Informacje

OŚWIĘCIM. W listopadzie miejscy radni zadecydują o losie Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego

Od prawej: Monika Szymeczko

Na listopadową sesję Rady Miasta trafi owoc pierwszej w Oświęcimiu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców – projekt uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Miasto Oświęcim w formie Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego.

Monika Szymeczko i Aleksander Siuta – członkowie stowarzyszenia Polska 2050 wystąpili po raz pierwszy w Oświęcimiu z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą mieszkańców, której celem jest utworzenie w Oświęcimiu budżetu obywatelskiego. Zawiązali komitet inicjatywy uchwałodawczej, zebrali ponad 300 podpisów mieszkańców miasta i złożyli na ręce Przewodniczącego Rady Miasta stosowny projekt uchwały.

Istotą budżetu obywatelskiego jest wydzielenie z budżetu miasta części pieniędzy i oddanie decyzji o ich przeznaczeniu bezpośrednio w ręce mieszkańców – wyjaśnia Monika Szymeczko. Utworzenie budżetu obywatelskiego jest obowiązkowe w miastach na prawach powiatu, ale również wiele mniejszych miast zdecydowało się na ich wprowadzenie w trosce o dobro mieszkańców.

W ramach wydzielonej puli 300 tysięcy złotych mieszkańcy mogliby zgłaszać własne propozycje zadań do realizacji przez miasto. Chodzi nie tylko o remonty czy inwestycje na terenach miejskich. Z budżetu obywatelskiego mogłyby zostać sfinansowane wskazane przez mieszkańców wydarzenia kulturalne, sportowe, warsztaty czy zajęcia tematyczne.

Proponowany Regulamin Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego opiera się na chrzanowskich doświadczeniach – zaznacza Aleksander Siuta. W Chrzanowie budżet obywatelski funkcjonuje od 2018 roku. Z powodzeniem zrealizowano już sześć edycji. Także w innych miastach znajdziemy ciekawe projekty mieszkańców. Warto przytoczyć kilka przykładów, jak chociażby „Bezpieczne Przejścia” – dodatkowe oświetlenie oraz oznakowanie świetlne w rejonie najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych w Świdniku, projekt „Serce na mapie Augustowa”, mający na celu zwiększenie dostępności do automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED), czy też „Obowiązkowe miejsca parkingowe dla hulajnóg elektrycznych” w Sopocie. Propozycje te świadczą
o świadomości, trosce i odpowiedzialności mieszkańców za swoje miasta.

Dajmy oświęcimianom budżet obywatelski! – apelują do miejskich radnych działacze stowarzyszenia – To doskonałe narzędzie, które służy nie tylko zaspokajaniu potrzeb lokalnej społeczności, ale także aktywizacji mieszkańców na rzecz rozwoju miasta. Pamiętajmy o młodzieży, która dziś tak chętnie myśli o ucieczce do dużych aglomeracji, a przecież także u nas może mieć poczucie sprawczości i możliwość rozwijania własnych pasji.

Projekt uchwały Rady Miasta w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Miasto Oświęcim w formie Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego oraz Regulamin Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

43 komentarze

  1. Chłopaki zaczynają się lansować idą wybory samorządowe to trzeba się pokazać mieszkańcom Oświęcimia A ja się pytam gdzie byli przez te ostatnie lata.Czy ktoś ich widział, i słyszał wątpię.

  2. A co zrobili radni PO? Pamiętacie jakiś ich głos czy inicjatywę. Bo nie kojarzę.

  3. Ten niezręczny moment gdy nic się nie robiło całą kadencję radnego i nagle trzeba stworzyć jakieś pozory…

  4. Panie radny – wyraźnie napisałem, że w podanych przykładach chodzi o budżet obywatelski województwa małopolskiego. Radny niedowidzi? Gdzie tu manipulacja?

    Obyś miał pan rację.

