Informacje

OŚWIĘCIM. Trwa remont schroniska dla bezdomnych zwierząt

Remont pomieszczeń socjalnych i boksów dla zwierząt, wykonanie wentylacji i klimatyzacji, nowego oświetlenie zewnętrznego oraz ogrodzenia i monitoringu. Tak wygląda front robót, które firma budowlana od kilkunastu dni prowadzi w schronisku miejskim na Kamieńcu. Prace zakończą się pod koniec roku, o ile nie zakłócą tego harmonogramu warunki atmosferyczne, a kosztują blisko 300 tys. zł. Modernizacja schroniska jest konieczna, aby zapewnić optymalne warunki dla przebywania bezpańskich zwierząt oraz pracy ich opiekunom. Ma także spełniać najnowsze wymagania weterynaryjne dla prowadzenia schronisk dla zwierząt, wydane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od dłuższego czasu poważnym problemem było zagrzybienie pomieszczeń i brak sprawnej wentylacji. – Głównym powodem takiego stanu była oszczędność energii elektrycznej. Wykonaliśmy więc instalację fotowoltaiczną, która w znacznym stopniu zmniejszy koszty związane ze zużyciem energii. Wykonawca przygotuje też tak pomieszczenia, aby były odpowiednie dla psów i kotów oraz funkcjonalne dla pracowników. Wykonanie nowego ogrodzenia było zaleceniem Powiatowego Lekarza Weterynarii – wymienia Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta Oświęcimia. Jak podkreśla, ten remont jest bardzo potrzebny, aby lepiej i sprawniej zaopiekować się bezdomnymi zwierzętami.

Niedawno z prowadzenia obiektu zrezygnowało Ogólnopolskie Towarzystwo Opieki Zwierząt Animals. Od przyszłego roku zarządzanie obiektem przejmuje miasto. Bezpańskimi psami i kotami zaopiekuje się Miejski Zakład Usług Komunalnych.

Andrzej Bojarski zaznacza, że miasto będzie kontynuować dobre praktyki wypracowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Opieki Zwierząt Animals. Wśród nich jest wolontariat, adopcja psów i kotów oraz zabiegi weterynaryjne zmniejszające populację dziko żyjących kotów.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend