Informacje

OŚWIĘCIM. To już 14 lat od katastrofy Tu-154M w Smoleńsku. Delegacje złożyły kwiaty

14 lat temu w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria, ostatni prezydent na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, polscy politycy, wojskowi i urzędnicy najwyższego szczebla.

Źródło: Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

54 komentarze

 1. @neo
  Spróbuj na przedniej części komputera, ale mam wątpliwości, czy takie dobre. Zwykły przycisk.

 2. juz niedługo dzięki tuskowi Szwecja będzie w Polsce,380 tys ubogaczczy kultury juz zaklepane plus łączenie rodzin!

 3. No przecież wszystko się miało zmienić usmiechnieta polska ,krotko tusk i ten neorzad nie robi nic kompletnie nic!

 4. J…ćpisy
  To według ciebie co niby powinien zrobić Tusk w sprawie śmierci Polaka w Szwecji Wysłać wojsko lub siły specjalne .Jak w Wielkiej Brytanii ginęli Polacy to co wtedy robił Morawiecki.? Podaj konkretne przykłady.

 5. A co ma niby głupi huju Tusk zrobić ze śmiercią Polaka? Wypowiedzieć wojnę Narodowi Wybranemu?!!!!. Ten gostek pojechał sam !! Nikt go nie zmuszał i nikt nie nakłaniał!!! do wyjazdu!! do strefy Wojny!!!. Znasz gamoniu takie powiedzenie: Gdzie drwa rąbią tam……

 6. gumofilc tyle not wyslali ale putin mowil ze tusk to z kopacz zalatwili!Co tusk robi ze smiercia Polaka w szwecji?Niech zgadne nic!

 7. Powiedz mi co przez ostatnie 8 lat zrobił Macierewicz Szydło, Morawiecki Kaczyński, i prokurator Zero żeby odzyskać wrak tupolewa? Tak więc nie pyskuj teraz na Tuska.

 8. gumofilc wy naprawde wierzycie tuskowi,putinowi?gdzie wrak tu gdzie czarne skrzyki?wy onuce?

 9. Gumofilc a sejmie cichocki kogo podsluchiwał?waste stare sbeckie metody!

 10. Dla nich liczyło się tylko Koryto+ .Po to prokurator Zero stworzył nowe prawo żeby można było kraść na wielką skalę, i nie ponosić żadnej odpowiedzialności.

 11. Tyle postawionych pomników i wybudowanych „dziwnych” instytutów od „wszystkiego” żeby było gdzie zrobic Prezesów i Dyrektorów i umieścić Pisowski-ch pociotków z całymi rodzinami nie ma w całej Europie.

 12. Z życia pisowskich zarządów i rad nadzorczych spółek skarbu państwa:

  W tym tygodniu spółka córka Orlenu z siedziba w Szwajcarii poinformowała polską centralę o stracie ok. 400 milionów dolarów, która obciąży wyniki finansowe całego koncernu za 2023 r. Chodzi o dokonane przedpłaty za ropę, których nie ma możliwości odzyskać.

  Dziś o umowie między Enea Elektrownia Połaniec (EEP) i spółką Arkan Impex General Trading LLC. Jej przedmiotem było 170 tys. ton biomasy. Kontrakt był wart w sumie ponad 33 mln dol. Jednak Arkan dostarczył jedynie 30 tys. ton biomasy o wartości 5,7 mln dolarów. W czym problem? Enea przelała już arabskiej spółce ponad 18,9 mln dol. i 400 tys. euro. Przy sprawdzaniu sytuacji finansowej spółki z Dubaju pracownicy Enei pomylili dokumenty z inną spółką, o podobnej nazwie. Zarząd Elektrowni Połaniec głosował za podpisaniem trzech porozumień transakcyjnych z arabską spółką, w ogóle nie znając treści tych porozumień. Ponad 14 milionów dolarów strat.

  I tak dalej …

  Ale najważniejsze, że pisiory są patriotami. Walczą z komuną. Bezustannie myślą o bohaterach. Może rzeczywiście nie umieją zarządzać pieniędzmi obywateli. Ale potrafią składać mnóstwo obietnic i wieńców na pomnikach. Dlatego pis powinien znowu, aż do końca świata, rządzić. Jarosław Kaczyński – niech żyje! Bum.