  5. Do widzenia, pisiorze. Mama nadzieję, że poważnie traktujesz swoją deklarację. Leć, może jeszcze załapiesz się do „rządu” Morawieckiego. Zawsze to pół ministerialnej pensji i sowita odprawa.

    Pisowski złodziej krzyczy: „łapać złodzieja”.
    Pisowski pyszałek woła: „to łoni się puszą”.
    Pisowski krętacz jęczy: „a bo oni kłamią”.

    W deklaracjach pisiorów wystarczy nadać wyrazom przeciwny sens, a wtedy stają się prawdziwe.

  6. ….. i znowu „manipulacja” ze strony tzw „eksperta” pod nickiem @ budżet obywatelski województwa małopolskiego to co do zasady funkcjonuje tak samo jak B O wielu innych miastach , natomiast porównywanie ZADAN jakie zgłaszają Mieszkańcy do swoich BO to jest himalaje nie wiedzy . W BO miejskich pojawiają się propozycje zdecydowanie bardziej bliższe potrzebom danej społeczności 👍 . Jeśli jesteś nieprzekonany do Oswiecimskiego. BO to oczywiste twoje prawo ale nie masz prawa manipulować opinia publiczną i dawać przykłady z dwóch różnych poziomów. Przyzwoitość tak nakazuje. Pozdrawiam Mieszkańców, proszę jak macie w najbliższą środę czas i ochotę to przyjdzie na sesję RAdy Miasta – od godz. 14 🖐️

  7. Pycha oświęcimskiego PO osiągnęła hard level. Do widzenia w kwietniu!

  8. Mylisz się Stefanie, to są wyniki głosowań z budżetu obywatelskiego dla Małopolski 2023 i odpowiednio poprzyznawanych dotacji

  9. Ale to nie są granty z Budżetu Obywatelskiego tylko nasza kasa rozdawana przez obecną jeszcze wciąż władzę .

  10. „Razem przyjaciele”

    „Projekt „Razem przyjaciele” jest częścią szerszych działań na rzecz rozwoju edukacyjnego uczniów w obszarze artystycznym oraz nabywania wiedzy i umiejętności cywilizacyjnych, do których należy nauka pływania, nauka tańca oraz nauka jazdy na nartach … Przestrzeń dla warsztatów orkiestrowych i na koncert, zostanie stworzona w oparciu o dwie znamienite instytucje kultury: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (???)”.

    Dofinansowanie – 561 500 zł

    Macie dość, czy mam dalej wymieniać?

  11. „Czerpiąc z dziedzictwa przodków z regionu Pogórza i Krakowiaków wschodnich.”

    „Celem zadania jest kultywowanie tradycji, zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz podwyższenie poziomu uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczeństwa poprzez prowadzenie warsztatów tanecznych, muzykowania oraz zabaw ludowych jak również zakup strojów ludowych dla członków Zespołów Folklorystycznych – dziecięcego „ Dziatki z Chatki”, dorosłego „Wieśpnioki”… Dla młodego pokolenia będzie to możliwość zetknięcia się z autentycznymi twórcami i artystami ludowymi. Dzieci i młodzież będą brały udział w zajęciach tańca, muzykowania i zabawach ludowych, które będą się odbywać systematycznie przez okres realizacji projektu. Dorośli skupią się na tańcu oraz obrzędach. Zajęcia będą odbywać się w świetlicy w Paleśnicy”.

    Dofinansowanie – 370 330 zł.

  12. „Teatralne i muzyczne opowieści o bł. Karolinie” – Krótki opis zadania

    „Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym oraz budowanie wartościowej oferty kulturalnej, która zwiększy zainteresowanie mieszkańców Małopolski udziałem w przedsięwzięciach o charakterze muzycznym i teatralnym.
    Projekt skierowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych a także osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – przeżywających traumę”, ble, ble, ble.

    Coś takiego wygrało w województwie małopolskim. 652 000,00 zł dotacji.

