Informacje

OŚWIĘCIM. To nie Urząd Miasta wyciął drzewa

Urząd Miasta informuje, że wycinka drzew w pasie zieleni izolacyjnej, obejmującej rejon ul. Szustera w kierunku potoku Klucznikowskiego jest inwestycją podmiotu zewnętrznego, niezależnego od miasta. Wycinka jest pierwszym etapem prac związanych z wykonaniem przyłącza gazu wysokoprężnego do firmy Synthos. Inwestorem jest Gaz-System. Prace prowadzone są na mocy specustawy gazowej (Ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu ), która obok budowy przyłącza obejmuje również wycinkę drzew. Stąd żaden organ władzy lokalnej nie uczestniczył w wydawaniu decyzji na wycinkę drzew.

W lutym w parku Hallera z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom drogi i podopiecznym świetlicy terapeutycznej Fundacji im. Brata Alberta wycięto 7 drzew, które miały prawomocne pozwolenie wydane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Było to tym bardziej uzasadnione, że na kilka dni przed przystąpieniem do wycinki jedno z drzew przewróciło się i upadło tuż przed ulicą Zwycięstwa i kilka metrów od prywatnego domu. Na szczęście nie zablokowało drogi, ani nie uszkodziło posesji. W pobliżu nie było też żadnych osób, które mogłyby ucierpieć z tego powodu.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

23 komentarze

 1. Wszystkie topole powinni w Oswiecimiu powycinać, ani ładne ani bezpieczne .

 2. Całość tych komentarzy można ująć w jednym zdaniu jak to zrobił Wyborca PO : Zrobić nowe nasadzenia. Po co inne głupkowate wypowiedzi ??? To, że przy lodowisku tną – owszem i niech jeszcze wytną bo za chwilę wiatr je powali. – już są pochylone nad nową ulicą po zachodniej stronie lodowiska. Wszystko sprowadza się do posadzenia nowych drzew a nie śmieci (topole), i nadanie temu jakąś różnorodność i estetykę.

 3. @miejscowy. Co to znaczy innej drogi nie będzie? To krasnoludki nam zakazały dla lepszego samopoczucia? Po miliardach wyłożonych na filtry w zawodowej energetyce węglowej teraz miliardy na gaz. I jedno i drugie w końcu zezłomujemy, bo krasnoludki tak chcą.

 4. Panie Czesławie proszę sobie przyswoić różnicę w spalaniu węgla i gazu LNG. Z emisją CO2 Ameryki pan nie odkrył Proszę jednak zauważyć różnicę. Jeszcze trochę i innej drogi nie będzie. Jak pan wie poszukuje się różnych rozwiązań. Praca elektrociepłowni w Synthosie skierowana jest głównie na potrzeby technologiczne. Ogrzewanie miasta to dodatkowa funkcja. To nie pan Sołowow zajmuje się umowami i cenami ogrzewania w mieście.

 5. Czy jest duża różnica pomiędzy wycięciem drzewa, a jego ogołoceniem do łysego pnia, w dodatku skróconego? No tak, za rok ponownie pojawią się liście. Od czasu jak parę firm obkupiło się w narzędzia Husqvarny, nastała era golenia drzew. Najpierw trochę, nieśmiało. Obecnie już bez skrupułów i dokładnie zostawiając sam pień. Jeżeli to konieczne i skoro robi się to co 2 lata, to może nieco zmienić harmonogram i ścinać corocznie ale co drugie drzewo. W ten sposób stale byłaby część drzew zielonych i może wróciły by ptaki. Nie tak dawno przyjemnie było słuchać rano gwaru ptaków. Ponowne nasadzenia jeżeli są pozorowane to lepiej tego nie robić. Przykładem ulica Jagiełły, gdzie nasadzono jak ktoś trafnie nazwał świderków z paroma listkami i drogimi kratownicami. Efekt jest taki, że i tak wąskim chodnikiem nie mogą iść obok siebie dwie osoby. Jakby w co czwartym oknie wystawiono paprotkę na parapet to wyszłoby na to samo.