 13. Pan Przewoznik złożył kwiaty i dobrze bo się do tego nadaje , a chodniki klomby i inne miejskie sprawy niech pozostawi tym którzy się na tym znają . I tyle w temacie .

 14. Do @
  Dzięki, przejęzyczyłem się bo mnie ten Pisowski patokatolicki fanatyk zdenerwował swoim stanem umysłu.

 15. Do Dziad
  Nie idioto. Głos Błaszczaka i Kazany jest zarejestrowany na rejestratorze rozmów, Doucz się Ciemniaku bo pewnie nie wiesz co to jest. Jak spotkasz Macierewicza to zapytaj go dlaczego nie upublicznił że Tupolew zanim runął na ziemie to skosił jeszcze 36 drzew i zrównał z ziemią murowany domek gospodarczy oraz garaż blaszany na działce Rosyjskiego lekarza. Tylko wciskał ciemniakom jak ty historyjkę o jednej brzozie!!

 16. @Policjant
  A skąd wiesz co i kiedy powiedział gen. Błasik? Bo wyczytałeś w raporcie komisji Anodiny który Tfusk przyjął bez najmniejszych oporów jako najprawdziwszą prawdę? Gratuluję wzorców prawdomówności i rzetelności wśród oficerów KGB i urzędników CCCP – zajefajni ludzie, naprawdę chodzące wzorce osobowości i etyki zawodowej, Jak dalej będziesz wierzył putinowskiej narracji i propagandzie to za niedługo zaczniesz twierdzić że Polska chce rozbioru Ukrainy.

 17. Rosja to stan umysłu. Wszelkie zasady obowiązujące w cywilizowanym świecie tam nie działają , zatem i ta teoria się nie sprawdza. Do mnie przemawia bardziej rachunek statystyczny. Poza tym „zdrowszy” dla nas jako narodu jest fakt zamachu. Bo w dzisiejszym świecie są różne fakty,a raczej rodzaje faktów . Kumasz to ,nie??? Bo jak oni mogą to czemu my nie?

 18. Wreszcie – nawet teoretycznie przyjmując, że masz rację, to czy Putin, pozujący jeszcze wtedy usilnie na „obliczalnego” polityka, podjąłby wielkie ryzyko, niewspółmierne do rzekomych korzyści? Bo gdyby coś poszło jednak nie tak, gdyby odkryto jakieś ślady sabotażu, to Putin (przypomnijmy: w 2010 roku) straciłby swój starannie pielęgnowany wizerunek dobrego ruskiego wujka. Zupełnie się to mu nie opłacało.

  Więc: nie było żadnego zamachu. W Smoleńsku doszło do wypadku lotniczego, do katastrofy. Jakichkolwiek realnych dowodów na zamach – brak. Wręcz przeciwnie, są dowody na to, że do rozbicia tupolewa doszło z winy pilota. Są nagrania z czarnych skrzynek, są analizy materiałowe szczątków samolotu. To co całkowicie wystarcza profesjonalnym komisjom śledczym przy analizowaniu setek podobnych wypadków na świecie.

  A czy wiesz Stefanie co to jest „brzytwa Ockhama? Zakładam, że wiesz.

 19. Poza tym rzekome zabicie L. Kaczyńskiego Putinowi nic nie dawało. Było jasne, że wybory za kilka miesięcy Kaczyński przegra. Po skandalach pierwszego rządu pis i unicestwieniu swoich własnych koalicjantów (Leppera i Giertycha) notowania pis pikowały ostro w dół. Wybory parlamentarne w 2007 i zaraz po Smoleńsku wybory w 2011 wygrała wyraźnie peło. Szansa więc na to, że prezydentem znowu zostanie Kaczyński, była wtedy równa zeru. No to dlaczego niby Putin miałby chcieć do zabić?

 20. Lech Kaczyński był słabym prezydentem .Jak był prezydentem Warszawy w 2005 roku wyrzucił do kosza projekt budowy nowej oczyszczalni ścieków dla Warszawy.Co się wydarzyło potem to wszyscy pamiętamy. Awaria za awarią .Miliony poszły na naprawy .Wszyscy winili za to prezydenta Trzaskowskiego .

 21. Aha. Zgadzam się też z tobą, że Macierewicz jest idiotą. Absolutnie.

  Tylko dlaczego w takim razie wielu ludzi, w tym także sprawiających wrażenie dość rozsądnych, wierzy w rojenia Macierewicza?