  13. Tak by nie zanudzać.
    To że niektórym zdaje się że wiedzą lepiej od innych może okazać się zgubne . Wszak mówią że pycha zawsze kroczy przed upadkiem…

  14. Drogi Waldku – jeśli znajdzie się w koalicji ktoś lepszy niż Chwierut, proszę bardzo. Ale nikt z waszej mafii.

  15. Droga @, drogi Marku,
    pisowski, czy nie pisowski ale najważniejsze że nie będzie nim już JCh. Czas zmian z pewnością nastąpi. Wiosna nadejdzie szybko.

  16. StefanB: nadal uważam, że pomysł z budżetem obywatelskim brzmi owszem pięknie, ale jest zupełnie niepraktyczny. Wolałbym już, aby większe pieniądze trafiły do rad osiedli, gdzie mają większe pojęcie i lepszą orientację na co warto je wydać.

  17. Panie pisowski radny „wind of change” – szansa na to, że jakiś pisowiec wygra wybory w Oświęcimiu i zostanie prezydentem jest dokładnie taka sama, jak ta, że Morawiecki utworzy nowy rząd.

    Weź się chłopie nie kompromituj.

  18. as – nie jestem może dentystą, ale ostatnio wyrywałem wiele gwoździ z desek, więc może się nadam?

  19. @stefan

    Chwierut jest już przegrany. Nieudolny konkurs na nowe lodowisko, brak BO, konflikt z własnymi pracownikami to tylko wierzchołek góry. Ten chłop jest już na wylocie i czuje to w kościach, że na wiosnę musi szukać nowego zajęcia.

  20. Czy zna ktoś w Oświęcimiu dentystę na NFZ do którego można się dostać wcześniej niż za 8 miesięcy?

  21. Ten kto doradza prezydentowi w zakresie PR nie odrobił chyba lekcji. W perspektywie przyszłych wyborów jest to strzał we własne kolano…

  22. … hahahaha …. Tchórzostwo vs Adamaszek to oksymoron , to w nawiązaniu do tego co napisał tutaj jeden z „ekspertów” . Pozdrawiam Mieszkańców , piątek , piateczek , piatunio …. oraz dzień meczowy wszyscy na trybuny 👍😃

  23. @, zadania o których piszesz w swoim poście często pojawiają się w innych sytuacjach. Na przykład zajęcia z tańca, jogi czy czego chcesz często robią domy kultury czy MOSiR-y. Zakup instrumentów czy strojów? W zeszłym roku prezydent dał pieniądze hajdukom. Czy jakby dostali w ramach BO to byłby to skandal? Nie obraź się, ale urzędnik nie zawsze wie lepiej. Więcej, często robi tak, by się nie narobić. BO to kilkaset gmin i zawsze znajdzie się coś, co przeleci przez sito.

  24. Podczas dzisiejszego spaceru po jednym z krakowskich parków natknąłem się na jezowisko, miejsce gdzie zimują
    jeze Miejsce to powstało dzięki budżetowi obywatelskiemu. Mała rzecz, a cieszy…

  25. J.A. – pisałem już kilka razy dlaczego to głupie, radny jakoś nie chciał się ustosunkować. Widać stchórzył.

  26. ….. napisze tak , gość komentujący pod nickiem @ , nie ma zielonego pojęcia o Budżecie Obywatelskim !!! . Wszystkich innych zachęcam do poczytania na czym polega BO i jak to funkcjonuje w innych miastach . A pomysły i projekty do BO Mieszkańcy zgłaszają na podstawie własnych potrzeb …. i to jest absolutny atut tego projektu . Tylko od kreatywności i wizji Mieszkańców zależy jakie trafia tam pomysły . Ja osobiście wierzę w Mieszkańców i ich kreatywne myślenie 👍👍👍.

