Sport

OŚWIĘCIM. Tauron Re-Plast Unia Oświęcim otrzymała kolejne dofinansowanie

Drużyna hokeja na lodzie Tauron Re-Plast Unia Oświęcim otrzymała kolejne dofinansowanie z budżetu miasta. Umowę na promocję Oświęcimia podpisali prezydent Janusz Chwierut i prezes spółki Oświęcimski Sport Paweł Kram. Dotacja na dokończenie  fazy rozgrywek zasadniczych i play – off wynosi 650 tys. zł.

Jak podkreśla prezes Towarzystwa Hokejowego Unia Oświęcim Mariusz Sibik to istotne wsparcie drużyny. – Naszym celem jest jak najlepsza gra i pokazanie się z najlepszej strony, gramy dla kibiców. Chcemy też podziękować miastu za bardzo duże wsparcie. Te pieniądze pozwalają nam konkurować z innymi drużynami. Przed sezonem próbowaliśmy zbudować bardzo dobry skład, aby walczyć o medal. To jest nasz cel – wyjaśnia.

Przed drużyną ostatnie mecze IV i V rundy Polskiej Hokej Ligii oraz decydująca faza play-off.  – Priorytetem jest wejście do fazy play – off z pierwszego miejsca. Zapominamy o Pucharze Polski i koncentrujemy się na tym wyzwaniu – podkreśla Paweł Kram, prezes spółki Oświęcimski Sport. Zaprasza kibiców na mecze w Oświęcimiu, które w styczniu będą rozgrywane w piątki.

Miasto Oświęcim jest głównym partnerem drużyny, a od kilku lat także większościowym udziałowcem spółki. – Hokej to ważny symbol miasta. Podejmując decyzję o objęciu udziałów w spółce Oświęcimski Sport miasto zobowiązało się też do tego, że będzie dofinansowywało bezpośrednią działalność klubu. Każdego roku jest ona znaczna i mam nadzieję, że tegoroczna pozwoli walczyć o najwyższe cele, czyli miejsca medalowe. Może więc ten sezon będzie spełnieniem marzeń zawodników, działaczy i kibiców – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. – Udział drużyny w finale Pucharu Polski czy walka o finał Pucharu Kontynentalnego pokazuje, że najwyższe trofea są w zasięgu ręki –  dodaje.

W działalność na rzecz klubu jest zaangażowanych wiele firm i osób. – Dziękuję zarządowi Oświęcimskiego Sportu, głównemu sponsorowi firmie Re-Plast, która od wielu lat wspiera naszych hokeistów, a także innym sponsorom. Liczę na to, że firma Tauron wywiąże się ze swoich deklaracji i wkrótce podpisze umowę sponsorską. Dziękuję też kibicom, bo bez nich nie byłoby dla kogo grać. Ich wiara w sukces i wsparcie jest ogromnie ważna dla zawodników – zaznacza.

Zaznacza też, że hokej buduje markę i znaczenie Oświęcimia oraz integruje społeczność miasta. Wskazuje, że równie ważna, jak drużyna, jest hala lodowa, która jest miejscem treningów oraz rozgrywek hokejowych czy zawodów w łyżwiarstwie figurowym. Dlatego miasto przystępuje do największego w ostatnich latach projektu, jakim jest rozbudowa obiektu lodowiska. – To zadanie będzie rozpisane na lata. W tym roku chcemy ogłosić, wspólnie z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, konkurs na stworzenie koncepcji rozbudowy lodowiska. Planujemy, aby obiekt pełnił nie tylko funkcje sportowe, ale też pozwalał na organizację różnych wydarzeń. Na pewno będzie dodatkowa część treningowa, bo nie wyobrażam sobie, aby na okres przebudowy wyłączyć obiekt z użytku. A dodatkowa tafla przyda się później, zapewne zespołom młodzieżowym czy amatorskim. Projekt techniczny określi nam też koszty. Kolejnym etapem będzie poszukiwanie montażu finansowego inwestycji. To ogromne wyzwania, ale ono są potrzebne, aby zmieniać różne miejsca, rozwijać miasto, wzmacniać jego pozycję na arenie krajowej czy międzynarodowej. Zmodernizowana hala lodowa będzie przecież pełniła swoją funkcję przez kolejne dziesięciolecia. Ma służyć sportowcom i mieszkańcom Oświęcimia – kończy.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

10 komentarzy

  1. Do @Kibic.
    Fakty się zgadzają. Pytanie jest takie: czy jeśli hokejem interesuje się w Oświęcimiu, powiedzmy 1000 osób. I dla nich to jest frajda oglądać drużynę, to reszta mieszkających, śpiących i nawet pracujących w Oświęcimiu ma swoje podatki oddawać na coś co nic im nie daje? A jeśli 20 tys osób ma gdzieś hokej to wydatkowanie kasy przy takiej słabej kondycji budżetu samorządu jest uzasadnione? Tu napisali u góry, że jest. Że promocja. To jeszcze raz zapytam jaka to promocja i jakie dobro płynie do mieszkańców nie związanych z hokejem? Zniknęła chyba świetlica TPD opiekująca kiedyś dzieci społecznie zaniedbane. W tej świetlicy przez ponad 30 lat miejsce znajdowały różne dzieci. Bawiły się, odrabiały zadania domowe, były opiekowane przez nauczycieli. Roczny budżet z miasta na TPD i tę świetlicę nie przekraczało chyba 35-40 tys rocznie. Okazało się dla budżetu że to na rok było za dużo? Szanowny kibicu. Rozmowa będzie uczciwa jeśli postarasz się zliczyć roczny koszt wydatków miasta na prywatny hokejowy klub sportowy z wydatkami np. na taką świetlicę. Ok? I jeszcze jedno. Co wynika realnego dla codzienności szarego obywatela miasta z tej tzw promocji? Tylko konkretnie proszę.