  Może dlatego, że wiedzeni emocjami początkowo w zamach uwierzyli. A teraz jest im wstyd przed samym sobą.

 22. Pisowski pojeb Macierewicz wraz z pojebami z tzw pseudo- komisji którzy nie rozróżniają gdzie przód samolotu a gdzie tył w ramach pożal się Boże ” eksperyment tu” pocięli szlifierkami dokonując całkowitego zniszczenia drugiego TU 154 M nr 102. O wartości 50 mln złotych + 8 mln. Złotych zapłacone za jego remont 6 miesięcy przed katastrofą. To się kurna w głowie nie mieści. Trzeba zrobić wszystko żeby te chorego pojeby I szkodniki społeczne jak najszybciej trafili do pierdla i tam doznawali co wieczornej tzw. Regulacji odbytu. W pełni na to zasłużyli!!!

 23. Masz rację o tyle, że rzeczywiście Europa 2010 i USA zresztą też, naiwnie cieszyła się, że Rosję udało się wreszcie ucywilizować. I że zaglądając Putinowi w oczy można tam było dostrzec „szczerego demokratę” (Dżordż Dablju zdaje się). Ale idąc tym tropem: co tak właściwie rzekomy zamach miał dać Putinowi? Bo moim zdaniem nie dał nic. Zmarłego prezydenta zastąpił inny prezydent, zmarłych generałów zastąpili inni generałowie. Polityka Polski wobec Rosji nie zmieniła się ani na jotę. W dalszym ciągu Polska była przeciw zaborowi Abchazji, przeciw Nord – Streamowi, wbrew właściwie prawie wszystkim innym państwom, które kupowały w Rosji gaz i robiły z nią interesy. Polska była za słaba (i nadal jest) aby samodzielnie stanowić dla Rosji jakieś większe zagrożenie. Nawet Krym i Donieck w dużej mierze w Europie zlekceważono. Dopiero po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w 2022 niektórym politykom otworzyły się oczy. A dla nas to była co najwyżej okazja, aby powtarzać: „no co, a nie mówiliśmy”?

  Putin jest wyjątkowym draniem i zbrodniarzem wojennym – to fakt. Ale nie ma żadnych dowodów, pomimo wieloletnich usiłowań pis, aby przypisać mu ta katastrofę. Nikt np. nie twierdzi, że Roosevelt został otruty przez Hitlera. Nikt (poza paroma świrami) nie twierdzi, że za katastrofę w Gibraltarze odpowiada albo Hitler albo Stalin. Dlaczego? Ponieważ nie ma na to żadnych dowodów. A autorom teorii spiskowych pozostaje tylko gdybanie.

 24. Macierewicz jest idiota, a Europa 2010 roku była prorosyjska, trochę z wygody a trochę że strachu. Takie granty jak ta katastrofa Putinowi zdarzają się częściej niż wygrana w totka. Katastrofy lotnicze to ulubiony motyw tłumaczący eliminacje niewygodnych. Nie chce tu porównań, ale Prigozyn też wsiadł do nie tego aero płatu….

 25. Widzisz Stefanie, jednak istnieją takie dranie, które bezczelnie kłamią w żywe oczy, wciskają ludziom piramidalne bzdury, im większe, tym lepsze. To czysta socjotechnika: przynajmniej cześć pomyśli: „kurcze nie wiem, nie znam się. Ale chyba by tak okropnie nie kłamali? Jejku. Nie chce mi się wierzyć, że można aż tak łgać. Dlatego to musi być prawda”.

  I tu cie mają.

 26. No to proszę, Stefanie – w jaki sposób tfusk na spółkę z putinem dokonali tego zamachu? Sztuczna mgła? Dobijano rannych? Miniaturowe bomby w skrzydłach? Złe naprowadzanie przez ruskich kontrolerów ze Smoleńska? Jak na razie Macierewicz drąży temat bomb.

  No jaja sobie robisz Stefanie?

 27. nie mam teraz dostępu do normalnej klawiatury, zatem nie będę się rozpisywał , @ przeginasz , po co ci to, tobie ,a z wlaszcza twoim mocodawcom, czasem twoje komentarze tu przerażają….

