Informacje

OŚWIĘCIM. Urząd Miasta od lat stara się uatrakcyjniać przestrzeń Starego Miasta

Jeszcze w tym roku zakończy się renowacja kamienic przy ul. Mickiewicza 2 do 4. Dwa budynki przylegające do siebie powstały najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku. Były w złym stanie i konieczna była interwencja budowlana. W trakcie robót przebudowywany jest dach, odnowiona zostanie elewacja. W kamienicach powstaną mieszkania oraz lokal użytkowy. Inwestorem jest miejska spółka Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, która pozyskała na ten projekt pieniądze zewnętrzne.
– Inwestycja znacznie przeciągnęła się w czasie z uwagi na konieczność zatwierdzenia u konserwatora zabytków stolarki okiennej, zajęło to prawie osiem miesięcy. Planujemy ją zakończyć w trzecim kwartale tego roku. Myślimy, że będzie to lipiec, aczkolwiek najbliższe miesiące pokażą, jak uda się nam zrealizować kolejne etapy – mówi Tyberiusz Kornas, prezes Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Dodaje też, że w kamienicach będzie 19 mieszkań od 37 do 80 m kw. i lokal usługowy o powierzchni 500 m kw. – Mieszkania będą w standardzie OTBS, czyli „ pod klucz”. Cena najmu wynosi 24 zł za m kw. Każdy, kto będzie chciał wykupić mieszkanie, też będzie mógł z tego skorzystać. Szacujemy, że kwota za wykup powinna oscylować w graniach 11 tys. zł za m kw. Przebudowa kamienic powinna zamknąć się kwotą 13 mln zł, część z tych pieniędzy pochodzi z pożyczki z Małopolskiego Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Rządowego Funduszu Mieszkalnictwa – wyjaśnia.
Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut wskazuje, że miasto od lat stara się uatrakcyjniać przestrzeń Starego Miasta. Przyciągnąć jak najwięcej mieszkańców i gości. Obok wielu działań promocyjnych, kulturalnych dba też o miejskie kamienice. – Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego odnawia stare i zniszczone kamienice, przygotowując w nich mieszkania i lokale na wynajem. Tak jest również w przypadku kamienic przy ul. Mickiewicza 2 do 4 – podkreśla prezydent.
Zaznacza też, że coraz chętniej inwestują w Oświęcimiu prywatni przedsiębiorcy, co widać też na Starym Mieście. – Przy ul. Zamkowej 4 są finalizowane prace przy jednym z ładniejszych budynków nieopodal zamku, kolejne to dawny sklep Tesco przy ul. Mayzla czy przy budynek przy ul. Piastowskiej. Oba niszczały przez wiele lat, teraz inwestorzy podejmują się ich renowacji i mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli oglądać efekty tych prac. Cieszy nas to bardzo, bo chcemy aby Stare Miasto stało się taką perełką, miejscem spotkań, spacerów, ciekawych projektów kulturalnych, koncertów, wydarzeń. Dlatego przymierzamy się do ograniczenia ruchu w Rynku Głównym i budujemy parking podziemny przy ul. Bulwary – mówi Janusz Chwierut.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

  1. Przejedź się do Wadowic obejrzyj rynek a potem krytykuje nasz

  2. Prezydent zabetonował rynek a teraz chce tam przyciągnąć ludzi? FARSA!!!! Do widzenia panu już dziękujemy.

  3. Odnawiać stare kamienice to będzie pieknym wizerunkiem naszego Oświęcimia

  4. Może więc najbiedniejsi wzięli się do jakiejś roboty? Nawet ultra populistyczny PiS nie zdecydował się na rozdawnictwo mieszkań. Bo to cholernie dużo kosztuje.

  5. To napisz interpelacje do prezesa spółdzielni czemu nie remontuje tych mieszkań.

  6. a w jakim stanie są lokale zbmu? tragicznym. zero poprawy standardu mieszkań dla najbiedniejszych . mieszkania tylko dla bogaczy

  7. wszystko co nie nazywa się kaczyński jest dla zatwardziałych pisiorów be

Send this to a friend