  2. Nowy puknij się porządnie.
    Piszesz jakby na zamówienie tylko po to żeby opluć a widać że nie jesteś w ogóle w temacie.

  3. Akurat poziom sportowy Unii Oświęcim jest wysoki. Jesteśmy liderem PHL, aktualnym wicemistrzem Polski i jednym z faworytów do mistrzostwa. Decyzja prezydenta jak najbardziej słuszna. Brawo

  4. Przecież pieniędzy nie ma na budowę żłobka i przedszkola a na hokej są. To jakaś kpina żeby taką kwotę przeznaczyć. Sposnorzy uciekają bo widzą jak grają i nie ma sensu ich wspierać. Pokazali to w meczu finałowym oddali dużo strzałów na bramkę, to nie były strzały tylko podania do bramkarza.

  5. Panie Adamaszek, mam prośbę, aby Pan zdefiniował sens promocji (pomijam rozważanie czy promocja może być negatywna – Pan napisał „pozytywna promocja” miasta). Co ma dla miasta z niej płynąć? A konkretnie dla jego mieszkańców i podatników? Czy dla samotnej matki z dzieckiem, albo wielodzietnej rodziny ten rodzaj „promocji” jakoś się przełoży na wygodę, dobrostan czy coś tam? Czy taka promocja da więcej tanich mieszkań, więcej miejsc parkingowych, więcej miejsc pracy, lepszą opiekę zdrowotną, lepszą edukację, czy też może znaczący przyrost dochodów miasta? Słowo promocja jest od dawna wytrychem dla różnych grup interesów, a szczególnie prywatnych przedsięwzięć sportowych. Może jednak sport dla dzieci i młodzieży, a nie dla seniorów, dla których jest to praca. Czy oświęcimski fryzjer jest gorszy od hokeisty w promowaniu miasta? Czy nie może być w podobny sposób dofinansowany, albo sponsorowany?

  6. @są

    No są, są…

    Cztery i pół bańki właśnie zapłaciliśmy za występ czarnookich groszków a ty se tu drobniakami głowę zawracasz?

    Piniondze som i bendom a jak nie to się dodrukuje…

  7. To 600 tysięcy to kroplówka, która pozwoli przeżyć Unii do końca sezonu. Jasne, że Chwierut nie może pozwolić hokejowi w Oświęcimiu umrzeć, ponieważ zostałby nie tylko rozszarpany przez przez kibiców, ale też dałby pisiorom okazję do zmasowanych ataków typu: „grabarz oświęcimskiego hokeja”, „klub z ogromnymi tradycjami przestaje istnieć”, „oświęcimskie dzieciątka nie będą miały gdzie sobie pojeździć na łyżwach”, itd.
    Niestety dawno temu ktoś wpadł na pomysł uczynienia z bardzo drogiego hokeja sztandarowej dyscypliny sportowej w Oświęcimiu. Tak długo, jak był bogaty wujek w postaci ZCHO – wszystko wydawało się być możliwe. Ale gdy Zakłady odcięły finansowanie, zrobił się problem. W sumie mamy teraz w Polsce 8 drużyn hokejowych (plus Podhale, które chyba właśnie pada), w dużych lub znacznie większych od Oświęcimia miastach, często finansowanych przez państwowe monopolistyczne firmy, dla których rachunek finansowy jest mniej istotny. Mało kto zauważa istnienie w Polsce ligi hokejowej, w której grają zresztą najczęściej zagraniczni zawodnicy. Uważam, że Oświęcimia po prostu nie stać na drużynę hokejową i tyle. Zamiast wystarczyłaby drużyna piłkarska dla tych, którzy koniecznie muszą czemuś kibicować. Za ułamek tych pieniędzy wydawanych na Unię. Halę lodowiska można by przerobić na magazyn mrożonek. A najlepiej – zburzyć.

  8. Generalnie dobrze , warto wspierać Klub ktory pozytywnie promuje Miasto na zewnątrz 👍🙂👍👍…. natomiast w ramach przygotowan do modernizacji ( remontu ) lodowiska pomyśleć o bezpiecznym i komfortowym wydzieleniu miejsca dla kibiców przyjezdnych . Sola widowiska sportowego jest wspieranie własnej drużyny, w domu i na wyjeździe. Kiedyś nie było z tym problemu , warto przywrócic te możliwości …. !?!??!?? Po historii z brakiem kibiców gości podczas finału PP , spółka oraz MOSiR oraz oczywiście p. Prezydent powinni wspólnie podjąć decyzję o przygotowanie takiego miejsca 💪👍 !?!?? Pozdrawiam oraz zycze wyjatkiwego i ciekawego nowego roku 2023 👋👍👍

Send this to a friend