 28. To był zamach, a ci co ten fakt ignorują , albo są pozytecznymi idiotami putina albo maja problem z ogólnym ogladem otaczajacej rzeczywistosci…

 29. Lista ofiar katastrofy smoleńskiej
  1. Kaczyński Lech, Prezydent RP
  2. Kaczyńska Maria, Małżonka Prezydenta RP
  3. Kaczorowski Ryszard, b. Prezydent RP na uchodźstwie
  4. Agacka-Indecka Joanna, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
  5. Bąkowska Ewa, wnuczka Gen. bryg. Mieczysława Smorawińskiego
  6. Błasik Andrzej ,Dowódca Sił Powietrznych RP
  7. Bochenek Krystyna, wicemarszałek Senatu RP
  8. Borowska Anna Maria, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
  9. Borowski Bartosz, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
  10. Buk Tadeusz, Dowódca Wojsk Lądowych RP
  11. Chodakowski Miron, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego
  12. Cywiński Czesław, Przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK
  13. Deptuła Leszek, przedstawiciel Parlamentu RP
  14. Dębski Zbigniew, osoba towarzysząca
  15. Dolniak Grzegorz, przedstawiciel Parlamentu RP
  16. Doraczyńska Katarzyna, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP
  17. Duchnowski Edward, Sekretarz Generalny Związku Sybiraków
  18. Fedorowicz Aleksander, tłumacz języka rosyjskiego
  19. Fetlińska Janina, senator RP
  20. Florczak Jarosław, funkcjonariusz BOR
  21. Francuz Artur, funkcjonariusz BOR
  22. Gągor Franciszek, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
  23. Gęsicka Grażyna, przedstawiciel Parlamentu RP
  24. Gilarski Kazimierz, Dowódca Garnizonu Warszawa
  25. Gosiewski Przemysław, przedstawiciel Parlamentu RP
  26. Gostomski Bronisław, ks. prałat
  27. Handzlik Mariusz ,Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
  28. Indrzejczyk Roman ,Kapelan Prezydenta RP
  29. Janeczek Paweł, funkcjonariusz BOR
  30. Jankowski Dariusz, Biuro Obsługi Kancelarii Prezydenta RP
  31. Jaruga-Nowacka Izabela, przedstawiciel Parlamentu RP
  32. Joniec Józef, Prezes Stowarzyszenia Parafiada
  33. Karpiniuk Sebastian, przedstawiciel Parlamentu RP
  34. Karweta Andrzej, Dowódca Marynarki Wojennej RP
  35. Kazana Mariusz, Dyrektor Protokołu Dyplomatycznego MSZ
  36. Kochanowski Janusz, Rzecznik Praw Obywatelskich
  37. Komornicki Stanisław, Przedstawiciel Kapituły Orderu Virtutti Militari
  38. Komorowski Stanisław, Jerzy Podsekretarz Stanu w MON
  39. Krajewski Paweł, funkcjonariusz BOR
  40. Kremer Andrzej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
  41. Król Zdzisław, Kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej 1987-2007
  42. Krupski Janusz, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
  43. Kurtyka Janusz, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
  44. Kwaśnik Andrzej, Kapelan Federacji Rodzin Katyńskich
  45. Kwiatkowski Bronisław, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP
  46. Lubiński Wojciech, lekarz prezydenta RP
  47. Lutoborski Tadeusz, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
  48. Mamińska Barbara, Dyrektor w Kancelarii Prezydenta RP
  49. Mamontowicz-Łojek Zenona, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
  50. Melak Stefan, Prezes Komitetu Katyńskiego
  51. Merta Tomasz, Podsekretarz Stanu w MKiDN
  52. Mikke Stanisław, Wiceprzewodniczący ROPWiM
  53. Natalli-Świat Aleksandra, przedstawiciel Parlamentu RP
  54. Natusiewicz-Mirer Janina, osoba towarzysząca
  55. Nosek Piotr, funkcjonariusz BOR
  56. Nurowski Piotr, szef PKOL
  57. Orawiec-Löffler Bronisława, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
  58. Osiński Jan, Ordynariat Polowy Wojska Polskiego
  59. Pilch Adam, Ewangelickie Duszpasterstwo Polowe
  60. Piskorska Katarzyna ,przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
  61. Płażyński Maciej, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
  62. Płoski Tadeusz, Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego
  63. Potasiński Włodzimierz, Dowódca Wojsk Specjalnych RP
  64. Przewoźnik Andrzej, Sekretarz ROPWiM
  65. Putra Krzysztof, wicemarszałek Sejmu RP
  66. Rumianek Ryszard, Rektor UKSW
  67. Rybicki Arkadiusz, przedstawiciel Parlamentu RP
  68. Sariusz-Skąpski Andrzej, Prezes Federacji Rodzin Katyńskich
  69. Seweryn Wojciech, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
  70. Skrzypek Sławomir, Prezes Narodowego Banku Polskiego
  71. Solski Leszek, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
  72. Stasiak Władysław, szef Kancelarii Prezydenta RP
  73. Surówka Jacek, funkcjonariusz BOR
  74. Szczygło Aleksander, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
  75. Szmajdziński Jerzy, wicemarszałek Sejmu RP
  76. Szymanek-Deresz Jolanta, przedstawiciel Parlamentu RP
  77. Tomaszewska Izabela, Dyrektor w Kancelarii Prezydenta RP
  78. Uleryk Marek, funkcjonariusz BOR
  79. Walentynowicz Anna, założycielka Wolnych Zwiazków Zawodowych
  80. Walewska-Przyjałkowska Teresa, Fundacja „Golgota Wschodu”
  81. Wasserman Zbigniew, przedstawiciel Parlamentu RP
  82. Woda Wiesław, przedstawiciel Parlamentu RP
  83. Wojtas Edward, przedstawiciel Parlamentu RP
  84. Wypych Paweł, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
  85. Zając Stanisław, senator RP
  86. Zakrzeński Janusz, wybitny polski aktor
  87. Zych Gabriela, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji
  88. Michałowski Dariusz, funkcjonariusz BOR
  89. Pogródka-Węcławek Agnieszka, funkcjonariusz BOR
  90. Protasiuk Arkadiusz, Kapitan
  91. Grzywna Robert, członek załogi
  92. Michalak Andrzej, członek załogi
  93. Ziętek Artur, członek załogi
  94. Maciejczyk Barbara, stewardessa
  95. Januszko Natalia, stewardessa
  96. Moniuszko Justyna, stewardessa

