te czasy się już skończyły.

Park obejmie teren od mostu Jagiellońskiego do nowo budowanego parkingu przy ulicy Bulwary. Zachowany zostanie naturalny charakter tego miejsca, dodatkowo wzbogacony o nowe drzewa i roślinność oraz atrakcje do zabawy i relaksu. Przewidziano 105 nowych rodzimych gatunków drzew, w tym między innymi dęby, buki, brzozy i graby oraz różnorodne i kolorowe byliny, rośliny cebulowe, pnącza i trawniki. W części parku powstaną alejki dla rolkarzy, plac wodny oraz plac z urządzeniami do zabawy dla dzieci i zestawy do rekreacji. Będzie nowe oświetlenie parkowe i ławeczki. Przygotowany zostanie też wybieg dla psów. Inwestycja zakłada też przebudowę ulicy Przecznej i ulicy Parkowej oraz budowę miejsc postojowych i dla rowerów.

Park Bulwary jest częścią szerszego przedsięwzięcia o nazwie Oświęcimska Przestrzeń Spotkań. W ramach tego projektu powstał już Park Pokoju i park na Kamieńcu, a przy ul. Bulwary realizowany jest podziemny parking wraz z otwartą przestrzenią do spotkań i organizacji wydarzeń.

UM Oświęcm

Poprzedni artykułNastępny artykuł

44 komentarze

 1. Zdawało mi się że temat jest o niepotrzebnej przebudowie naturalnie ładnego elementu naszych plantów, a nie o karabinkach i kto kogo lubi bądz nie … Ludzie ogarnijcie się !

  A komu się teraz swiecą latarnie w parku Kamieniec skoro nikt tam nie zagląda bo nie ma się jak tam dostać? A latarnie swiecą się tam okrągły rok. To jest nasze miasto i nasza kasa , niewazne czy jesteś zwolennikiem pisu czy po .

 2. Ciekaw jestem jak pisowcy wytłumaczą zakup wadliwej broni strzeleckiej przez tow. Macierewicza? Jak wytłumaczą związki Orlenu z ludźmi podejrzewanymi o współpracę z organizacją terrorystyczną? Ten pierwszy storpedował zakup śmigłowców, a potem nakazał zakup karabinków Grot, które się rozlatują. Czy to nie jest sabotaż?

 3. Dobrze, ze buduja. Tylko co to za „sprawiedliwa transformacja”, za zduszanie wlasnej gospodarki dostaniemy z unii kase na place zabaw…

 4. Janusz Park- ingowy:
  Cyt: Dzieci nie ma, pracy nie ma.To podziękuj Szydłowej , Morawieckiemu, Kaczorowi Dyktatorowi, że zlikwidowano in vitro .Niż demograficzny porównywalny do roku 1952. Bezrobocie jest stosunkowo niskie tylko ludziom nie chce się pracować. Od razu chcieli by zarabiać po 5 – 7 tyś na miesiąc.Nieroby wolą iść do Mopsu po darmochę.

 5. Gumiś, a powiedz mi dlaczego Donek znowu stosuje areszty wydobywcze w stosunku do tego zakonnika? Jaki postawiono mu zarzut?

 6. Dzieci nie ma, pracy nie ma…
  Ale JCh buduje nam parki. Ja dziękuję! Proszę o zmianę priorytetów.

 7. Drogi Janku co powiesz na 100 mln przekazane przez prokuratora Zero z funduszu sprawiedliwości dla fundacji księdza egzorcysty, który wypędzał złe duchy za pomocą salcesonu. Natomiast cały ten kompleks będzie służył mieszkańcom Oświęcimia,i turystom , którzy odwiedzają nasze piękne miasto.

 8. Matko jedyna…Oświęcim się wyludnia,dzieci jak na lekarstwo,sami emeryci a on chce plac zabaw robić….dla kogo? Rocznie w Oświećimiu rodzi się 200 dzieci,częśc z nich będzie mieszkać poza miastem… To tak jak ze szkołami podstawowymi,jest ich 9 !!!! Po co?

 9. Chciałem skomentować ale to już po zawodach niestety, a komentarz byłby na stronę A4. Ogólnie bezsens, już lepiej przepijcie te 19 milionów.

 10. Mam taką cichą nadzieję, że nie są to architekci Susuł & Strama. Mieszkańcy Oświęcimia mają już dość tych ich projektów .

 11. Ostania oaza ciszy i spokojnego wypoczynku, wśród pięknej zieleni.
  Nie dla placu zabaw!!!!

 12. ZULU GULA@ pozornie martwe drzewo daje życie innym drzewom oraz schronienie owadom i zwierzętom. Las powinien się rządzić swoimi prawami. Wyjątkiem są lasy gospodarcze.

 13. @ZULU GULA@

  Przewrócone drzewo wcale nie jest martwe. Ponadto służy innym mieszkańcom lasów i łęgów.

  Doczytaj kolego.

 14. Zlikwidujcie kopalnie, elektrownie, miejsca pracy, zduscie gospodarke, a w zamian dostaniecie place zabaw…fajna ta „sprawiedliwa transformacja”..

 15. Ciesze się z tej inwestycji, ale nie jestem przekonany co do samej lokalizacji i zaproponowanych funkcji. Zielona trawka pomiędzy nowym mostem i kładką, była ostatnim spokojnym miejsce do odpoczynku nad niezalesionym brzegiem Soły. Budowa kolejnego placu zabawa dla rozwrzeszczanych dzieci oraz ich pretensjonalnych rodziców zabije to miejsce do końca.