  27. Na przykład: przed moim blokiem jest tragicznie dziurawy chodnik. Składam wniosek o przydział kasy na remont w ramach budżetu obywatelskiego, rozwieszam kartki na klatkach schodowych i liczę na poparcie. Ale współlokatorom się nie chce: cześć to staruszkowie, którzy w ogóle nie wiedza o co chodzi z tym budżetem, inni „nie podpiszę, bo nie”.
    Natomiast w sąsiednim bloku, gdzie chodnik położono dwa lata temu obywatelce Kowalskiej jego kolor się nie podoba. Ale udaje jej się zmobilizować o dwóch lokatorów więcej (bo ma ładne cycki) i ten właśnie wniosek ostatecznie wygrywa.
    Tak to wygląda.

  28. Działaniem na szkodę mieszkańców będzie wydatkowanie 2 milionów złotych na zajęcia jogi, na zakup trąby dla orkiestry strażackiej OSP i tym podobne pierdoły. Bo takie propozycje najczęściej wygrywają w konkursach na budżet obywatelski.

    Nie czarujmy się: ludzie najczęściej nie mają ani czasu by się czymś takim zajmować, ani wiedzy aby ocenić co jest miastu i jego mieszkańcom naprawdę przydatne. Od tego mieszkańcy maja burmistrza/prezydenta, dlatego „wynajmują” w cyklicznych wyborach władze samorządowe.

    Jeśli taki sposób wydatkowania pieniędzy pochodzących z podatków jest bardziej efektywny od zarządzaniem budżetem przez urząd miasta, to może w ogóle zróbmy tak: prezydent i cały personel z Zaborskiej na zielona trawkę, a obywatele będą spotykać się na rynku co tydzień w weekendy, aby decydować o tym jak wydawać te pieniądze, nie 1%, ale 100%. Jak już iść, to na całość.

  29. Jeśli rada podejmie decyzję odmowną, to będzie to działanie na szkodę mieszkańców.

  30. „merytoryczne ” 🙂 🙂 🙂

    Radny Adamaszek jest niereformowalny. Nic do niego nie dociera.

  31. …. Szanowni Mieszkańcy , potwierdzam że jest duże prawdopodobieństwo że głosami radnych którzy sprzyjają p. Prezydentowi projekt Budżetu Obywatelskiego … niestety przepadnie . Żadne merytoryczne , społeczne o obywatelskie argumenty nie docierają ani do p. Prezydenta ani do części radnych . P. Prezydent wielokrotnie mówi że zmienia Oświęcim wraz z Mieszkańcami , teraz ma szansę aby jego słowa się urealnily bo jak do tej pory to są tylko deklaracje . Osobiście dziwię się p. Prezydentowi że nie popiera najbardziej z demokratycznych projektów tzw. demokracji bezpośredniej . Należy dodać że BO to do 1 % budżetu rocznego Miasta , czyli nawet takie niewielkie kwoty są dla p. Prezydenta przeszkodą ! Smutne że nie chce podzielić się z Mieszkańcami kwota którą i tak Mieszkańcy w podatkach i różnego opłatach zasilają budżet Miasta . Nie rozumie tego i trudno mi będzie zrozumieć , jako radnemu i mieszkańcowi tego Miasta , jeśli projekt przepadnie . Aaaaa mam do wszystkich Mieszkańców prośbę i apel , jeśli ktoś może przyjść na sesję aby przyszedł w firmie wsparcia . Sesja rozpoczyna się o 14,oo w środę dn. 29.11.23 . Serdecznie zapraszam 👍👍👍

  32. Ciekawe jak zagłosuje koalicja zwana niekiedy obywatelską. Nie jest tajemnicą, że Januszowi Chwierutowi dobremu gospodarzowi nie w smak takie akcje, żeby to mieszkańcy mieli jakikolwiek głos w kwestii inwestycji. Bo jego głos jest najlepszy, najważniejszy i decydujący. Jakiś szarak miałby to podważać?

Send this to a friend