 30. Panie Ryszardzie – dokładnie tak.

  Obawiam się tylko, że niewiele to da. Bo trzeba by przeczytać ten tekst ze zrozumieniem. A betonowy elektorat pis woli hasełka w rodzaju: „zdrada”, „zamach”, itp, co łatwiejsze do przyjęcia i nie wymaga nawet minimalnego wysiłku umysłowego.

  Pierwsza rzeczą, którą zrobił pis po przejęciu władzy w 2015, było usunięcie ze wszystkich stron internetowych (gdzie tylko mógł) sprawozdań komisji Millera. Gdzie dokładnie, krok po kroku, tłumaczono co się stało. Jaki był łańcuch błędów i z pozoru nieznacznych zaniedbań, doprowadził w efekcie do katastrofy. Wiem, że to dość trudna lektura. Ale nie aż tak, aby samodzielnie nie było można dojść do końcowych wniosków.

  Każdy, kto choć trochę interesuje się lotnictwem wie, że najczęściej tak bywa i trudno najczęściej wskazać na jedną decydującą przyczynę. Tu było jak pisze Ryszard: przemożna chęć załogi wylądowania „jakoś”, a potem fatalna pogoda nad lotniskiem, złe ustawienie wysokościomierzy, zlekceważenie sygnałów „pull up” i zbyt późna decyzja odejścia na drugi krąg. Wszystko. Kropka. A jeśli drogie pisiorki chcecie wierzyć w nieistniejące bomby, no to już jest wasza sprawa.

 31. Stefanb – „i kropka”.
  Żadna kropka Stefanie.
  Pomnik Nieznanego Żołnierza służy upamiętnianiu tych, którzy zginęli w walce o Ojczyznę. Tymczasem Smoleńsk był katastrofa komunikacyjną. Nikt się nie zamachnął. Nie było żadnych bomb. Niedoszkolony pilot, obciążony zbyt wieloma obowiązkami popełnił błąd.
  Czy gdyby Kaczyński ze świtą zginęli jadąc autobusem na składanie kwiatów na Westerplatte – to też byłby powód do organizowania stu pięćdziesięciu rocznic i miesięcznic?