  Powiedzmy sobie szczerze, czy wszystko zawsze musi kręcić się wokół dzieci? Plac zabawa i wodny park dla dzieci, a co dla osób dorosłych? Spacerniach wśród kwiatów i krzyków słodziaków?

  A gdzie miejsce do gry w bule czy szachy? Czy rodzinne stoły piknikowe są przewidziane w tym miejscu?

 16. Należy pamiętać że planowany park ma powstać na terenach gdzie rzeka wylewa przynajmniej raz na kilka lat . Zatem utrzymanie planowanych atrakcji parku może być wyjatkowo trudne . Jest już ten park Kamieniec ,gdzie nikt nie zaglada , z powodu fatalnego skomunikowania z resztą terenów rekraacyjnych . Czemu nie iść w tę stronę zamiast poprawiać to co już jest dobre? Bo co by nie mówić ale teren planowanego parku teraz i w przeszłości to najbardziej uczęszczana częsc terenów rekraacyjnych miasta . No i jest jeszcze częśc lewobrzeżna . A tam teraz ……uj nocuje .

 17. Masz rację miasto powinno w pierwszej kolejności zlecić ZUK- owi uprzątnięcie tego pobojowiska drzew po stronie zasola między kładką, a starym mostem. Bardzo szpeci ten widok powalonych drzew jakby przeszedł tajfun.

 18. Ta inwestycja już dawno powinna powstać, ten teraz aż się prosi o zagospodarowanie, bardzo dobry pomysł. Jeszcze przydałoby się coś zrobić z terenami zielonymi od strony zasola.

 19. Anonimie z 23:39 – zgadzam się w zupełności. Przy obecnej sytuacji zmian klimatycznych jaki jest sens betonowania przestrzeni, która obecnie pełna jest pięknych, starych drzew? A te setki nasadzeń to pewnie będą mikroskopijne drzewka. Smutno będzie patrzeć na Bulwary ZNISZCZONE taką inwestycją. Teraz mnóstwo osób tam wypoczywa, w letnie dni jest tam cisza, spokój i cień. A będzie betonoza, hałas, marnowanie wody i miejsce na alkoholowe ekscesy.

 20. budowalnych, mieszkaniec , anonim . Niechlujne komentarze ,chyba spod jednej i tej samej klawiatury…

  A nie lepiej było by się przedstawić : anonimowy mieszkaniec budowlanych???

 21. Ludzie ,ale już po wyborach . Postarajcie się rozmawiać spokojnie i merytorycznie . Bo potraficie ,tak?

 22. Chwierut nawet lampy nie jest w stanie złożyć w inwestycji którą sam zawawił taki to gospodar

 23. A może odremontować ć chodnik i drogę przy cmentarzu Parafialnym Ul. Wąwóz od 15 lat czeka i Chwierut nie ma kasy na coś co pomoże mieszkańcom a nie mania.PO..

 24. Budowa tnowego parku na plantach w tym miejscu jest beznadziejną decyzją, zostanie wycięta połowa cudownych drzew a zamiast nich zostaną zasadzone „plastikowe drzewka” które w znikomy sposób przyczynią się do ochrony przeciwpowodziowej. Niech miasto zajmie się remontem lodowiska albo kortów tenisowych na zasolu ponieważ jest to jeden wielki żart proszę sobie porównać Oświęcimskie korty tenisowe do tych znajdujących się w Chełmku. W naszym mieście potrzebny jest remont wielu dróg oraz ścieżek rowerowych np na ulicy Batorego, przemieszczając się rowerem człowiek się zastanawia czy w ogóle jedzie po asfalcie, a może po kamieniach kto wie. Wracając do tematu bulwarów obecny wygląd bulwarów jest wystarczający cudowne miejsce do wypoczynku ale nie możemy robić z każdej zielonej przestrzeni trzeba zachować harmonię

 25. Ciekawe, czy prezesowanie spółkach nomenklaturowych dla oświęcimskich pisowców to też było piekło?

 26. A ja myślsłem, że priorytetem jest likwidacja ostateczna komunikacji miejskiej, a tu park trzydziesty ważniejszy. Będą mieli gdzie przyjęci w dziesiątkach tysięcy inżynierowie biwakować. Soła będzie węzłem sanitarnym.

 27. Tyle właśnie był przy władzy PiS z wojewodą Kmitą ,i naszym wspaniałym fachowcem wuefistą wicewojewodą Starcem . Czterokrotnie wyrzucili do kosza dofinansowanie na żłobek, i przedszkole.Widocznie nie umieli czytać,i dlatego nie odpisywali na wnioski wysłane UM.

 28. projekt dobre ponad 8 lat temu był uzgadniany, myślałem że już „umarł” 🙂

 29. Citizen,:
  Pisowcy okradali mieszkańców Oświęcimia z dotacji na inwestycje, a nie dawali głąbie jeden.

 30. No przecież to urząd marszałkowski czy „wstrętni” pisowcy! Jak to? Dają kasę?

 31. Tę kasę zabezpieczyli jeszcze pisowcy. Natomiast na kolejne projekty będzie już dawał przyjaciel premier. Uwierzą, jak zobaczę…

 32. W tej konfiguracji park Kamieniec jest bardzo słabo skomunikowany z resztą świata , a biorąc pod uwagę tłumy turystów przemieszczajace się teraz wałem solnym wzdłuż muru muzeum oraz naszych mieszkańców ,kładka wiodaca do tego parku była by w sam raz. Normalna kładka,zaznaczam a nie dizajnerskie cóś .

Send this to a friend