 6. @miejscowy Czyli w/g ciebie zastąpienie węgla w instalacji mającej wszelkie filtry gazem coś zmieni, tak? Przecież spalanie gazu to też CO2. Zresztą nauczycie się tego, gdy Sołowow podniecie ceny ciepła dla miasta o 50%.

 7. To część inwestycji na rzecz Synthos co pozwoli zmniejszyć użycie węgla z 80% do 30%! Coś za coś. Krok w dobrą stronę.

 8. Dokładnie. Trzeba poprzeglądać Google maps, poszukać w mieście nieużytków i każdy wolny metr kwadratowy obsadzić drzewami. To nie jest problem nie do rozwiązania.

 9. Ja też uważam, że te durne drzewa to się same wycinają.
  A tak poważnie, człowiek siedzie na gałęzi i z głupkowatym uśmieszkiem piłuje gałązkę, na której siedzi. Ciekawe, czy kiedykolwiek uda mu się pojąć związek między tym co robi środowisku a tym czym ono mu się odpłaca.
  Nie da się robić tego wszystkiego bez konsekwencji. Wycina się drzewa, rujnuje się cały ekosystem w imię modernizacji i tym podobnych bzdur. Niestety do czasu

 10. Zuk wycinał tylko drzewa które były powalone przez ostatnie wiatry
  Wycinkę robi firma która będzie też wykonywała prace ziemne pod rurociąg.
  A co się dziwicie że koło lodowiska eż? to którędy ma iść do tego synthosu? górą czy może światłowodem?
  Jeśli jest spec ustawa to samorząd nie wydaje zezwolenia matołki.

 11. Ściany rur przeżarły ścieki z pewnego luksusowego apartamentu na Żoliborzu

 12. Same się wycieły, jak same ścieki sanitarne popłynieły z klopów warszaffki😂😂😂😂

 13. Na budowanym placu zabaw? Na zlecenie SYNTHOSU? Cały czas tną. Nie tnij durnia.

 14. Wyciął zuk na zlecenie Synthosu. Czy to tak trudno zrozumieć?

 15. Ludzie nie dajmy się zwariować. Przecież jak drzewo przeszkadza to trzeba je wyciąć. W imię jakiś chorych zasad, w imię ideologii ekologicznych nie można wstrzymywać inwestycji. Oczywiście trzeba dbać o drzewostan, sadzić drzewa ale nie może być żeby kilka drzew blokowało np. budowę domu. Znam taką sytuację, że drzewo rosło nad domem. Jak było małe to nie było problemu, ale jak urosło to zaczęła się gehenna właściciela. Zapychanie rynien, spadające przy wietrze gałęzie dziurawiące dach, korzenie rozsadzały fundamenty i zapychały kanalizację. Ten co nie ma takiego problemu to nie może dyskutować o tym bo nie ma pojęcia o czym mówi. Nie może jedno lub kilka drzew być ważniejsze od człowieka.

 16. Taka informacja to dezinformacja i manipulacja. Urząd nie wycina, ” jedynie” wydaje zgodę na wycinkę

 17. Dowiedzieliśmy się kiedyś, co się dzieje z drewnem wyciętym przez inwestorów. A co się dzieje z dziesiątkami m3 drewna, które wycina ZUK?

 18. Kłamstwo. Wycinka trwa nadal i prowadzi ją ZUK. Dzień w dzień wycinają drzewa. Zdjęcie pokazuje wycinkę pod gazociągiem. Teraz padły drzewa koło lodowiska. Tam też gazociąg?ZUK ciągle wycina drzewa w budowanym placu zabaw.

 19. hotin ta naziolu ja mieszkam w Oświęcimiu a nie w Auschwitz. Marzy ci się powrót kolegów?

Send this to a friend