 32. Nie bredź pisiorku. W tej katastrofie zginęło kilku kombatantów i przede wszystkim chmara urzędników z kancelarii prezydenta. Nie był to żaden szczególny „kwiat inteligencji” Pisząc tak ubliżasz ofiarom innych wypadków lotniczych, morskich, itd.

  Było też, owszem, kilku generałów. Ale czy oni lecieli do Smoleńska aby walczyć? Nie, lecieli tam, bo im kazano, jako tło do rozpoczęcia kampanii wyborczej przez L. Kaczyńskiego; tym właśnie miała być ta ceremonia. A on jakoś wcześniej nie przejawiał ochoty, aby składać kwiaty przy poprzednich rocznicach.

  Wczoraj Kaczyński Jarosław znowu pierniczył o zamachu, o wybuchach i że ma dowody. Kurczę, za takie publiczne kłamstwa powinna być jakaś odpowiedzialność karna.

  Ja po prostu sprzeciwiam się robieniu ludziom wody z mózgu. Z robienia z rocznicy katastrofy czegoś w rodzaju święta państwowego. W katastrofie casy pod Mirosławcem zginęli oficerowie dowodzący polskim lotnictwem i nikt jakoś z wieńcami się z tej okazji pod pomnik na Placu Kościuszki nie wybiera.

 33. Pilot, który ODMÓWIŁ Lechowi Kaczyńskiemu lądowania w Gruzji: Było niebezpiecznie, ale prezydent ROZKAZAŁ lot do Tbilisi

  W rękach pilota wojskowego, który w sierpniu 2008 roku siedział za sterami Tu-154M leżał los nie tylko prezydentów Polski, Litwy, Estonii i Ukrainy, ale i pozostałych członków załogi oraz pasażerów. Mjr Grzegorz Pietruczuk odmówił wykonania rozkazu Lecha Kaczyńskiego, aby lądować w ogarniętej walkami Gruzji. Pilot wojskowy wie, że miał rację. Dbał tylko o bezpieczeństwo osób na pokładzie, a mimo to został nazwany TCHÓRZEM, który przynosi wstyd Polsce.

  Mjr Grzegorz Pietruczuk wraca pamięcią do wydarzeń z sierpnia 2008 roku kiedy na pokładzie prezydenckiego tupolewa doszło do konfliktu między nim, a prezydentem Lechem Kaczyńskim. Pilot wojskowy dla „Gazety Wyborczej” dokładnie odtwarza całą sekwencję zdarzeń.

  Dowódca załogi siedział za sterami Tu-154M, który z prezydentami Polski, Litwy, Ukrainy i Estonii leciał podczas wojny w Osetii Południowej do Gruzji. Lech Kaczyński chciał wesprzeć prezydenta Michaiła Saakaszwilego.
  Zgodnie z planem samolot miał lądować w Gandżi w Azerbejdżanie. Chociaż w Gruzji trwał konflikt zbrojny to prezydent zdecydował, by lądować właśnie w Tbilisi.

  – Lot był niebezpieczny. Nie mieliśmy zgody dyplomatycznej na lot do Gruzji, nie mieliśmy informacji o sytuacji pogodowej na lotnisku, o jego stanie, o systemach nawigacyjnych. Nie wiedziałem, czy będę miał jakąkolwiek łączność radiową. I wreszcie nad terytorium Gruzji operowały rosyjskie samoloty bojowe – tłumaczy mjr Pietruczuk, który nawet z perspektywy czasu wie, że zrobił dobrze odmawiając wykonania rozkazu.

  Pilot wyjaśnia, że Tu-154 nie ma systemów, które umożliwiałyby ostrzeganie o namierzeniu przez radar. Na samoloty bojowe załoga więc była ślepa i w każdej chwili mogło dojść do zderzenia.

  Dowódca Tu-154M wspomina, że wtedy nikt nie chciał słuchać jego argumentów, cały czas naciskano na niego, by lądował. – Była tylko argumentacja polityczna, że musimy wylądować przed prezydentem Sarkozym – mówi Pietruczuk.

  Chociaż po swojej stronie miał resztę załogi, także drugiego pilota kpt. Arkadiusza Protasiuka, a nawet dowódcę 36. Specpułku to prezydent Kaczyński wszedł do kokpitu i wydał rozkaz pilotowi.

