Informacje

OŚWIĘCIM. Uważaj na oszustów w portalach ogłoszeniowych

Policjanci prowadzą postępowania w związku z przestępstwami, których ofiarami padli  mieszkańcy powiatu oświęcimskiego. Pokrzywdzeni sprzedając na różnych popularnych portalach ogłoszeniowych Vinted, OLX,  e-bay  oraz Facebook,  chcąc szybko otrzymać pieniądze za sprzedaż przedmiotu kliknęli w linki prowadzące do fałszywych stron banków. Logując się na nich udostępnili oszustom (podającym się za kupców) swoje dane do bankowości elektronicznej. Przestępcy w ciągu kilku minut mając loginy i hasła „wyczyścili” z oszczędności konta pokrzywdzonych. Tylko jedna ze sprzedających w porę zablokowała konto.

Mając na celu uświadomienie zagrożenia internautom o sposobie działania oszustów opisujemy przestępstwa do których doszło w lutym 2022. Przekazujmy to ostrzeżenie swojej rodzinie i znajomym, dzięki temu w porę zorientują się oni o próbie oszustwa i nie stracą pieniędzy.

Mieszkanka Oświęcimia za pośrednictwem  portalu ogłoszeniowego OLX chciała sprzedać nosidełko dziecięce. Za pośrednictwem komunikatora internetowego skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem. Osoba ta podała sprzedającej  instrukcję informującą, że w celu potwierdzenia odbioru pieniędzy za sukienkę ma jedynie kliknąć w przesłany link. Kobieta chcąc szybko otrzymać pieniądze zgodziła się na takie warunki transakcji. Skorzystała z przesłanego linku, który prowadził do wyboru banku,  a następnie do logowania się na indywidulanym koncie  (była to jednak fałszywa strona jej banku). Na tej stronie kobieta zalogowała się wpisując swoje dane do bankowości elektronicznej (hasła, loginy). Kilka chwil później kobieta nie miała już na koncie 8600 złotych.

Inna mieszkanka Oświęcimia  za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego OLX chciała sprzedać książki. Oszust przelał z jej konta 500 złotych.

Z kolei Mieszkanka Monowic za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego OLX chciała sprzedać obuwie.  Kobieta w porę zorientowała się że to oszustwo i zablokowała konto, nie tracąc oszczędności.

Mieszkanka Zatora za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego OLX chciała sprzedać drukarkę. Oszust przelał z jej konta 160 złotych.

Mieszkaniec Babic za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego OLX chciał sprzedać artykuły dziecięce. Oszust przelał z jego konta 1900 złotych.

Mieszkaniec Oświęcimia  za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego e-bay chciał sprzedać części samochodowe.  Oszust przelał z jego konta 1 tysiąc złotych.

Mieszkanka Kęt  za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego OLX chciała sprzedać łóżko dziecięce. Oszust przelał z jej konta 3 tysiące złotych.

Inna mieszkanka Kęt za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego Vinted chciała sprzedać odzież. Oszust przelał z jej konta 2 tysiące złotych.

Mieszkaniec Nowej Wsi za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego Vinted chciał sprzedać odzież dziecięcą. Oszust przelał z jego konta 3 tysiące złotych.

Mieszkanka Oświęcimia  za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego Vinted również chciała sprzedać odzież. Oszust przelał z jej konta 1500 złotych.

Mieszkanka Oświęcimia za pośrednictwem portalu Facebook chciała sprzedać nosidełko dziecięce. Oszust przelał z jej konta 700 złotych.

Mieszkanka Oświęcimia za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego Vinted chciała sprzedać torebkę. Oszust przelał z jej konta 1 tysiąc złotych.

Mieszkanka Brzeszcz  za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego OLX chciała sprzedać odzież dziecięcą Oszust przelał z jej konta 130 złotych.

Z przeprowadzonych przez policjantów czynności do niemal identycznych spraw zgłoszonych wcześniej  wynika, że za oszustwami i kradzieżami pieniędzy z kont pokrzywdzonych stoją hakerzy, którzy wykorzystują serwery znajdujące się za naszą wschodnią granicą.

Policjanci  mając na celu przeciwdziałanie kolejnym tego typu oszustwom apelują do internautów o wyjątkową ostrożność podczas dokonywania sprzedaży oraz zakupów za pośrednictwem sieci internetowej oraz popularnych komunikatorów internetowych.

Ważne ostrzeżenie!
Jeśli ktoś podczas transakcji internetowej sprzedaży przekonuje Cię, że by otrzymać płatność masz jedynie kliknąć w podesłany esemesem lub na komunikator link do bankowości elektronicznej  to możesz mieć pewność, że korespondujesz z oszustem. Zamiast kliknąć w link i podać hasło i login –  POMYŚL! i przerwij transakcję.  W innym przypadku już wkrótce stracisz pieniądze zgromadzone na Twoim koncie.

Działajmy Razem.
Każdy świadomy zagrożenia internauta może również pomóc w walce z oszustami. Wystarczy przekazać to ostrzeżenie swojej rodzinie i znajomym, dzięki temu w porę zorientują się o próbie oszustwa i nie stracą pieniędzy.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend