Informacje

OŚWIĘCIM. Trwa przebudowa ulic na Osiedlu Szpitalna

Pandemia nie wyhamowuje inwestycji w Oświęcimiu. Urząd Miasta dalej przebudowuje drogi, prowadzi mniejsze modernizacje i drobne remonty.

– Robimy to, co jest ważne w codziennym życiu mieszkańców, a nasze inwestycje są wsparciem sektora gospodarczego i utrzymują właściwe tempo rozwoju miasta – uważa prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Teraz miasto przystępuje do kompleksowej przebudowy ulic wewnątrz osiedla Szpitalna, które wymagają pilnego remontu.

– Mieszkańcy osiedla Szpitalna od wielu lat czekali na tę modernizację. Częściowo ją zrealizowaliśmy w ubiegłym roku, a spółdzielnia mieszkaniowa w ostatnich latach wykonała też chodniki. Wewnątrz osiedla jest jednak wiele do zrobienia. Szukaliśmy więc takiego rozwiązania, aby kompleksowo podejść do tego tematu, bo zakres prac był spory, a jego koszt to blisko 6 mln zł. Udało się wykonać dokumentację projektową, pozyskać pieniądze i obecnie możemy przystąpić do prac – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

W ramach inwestycji zaplanowano nowe oświetlenie uliczne, przebudowę kanalizacji deszczowej, sieci elektrycznej, telekomunikacyjnej, wodociągowej, parkingów, altan śmietnikowych oraz placów pod altany śmietnikowe i pod trzepaki. W trzech miejscach powstaną nowe place zabaw. Inwestycja obejmuje też nowe nasadzenia zieleni. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Obejmą głównie porządkowanie drzewostanu. W przyszłym ruszą roboty budowlane, a ich zakończenie planowane jest w sierpniu 2022 roku. Koszt inwestycji to blisko 5,7 mln zł, z czego 3,6 mln zł miasto pozyskało z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przy tak dużym zakresie robót mieszkańcy muszą liczyć się z wieloma utrudnieniami. Prezydent jednak liczy na ich wyrozumiałość i zapewnia, że wykonawca będzie starał się minimalizować uciążliwości. – Proces inwestycyjny będziemy realizować etapami tak, aby z zakończonej części można było korzystać, zwłaszcza przy parkowaniu samochodu – wyjaśnia prezydent. Podkreśla też, że za dwa lata zmieni się wygląd osiedla i będzie zgodny z tymi standardami, które stosowane są na innych osiedlach.

Przebudowa dróg wewnętrznych na osiedlu Szpitalna rozpoczęła się w 2019 roku od bloku znajdującego się przy ulicy Dąbrowskiego 65 do 79, gdzie są powstały m. in nowa nawierzchnia ulicy i chodniki, miejsca parkingowe oraz plac na kontenery i altana śmietnikowa.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

  1. @zaskoczony

    To właśnie ta zmiana retoryki.
    Kiedyś pis „dawał”. Gdy nieprawdy nie dało się juz dłużej maskować zmieniono podejście i zaczęto mówić o „zwracaniu części podatków”. Ot takie tam….

  2. Dziwne. Myślałem że pis kradnie wszystkie pieniądze Polaków ściągane w podatkach i lokuje je sobie w nieruchomościach, a tu patrz Pan – czasami jednak trochę ich oddaje.

  3. Ślicznie i chwała im za to (o drzewach nie wspominam). Ale może dało by się w końcu zakończyć rozkopany i pozostawiony sam sobie remont ulicy Kościeleckiej? Po deszczu jest tam tragicznie.

Send this to a friend