  – Wtedy padło pytanie, czy wiem, kto jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Odpowiedziałem: „Tak, wiem, panie prezydencie”. Na co prezydent: „W takim razie polecam wykonać lot do Tbilisi”. Pan prezydent odwrócił się i wyszedł – opowiada major.

  Odmowa wykonania rozkazu pociągnęła za sobą dalsze konsekwencje. Dwa tygodnie później poseł PiS Karol Karski złożył doniesienie do prokuratury, a pilot wojskowy usłyszał ostre słowa krytyki. Zarzucono mu, że jest TCHÓRZEM i przynosi WSTYD Polsce.

  – To zabolało najbardziej. Starałem się wykonywać jak najlepiej moją pracę i zapewnić bezpieczeństwo pasażerom – tłumaczy.

  ………………………………………………………….

  To jest tak oczywisty przyczynowo-skutkowy ciąg zdarzeń , które doprowadziły do późniejszej katastrofy w Smoleńsku, żę jaśniej już się nie da.
  Przypomnę tylko , że drugi pilot samolotu z Gruzji (Protasiuk) to poźniejszy kapitan tupolewa w Smoleńsku
  Widział z autopsji co działo się po tym zdarzeniu z pilotem Pietruczukiem, jak został grillowany publicznie za to że miał jaja postawić się nawet prezydentowi w imię bezpieczeństwa pasażerów.

  Nie dziwi mnie potem bierność Protasiuka w analogicznej sytuacji ze Smoleńska, niestety na własną ą zgubę.

  To jest główna przyczyna katastrofy w Smoleńsku. Brak asertywności kapitana, którą posiadał jego poprzednik i za którą to został ukarany.

 34. A proszę jeszcze złożyć wieńce indywidualnie na grobie niejakiego generała Błasika który będąc pod wpływem alkoholu, znajdując się w sposób nieuprawniony w kabinie pilotów, stojąc za plecami pilota Protasiuka przy katastrofalnej widoczności wywierał na niego presje mówiąc mu ” cyt. śmiało dasz radę, !!.

 35. We wczorajszych uroczystościach w Warszawie Jarosław Kaczyński zniszczył ,a następnie ukradł wieniec pana Komosy przy biernej postawie Policji. Inny obywatel byłby skuty w kajdanki,i aresztowany .No przecież to jest prezes ,i mogą mu skoczyć. Polecam filmik który krąży w sieci można samemu ocenić czy doszło do przestępstwa.

 36. @. Lech Kaczyński jako prezydent był zwierzchnikiem sil zbrojnych RP.
  .Kropka.

 37. „Pisiorku”,
  przestań bredzić,
  trzeba pamiętać,
  że w Smoleńsku
  zginął kwiat inteligencji polskiej,
  do której Ciebie zaliczyć nie można.

 38. 9 maja jest rocznica katastrofy w Lesie Kabackim – zginęły 183 osoby. Prawie dwa razy więcej niż w Smoleńsku. Ciekawe czy delegacje też złożą kwiaty.

  Nie zrozumcie mnie źle, pewnie, że tu i tu szkoda niewinnych ludzi. Ale przez 14 lat Kaczyński z Macierewiczem oszukiwali łatwowiernych, używali Smoleńska jako oręża w walce politycznej, opowiadając w kółko bzdury o „zamachu” i „winie Tuska”. Czas więc już najwyższy, aby z tym skończyć. Przez te 14 lat nie znaleziono żadnego, najmniejszego dowodu podważającego ustalenia komisji Millera. Mimo to pis nadal kłamał i podczas kolejnych absurdalnych „miesięcznic” ciągle solennie zapewniał, że „dowody są” i że zaraz, za momencik, je upubliczni. Dzięki pisowi mamy też w centrum Warszawy dziwaczny pomnik, który stał się przedmiotem kpin i cyklicznych awantur.

  Więc – co pan tam robisz, panie Chwierut? Czy na rocznicę zatonięcia „Heweliusza” też pan pobiegniesz na Kościuszki z wieńcem? Bo w czym ci, którzy zginęli pod Smoleńskiem, są różni, ważniejsi od ofiar innych katastrof?

  Przypominam jeszcze, że na Placu Kościuszki jest Pomnik Nieznanego Żołnierza. Czyżby więc Lech Kaczyński był wojskowym, czy zginął w walce? Nie przecież. Pomyślcie najpierw, zanim coś niedorzecznego zrobicie.

Send this to a friend